Les Pragois - Prague and Paris street/art workshop
Výstava pražských tvůrců graffiti, street artu a konceptuálního umění v konfrontaci s francouzskými autory v Českém centru v Paříži.
Výjimečný počin ve výstavním plánu chystá na letošní léto pařížské České centrum. Jeho ředitel, Martin J. Bonhard, se rozhodl uspořádat výstavu pražských tvůrců graffiti, street artu a konceptuálního umění v konfrontaci s tvůrci francouzskými. Setkání Pražanů a Pařížanů proběhne formou workshopu a České centrum ho organizuje ve spolupráci s občanským sdružením BonArt. Autorů, kteří budou na místě týden tvořit je celkem sedm a jejich jména/značky nejsou Evropě neznámá/é – Jan Kaláb, Matěj Olmer, Michal Škapa a Jan Zdvořák. Francouzskými protějšky jim budou Samuel François, Honet a Olivier Kosta- Théfaine / Stak.
Paříž výstavami autorů graffiti a street artu letos nešetří. Velká přehlídka grafických přezdívek s názvem Le T.A.G, probíhala do začátku května v Grand Palais a vystavovalo zde 141 (!) autorů graffiti a street artu z celého světa. Architekt a sběratel Alain-Dominique Gallizia v roli kurátora zvolil jednoduchou a jednotnou formu výstavy – omezil sprejery velikostí dvojitého plátna (60 x 100cm) a tématem (podpis umělce vlevo a cokoli o lásce na straně pravé). Ať už bylo důvodem k této „tvůrčí jednotě“ cokoli – prostorové podmínky nově vznikajícího prostoru Grand Palais, sběratelská potřeba zhodnocení děl, či snaha uchovat jinak pomíjivé výtvory a zakonzervovat je, jedno je jasné – graffiti a street art vstupují dovnitř, do galerií, muzejních institucí a obýváků.
V červenci (4. - 31. července) bude mít další ze známých sprejerů, Američan JonOne (zastoupený také na T.A.Gu) samostatnou výstavu v progresivní galerii Magda Danysz. Ještě předtím se ale v Paříži uskuteční jiná přehlídka pouličního umění – konfrontační výstava pražského a pařížského street artu, graffiti a konceptuálního umění v Českém centru, Les Pragois – Prague and Paris street /art workshop.
Umělci, kteří budou týden před zahájením výstavy pracovat v prostorách Českého centra, jsou legendami českého a francouzského graffiti, ale zejména autoři, jejichž tvorba překonala formální omezení podpisu. Nesetkávají se poprvé – naposledy spolu tvořili v rámci prvního mezinárodního festivalu graffiti a street artu NAMES, který se minulý rok v srpnu konal v Praze. Každý z autorů má nejen výjimečný rukopis, ale i přesah za hranice abstraktního umění, ať už máme na mysli expresivní malířství, trojrozměrné instalace, videoart, nebo konceptuální umění.
Výstavní koncept je založen na volném vyjádření umělců, kteří citlivě pracují s daným prostorem, na jejich spolupráci a vzájemném doplňování se. V Českém centru v Paříži vznikne množství trojrozměrných instalací a sprejových maleb, půjde však spíše o osobitou výpověď jednotlivých umělců, kteří čerpají a vycházejí z graffiti a street artu, než o pouhý výsek této tvorby přesunutý z českého prostředí do francouzského. Konfrontační charakter výstavy je dán pouze střetem obou národností, protože graffiti a street art koexistuje v těsném sousedství bez ohledu na národní příslušnost.
Autoři:
Jan Kaláb
Splash, Point, Cakes. Vnímavější už vědí. Oficiálně sice vystavuje od roku 2001, ve světě vizuální kultury je však činný od svých patnácti let (tj. od roku 1993), kdy propadl půvabům graffiti. Na rozdíl od mnoha svých „kolegů“ svět graffiti, potažmo street artu, s přestupem mezi adolescenty neopouští, naopak. Tag jako jeden z prvních povyšuje do šlechtického stavu trojrozměrného objektu a s urputností sobě vlastní pokračuje v tvorbě pieců, jejichž forma se stává stále abstraktnější. Ačkoli rozmanitý, přesto rozpoznatelný rukopis stále se vyvíjejícího autora lze zaznamenat po celé Evropě, v USA, Brazílii i v Asii. Komplikované a důmyslné objekty instalované ve veřejném prostoru, nápadité obrovské piecy i menší „poznávací znamení“ (dráčci, barevné dlažební kostky, apod.) řadí Kalába mezi nejzajímavější a nejodvážnější umělce současnosti.
www.onepoint.cz
Michal Škapa
Každý rok jiné jméno, charismatický rukopis a nekompromisnost na pražských ulicích. Jeho písmo má až ozdobný charakter, vychází z kombinace starodávných run a zároveň těží z latinskoamerických pixação. Člen CAP crew a kreativní grafik.
www.fotolog.com/knockout834
Matěj Olmer
Pražská graffiti legenda a zároveň expresionistický abstraktní malíř s bytem plným divokých pláten. Často se nechává inspirovat poezií, pokud ji sám nepíše a nedoprovází tak svou malířskou tvorbu.„Dělám co dělat musím. Seberu sílu, otestuji svou lidskost, svedu zápas o smysl. Na hranici kultury, na hranici slušnosti, nad propastí s pokladem ze zlata i ďábelské tmy. Poperu se s obludou svého já a nechám jej odplavit.To je má zkouška pravdivosti, zkouška mé duše co ještě unese. Ve chvílích absolutní samoty a uvolnění se vědomí rozplyne v delikátní harmonii, tajemně akceleruje a nahlédne spirituální „supersvěty“, kde začínají skutečná dobrodružství.“
www.fotolog.com/bbbworld
Jan Zdvořák
Student VŠUP (ateliér Prostorová tvorba), experimentátor s prostorem. Vytváří nápadité exteriérové instalace za užití netradičních materiálů. Ve svých „pokusech o obraz“ řeší v souvislosti se současným všudypřítomným umělým i neumělým využíváním písma jako výrazu osobní i kolektivní identity problematiku písemného projevu, jeho výtvarného zhmotnění a oddělení od významu. Jeho realizace přerůstají do třetího rozměru. Dostává se zde do kontaktu se staršími lettristickými tendencemi moderní malby a nabízí zajímavé srovnání.
http://petrkratky.borec.cz/?page_id=114 / cit. Viktor Čech
Olivier Kosta-Théfaine / Stak
Každý jeho „zásah“, vizuální intervence, je zároveň hrou s kódy a klišé populární kultury. Pracuje s jazykem a kódy města a předměstí a přeměňuje jejich původní význam tak, že se stávají srozumitelnými širšímu publiku. Jeho reflexe je z podstaty založena na rehabilitaci často přehlížených městských prvků. Olivierova fascinace městem přerostla ve vášeň, jež je základním momentem jeho každodenní práce. Město je mu múzou, pohonem jeho umělecké inspirace.
www.olivierkostathefaine.com
Honet
„Podobně, jako je na každém erbu, na každém chrámu vepsáno motto v latině, na Pantheonu mého elitářského, paranoidního a schizofrenického světa, v němž jsou ,ostatní´ nepřáteli a,nebezpečí´ je mým jediným druhem, stojí „Mimořádná dobrodružství“. Vydat se ven, když nastává noc, jako upír, kdy mě každá drahocenná kapka adrenalinu činí nesmrtelným a chrání mne před prostředností. Tato pouť za Svatým grálem mne pokaždé zavede trochu dál, hlouběji, od Paříže po Moskvu, z hrobu do Nebe: v hledání jedinečných a křehkých momentů.“
www.hnteuropa.fr.st
Samuel François
Jeho první znaky byly hrubou intervencí do městského prostoru. Stal se svědkem kulturních změn s městem spjatých. Jeho produkce zpochybňují podobu, kódy a pravidla města. Používá různých médií a jeho tvorba je tvarována prostřednictvím nesčetných pomůcek. Jde zejména o instalace, které umně kombinují objekty a malbu. Cílem tohoto veselého manipulátora se symboly je zejména prosazovat pomíjivé umění, jehož podstatou je spontaneita a od-posvátnění obrazu.
http://www.samuelfrancois.com
Výstavu organizuje pařížské české centrum ve spolupráci s občanským sdružením BonArt za podpory Hlavního města Prahy a ČSA.
Kontakty:
CENTRE TCHEQUE Paris
18, rue Bonaparte, 75 006 Paris
Métro: Saint-Germain-des-Prés ou Mabillon, Bus 39 ou 95 (arrêt Jacob)
Station Vélib: rue des Beaux-Arts
Tél: 01 53 73 00 22, ccparis@czech.cz
Mar Straková, mar.strakova@gmail.com, tel.: + 420 604 535 920
Klára Vomáčková, klavom@seznam.cz, tel.: + 420 603 112 036
Les Pragois - Prague and Paris street/art workshop
19.6.-12.9.2009
CENTRE TCHEQUE Paris, 18, rue Bonaparte, Paris, Francie


Komentáře
Poslat nový komentář