Hellboy

Koncem II. světové války, kdy nacisté už vědí, že jejich šance na vítězství jsou mizivé vkládají své naděje nejen do moderních superzbraní, ale i do okultismu. Pomocí šíleného Grigorije Rasputina se pokusí otevřít bránu do jiného světa a pustit dřímající zlo na Zemi. Magický obřad však přeruší spojenecká vojska a jediné, co projde skrz bránu je mladý démon Hellboy (Ron. Perlman)

Hellboye se ujímá profesor Broom (John Hurt), zakladatel tajného Úřadu pro výzkum paranormálních jevů, vychovává ho jako vlastního syna a bojovníka na straně dobra a začlení ho do speciálního týmu Úřadu pro vyšetřování paranormálních jevů, kde kromě něj působí i telepaticky nadaný vodní muž Abe Sapien (Doug Jones) a pyrokinetička Liz Sherman (Selma Blair). To oni jsou po padesáti letech od uzavření průchodu jedinou hrází proti Rasputinovi, který se vrátil a touží sežehnout Zemi ohněm armagedonu.

Filmy natočené na motivy komiksů se poslední dobou stále častěji objevují na plátnech kin. Komiksové postavy jsou typizované a mají celou řadu fanoušků, takže je zajištěn i poměrně slušný zájem publika. Komiksy navíc není zas tak složité převédst do filmové podoby, děj bývá většinou velmi jednoduchý a hranice mezi dobrem a zlem je velmi dobře zřetelná. Mike Mignola před deseti lety vytvořil svéráznou komiksovou postavu monstra bojujícího proti jiným monstrům, mix komiksu a detektivních příběhů s okultní tématikou.

Guillermo del Toro se chopil náročného úkolu natočit film podle Mikovy předlohy a nutno říct, že se tohoto úkolu zhostil velice dobře, a to nejen po stránce režie. Podepsal do titulků i jako scénárista a za základ děje použil první minisérii Hellboye - Seed of Destruktion. Scénář je svým dějem nekomplikovaný a jde přesně za svým cílem - vysvětlit Hellboyovu existenci a připravit půdu pro utkání s tím, kdo ho na svět povolal. Krom prvního plánu ovšem řeší ještě vedlejší motivy, jako Hellboyův synovsko-otcovský vztah s profesorem Broomem, milostný trojůhelník Hellboy, Meyers a Liz a kromě toho se také pokouší definovat lidství jinak, než z biologického původu člověka. Tyto odbočky jsou ovšem citlivě promíchány s dějem a odměřeny po vhodných dávkách, takže ani na chvilku nemáte dojem, že byste se sledovali selanku. Na atmosféře filmu se dále lvím podílem podepsala kvalitní kamera, střih a hlavně výtvarná stránka. Kamera Guillema Navarra (Jackie Brown, Desperado, Spawn) se předvede hlavně v akčních pasážích, kdy ani na chvilku neztrácíte přehled nad tím, co se na plátně děje a kdo je kdo. Pastvou pro oči je ovšem výtvarná stránka, kterou má na svědomí Stephen Scott (Highlander, Zítřek nikdy neumírá, Interwiev s upírem, Indiana Jones a poslední křížová výprava). Scotovi se podařilo smíchat atmosféru Mignolových kreseb s prostředím Prahy, kde se natáčela valná část exteriérů, výsledný dojem je skutečně působivý. Záběry jsou laděny do odtsínů černé, hnědé a šedé barvy s nádechy purpuru a zeleně, což způsobuje, že se známá zákoutí mění k nepoznání a filmu to dodává tu správnou ponurost.

Herecké výkony jsou na solidní úrovni, snad jen postava Hellboyova nepříjemného šéfa (Jeffrey Tambor) mi občas přišla příliš afektovaná. Naprosto ovšem vyčnívají Hellboy (Ron Perlman) a Grigori Rasputin, kterého si s gustem zahrál Karel Roden. Hellboy je typově jako vystřižený z americké drsné školy detektivek, rozložitá postava v dlouhém koženém plášti, suché hlášky, málomluvný tvrďák věčný nedopalek doutníku v koutku úst. Navzdory silnému nalíčení, masce a kostýmu zvládnul Perlman vdechnout Hellboyovi emoce. Čím méně je však dává najevo, tím víc máte dojem, že s ním cloumají uvnitř. Scény, kdy žárlí na agenta Myerse (Rupert Evans) jsou skutečnou lahůdkou. Grigorij je zas přímo archetypem padoucha, který zlo páchá se žřetelem vyšších cílů. Roden nekompromisní se zábleskem šílenství v oku a znovu dokázal, že záporní hrdinové jsou jeho silnou stránkou.

Hellboy rozhodně stojí za vidění, pokud chcete vidět zábavnou komiksovou adaptaci a kvalitně odvedenou práci od začátku do konce, běžte se na něj podívat a spravit si chuť po Spidermanovi 2.

Jakub Leníček

Hellboy (Hellboy) USA/CZ, 122 minut
Česká premiéra: 9.9.2004
Režie: Guillermo del Toro
Comiksová předloha: Mike Mignola
Scénář: Guillermo del Toro, Peter Brigs
Kamera: Guillermo Navaro
Produkce: Lawrence Gordon, Mike Richardson, Loyd Levin
Střih: Peter Amundson
Kostýmy: Wendy Patridge
Hudba: Marco Beltrami

Hrají: Ron Perlman (Hellboy), John Hurt (Trevor 'Broom' Bruttenholm), Selma Blair (Liz Sherman), Rupert Evans (John Myers), Karel Roden (Grigori Rasputin), Jeffrey Tambor (Tom Manning), Ladislav Beran (Kroenen), Corey Johnson (Agent Clay), Doug Jones (Abe Sapien), Brian Steele (Sammael)
Info: www.falcon.cz | www.hellboymovie.com">http://www.hellboymovie.com

Komentáře

Nejlepsi komiks

Hellboy je rancovej film ! ve svete komixu bez konkurence.

krilo: s kresbou souhlasim,

krilo: s kresbou souhlasim, ale goticko-horrorova atmosfera ...tam bych se hadal

Hellboy 2...

...bude cca o Rogerovi - homunkulus z dvoudílného (co se týče sešitového vydání) komiksu Almost Colossus + kraťasu Abe Sapien vs. Science ze sešitu Hellboy Box Full of Evil #2 - tak uvidíme.

Zklamání se dalo čekat...

...protože i když Mignola na filmu spolupracoval, není v lidských silách nacpat na plátno ani hranatost kresby, která je jedinečná, ani goticko-horrorovou atmosféru.

Takže jsem to shlédl spíše mimochodem a pak si přečetl již poněkolikáté originály...

...uvidíme co na to druhý díl.

BTW Broom je přezdívka, jméno profesora je Trevor Bruttenholm.

2.dil ?

A uz je v priprave 2 dil...cekujte aspon naky info.
http://www.superherohype.com/news/hellboynews.php?id=1972
a Toro chce udelat trilogii...vyborny napad..ale prehanet se nesmi..aby s tim nepotopil prvni krudej dil..thats all.

onix

mega war skoro sem brecel :oD

z pozice milovnika hellboy

z pozice milovnika hellboy komixu me film celkem zklamal, ale to sem vlastne i ocekaval)
je to mozna v zaplave sracek dobrej film ale clovek by nesmel cist predtim komix
btw. pobavila me fbi office na vitkove u zizky)))
karel roden jiz tradicne dobrej vykon

timdle filmem mignola

timdle filmem mignola hellboye pekne posral

:) jo, mnam

je to skvely, konecne neco, co me bavilo .))

tobudevar

UAuu

Hellboy

je nejlepší film podle komiksu od dob prvního Batmana! Doporučuji

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování