Re-prezentace dobra v pražské Trafačce

px

V pohádkách je dobro dobré a zlo zlé. Ale realita je jiná a tak dobro ani zlo nemají tak jasný tvar. Jak dobro, tak zlo, slouží existenci. Dobro ji podporuje a zlo ji ničí. Dobré je vše, co podpoří existenci a život. Zlé je vše co usiluje o její zánik a smrt. Zdálo by se rozumné, otevřít se dobru a uzavřít zlu. Jenže. Existence jednoho může znamenat zánik druhého nebo jeho omezení, stejnĕ tak jako vznik nĕčeho nového. To vše je z pohledu jedné existence dobré. Smrt jednoho je dobrá pro život druhého. Co s tím? Zkrátka dobro je dobrý sluha, ale zlý pán. Proto se musíme ptát na existenci čeho nám záleží, neboť právĕ tím ukáže dobro svoji pravou tvář. Dobro je v pohádkách milé, hodné a moudré. Ve skutečnosti je promiskuitní a své služby nabídne každému. Bez svĕdomí, bez morálky, bez humánních hodnot a především bez váhání.

Reprezentace (z lat. re-praesentatio, znázornění, zpřítomnění) znamená opakovanou prezentaci / re-prezentaci, ale i zpřítomnění, znázornění a zastupování. Člověk na rozdíl od jiných živočišných druhů je schopen nejen reprezentace (zastupování sebe sama nebo určité skupiny), ale také re-prezentace, tedy evokování čehosi minulého, co podržel v paměti a co chce zprostředkovat do přítomnosti někomu jinému nebo sám sobě pro nové užití. Vytváří tak svět bludišť, skládající se z nespočítatelných významových struktur, které se permanentně přesouvají a mění. Projekt reprezentace není uměleckým nebo ideologickým programem a také nepředstavuje uměleckou skupinu s jednotným uměleckým názorem. Je spíše opakující se prezentací individuálních respektive individualistických postojů jednotlivců, kteří jsou spojeni sdílením a prezentací vlastní umělecké práce v pravidelném rytmu.

Práce jsou prezentovány v katalogu reprezentace, který vychází vždy první středu v měsíci formou pracovního nízkonákladového tisku a PDF edice. Katalog, který prezentuje práci a úvahy z měsíce předchozího, je nejenom materiální pamětí projektu, ale také institucí, která zavazuje k pravidelné práci a k finalizaci úvah diskutovaných na týdenních redakčních schůzkách. Institucionalizovaná práce, tak konfrontuje uměleckou tvorbu s problémy známých spíše z prostředí firem, jako je pravidelná prezentace rozpracovaného projektu, dokončování práce nebo dodržování termínů. Lidé, kteří participují na tomto projektu, zastupují spektrum uměleckých názorů a výrazů a jejich spojení není, a pravděpodobně ani nemůže být, ideové. Smyslem projektu ale není hledání společného jazyka nebo umělecké politiky, je jím spíše vytvoření lehké, nízkonákladové platformy pro pravidelnou uměleckou práci s otevřeným uměleckým programem.

Po více než dvouletém fungování projektu a vydáním více než 20 katalogů, lze vyčíst spoustu zajímavých poznatků, z nichž asi nejdůležitější je ten, že to funguje.


Barbora Bálková

V letech 2000-06 studovala na AVU v ateliéru Vizuálních komunikací Jiřího Davida a ateliéru Nových Médií Veroniky Bromové. Ve své práci spojuje prostředky malby a fotografie, jejichž prostřednictvím zachycuje zejména prožívání a proměny lidské identity, často s akcentem na ženskou zkušenost. Poslední dobou se rovněž věnuje práci s objektem. Vytváří ucelené koncepty, které vždy sledují určité stěžejní téma.

Jindřich Červenák

Softwarový umělec. Iniciátor Manifestu Internetové Generace a spoluzakladatel stejnojmenné skupiny. Řeší otázky vývoje umění s využitím digitálních a informačních technologií. Základní esencí současnosti je pro něj soubor. Uměleckou práci tak prezentuje formou datových souborů nebo softwarových algoritmů (Umělecké dílo je soubor - první bod manifestu IG!.). Studoval na AVU v ateliéru Vizuálních komunikací Jiřího Davida a v ateliéru Intermediální tvorby Milana Knížáka.

Zdeněk Daněk

Studoval na VŠUP a AVU (Nešleha,Bárta,Beran). Vyjadřuje se různými prostředky, nejvíce se však prezentuje jako malíř. V popisných, realistických obrazech tematizuje českou krajinu a lidské působení v ní. Starost o životní prostředí vyústila v roce 2007 po kontaktu s vědci v namalování Aktivních obrazů, které kromě aktivistických poselství také svým povrchem aktivně čistí vzduch od zplodin. Nejznámější jsou jeho obrazy české krajiny, kde se na polích nebo v lese objevují zvířata a lidé v nezvyklých nebo intimních interakcích.

Jan Jírovec

Malíř a sochař. studoval na všuP a avu ateliér vizuální komunikace Jiřího Davida, sochařská škola Jana Hendrycha a školu nových médií veroniky Bromové. věnuje je monumentální malbě. ve svých malbách řeší otázky architektury a urbanismu.

Radek Macke

Konceptuální umělec (AVU,at. J.David, V. Skrepl, V.Bromová). Ve své tvorbě se zajímá o společenská i tabuizovaná témata. Pracuje s veřejným a mediálním prostorem. Ve své tvorbě často překračuje a posouvá politická, náboženská a další společenská schémata a symboly. Zkoumá vztahy mezi sociálními stereotypy a společností. Konfrontuje zažité představy s politickou korektností až na hranice cenzury. Je spoluzakladatelem umělecké skupiny Internetové Generace!

Patrik Proško

VŠUP (V.K.Novák, K.Gebauer, V.Šerák). Sochař a vizuální umělec rekrutující se převážně realizacemi ve veřejném prostoru ( např. pamětní deska J.Skály a K.Kryla) Ve své tvorbě je zaměřen na filosofii a sociální postavení člověka ve společnosti. Ve svých nových pracech se zabývá úhlem pohledu, možnostmi a vnímáním reality v průběhu života, ovlivněným životní zkušeností. Společným jmenovatelem jeho tvorby je proměna alter ega a jeho blízkého světa v čase. Paralelním proudem jsou dekonstrukce osobních, nebo veřejných prostorů a sochařské variace věcí a jejich stavění do kontrastních rolí.

Libuše Vendlová

Absolventka AVU (grafika 2 prof. V. Kokolii, stáž na VŠUP v ateliéru Módní tvorby doc. J. Ťapťucha) se zájmem o analytickou psychologii nejčastěji zobrazuje osobní příběhy. Používá autentické detaily a útržky zážitků, které skládáním do větších celků vytvářejí osobitý obraz situace. Vyjadřuje se kresbou, malbou, řezaným papírem i tvorbou oděvů.


RE-PREZENTACE DOBRA

25. 9. - 19. 10. 2014 | út - ne 15.00 - 19.00
Trafo Gallery, Kurta Konráda 1, Praha 9 - Libeň

Vystavující: Barbora Bálková, Jindřich Červenák, Zdeněk Daněk, Jan Jírovec, Radek Macke, Patrik Proško, Libuše Vendlová

Vernisáž proběhne 25. září za hudebního doprovodu Davida Reichelta.

začátek: 18.00
vstup: zdarma

RE-PREZENTACE DOBRA
RE-PREZENTACE DOBRA

PhatBeatz k tématu: 

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

Akce

CULTURAL HIJACK 2017

23.6.2017 (18:00) - 9.9.2017 (19:00)
Archip, Františka Křížka 362/1, Praha 7 - Holešovice

Účastníci:: Amy Balkin, BGL, Leah Borromeo, Brad Downey, Brandalism, Regina Jose Galindo, Vincent Grunwald, Alan Dunn, Nina Edge, Epos 257, Paul Harfleet, International Peripatetic Sculptors Society, Tushar Joag, Allan Kaprow, Pavel Karous, Laura Keeble, Peter Kennard, Kristof Kintera, Paolo Cirio, John Jordan, Peter McCaughey, Ben Parry, Igor Ponosov, Mitra Saboury, Tatzu Nishi, Michael Rakowitz, Oliver Ressler, Rafani, Gregory Sholette, Mathieu Tremblin, Vladimír Turner, Toy Box, Krzysztof Wodiczko, Wermke & Leinkauf, Zevs, Ztohoven
Kurátoři: Ben Parry, Epos 257

začátek: 18.00
info: www.phatbeatz.cz / www.culturalhijack.org / www.facebook.com/events/476181982715408

ČELART 2017

1.7.2017 (13:00)
Areál Loděnice, V Nedaninách 232, Čelákovice

Live: Salamura, Marty Swingler, Lenka Hejkalová, Šouflšou, Zuzana a Kocouři, Tupé Ostří, Sleazy Roxxx
Vystavující: Simon, Sklon CPX, Poet 213, P, Oldskool KillaMike, David Skuhravý, Šárka Plašilová, Evz Enia, Markéta Stránská, Jamiloo, Lukáš blažek, Jana Vondráčková, Dzejn a Lufie, Patricie Musilová, Zuzana Kašparová, Natálie Šedivá, Radka Ninja, Flo Da

PRT (Průvodci za majkem), Diwali (Boolywood dance), Potulný Půlhormón, Music Please Tent, graffiti art, …

začátek: 13.00
info: www.facebook.com/events/186146098526965

PANTOGRAFFITI JAM vol. 5

15.7.2017 (11:00)
stěna fabriky Zetor (ul. Jedovnická) / Tenisák Club (U Sosny 69), Brno


Pantograffiti Jam vol. 5.

Graffiti jam na stěně kolem fabriky Zetor v ulici Jedovnická.
Podklad zajištěn. Prodej barev na místě. Točené pivo, …

začátek: 11.00
vstup: zdarma

Mikrofon Teror Party vol. 3

Live: Brno Reprezent, 5R (SK), TrblmKrs
DJz: Rubery, König, Busteraz

začátek: 20.00
vstup: 100,-

info: www.facebook.com/events/1995822373981045