Rozhovor se Sokółem, členem polských W Witrynach Odbicia

Tentokrát na téma varšavského hip hopového uskupení ZIP Skład, diskografie WWO a Sokółova labelu PROSTO...

Určitě mnozí z vás už několikrát ve spojení s polským hip hopem slyšeli pojem "ZIP Skład". Pokud netušíte kdo se za tímto označení skrývá, pak se jedná o skupinu lidí, kteří působí ve varšavských hip hop kapelách a právě tyto kapely by se daly označit jako "podkapely" ZIP Składové, mezi ně patří třeba Zipera a WWO.


Když ZIP Skład vznikl, představoval desetičlenný tým, do něhož patřili Jędker, Sokół, Pono, Felipe, Mieron, Jaźwa, Ward, Skuter, Koro a Fu. V tomto složení nahráli kluci svoje první tři volně dostupné výtvory, přičemž první desku produkoval DJ 600V. Společně se skupinou Ya - Pa - 3 později na jejich desce vyšly další Zip składové produkce.V této chvíli už přestávají nahrávat Ward a Skuter, ale přichází hosting na desce Molesta / Ewenement, kde se Sokół podílí na tracku Dla dzieciaków a Koro s Fu přidávají své hlasy k válu Za dalekie odloty. Tohle vše je ale pouze malým odrazovým můstkem v nahrávání, protože ZIP Skład v roce 1999 nahrává svoje první demo, které později pojmenovává Chleb powszedni.


Po vydání dema začínají rozjíždět mnohé další projekty, takže vzniká  Zipera, kde působí Koro, Fu a Pono. Náhlý slet událostí a rychlost nahrávání přináší o rok později desku O.N.F.R. a následně za tři měsíce vychází Masz i pomysl od W witrynach odbicia. Jedná se o desku, která většině lidí, a to převážně v zahraničí, představila WWO, což bylo samozřejmě velice pozitivní. Horší pak už bylo, že odměnou jim byly známé spory s BMG Poland, což je donutilo v listopadu roku 2001 přestat nahrávat jako w witrynach odbicia, čímž crew s tímto názvem zaniká, i když ne tak docela, protože svou existenci tentokráte nazvali W Wyjatkowych Okolicznościach.Vychází singl Moda, který obsahuje přesně 11 tracků, přičemž 3 z nich jsou remixy od DJ Dezsczu a 4 zase radiové verze s "výstřihem" několika nevhodných slov. Tenhle singl kluci vydali na labelu "Prosto".


Vůbec posledním regulérním albem WWO je  WE WŁASNEJ OSOBIE, které vyšlo ven nedávno, a to koncem podzimu loňského roku. Album představuje 20 nových válů s mnohými známými hosty, kteří spolupracovali s WWO už v dřívější době na starších nahrávkách. Obsahuje 3 skity a opět je vydáno pod labelem Prosto, jehož majitelem je Sokół. Právě Sokóła jsem se vyptala na pár zajímavostí z oblasti labelu, věcí kolem WWO a minulosti...Dari: Spolu s dalšími devíti lidmi jsi zakládal ZIP Skład. Co bys o ZIP Składu mohl říct v dnešní době?
Sokół: Je to pořád stejný. Skupina kámošů, fellaz, kteří se zabývají tím, co je našim životům společný. Na tu společnou cestu nás svedl rap. Zip skład je teď skupina devíti lidí - Jedker, Sokół, Pono, Koro, Fu, Felipe, Jazwa, Mieron a Deszczu, což je DJ Zip Składu. No a v současné době připravujeme v téhle sestavě album...
Dari: Řekni mi něco o tvě spolupráci s Ewenement. Bylo to myslím v roce 1999, ne?
Sokół: Přesně tak, my jsme pořád dobří přátelé. Vždycky jsme byli v jedné skupině, která dělala varšavský hip hop - ZIP a Molesta a Mor W.A. Takže spolupracujeme celou dobu. Na prvním albu W Witrynach Odbicia se jako host objevil Włodi a Pele a na prvním albu W Wyjatkowych Okolicznościach hostuje Hemp Gru.
Dari: Vzpomínáš si ještě na ohlasy lidí na první album Zip Składu - Chleb Powszedni?
Sokół: Vzpomínám, ale na to se zeptej lidí, ne mě.
Dari: Vlastníš label PROSTO, můžeš o něm říct pár slov?
Sokół: Prosto je nezávislý label, jen s distribucí Warner Music. Chceme teď vydat album Zipera a Hemp Gru, no a vydali jsme Pono, Wwo a Waco.
Dari: S kterými lidmi rád spolupracuješ?
Sokół: Tak rozhodně s profesionály nebo s lidmi, kteří mají spousty nápadů. Producentem číslo jedna je pro mě Waco, ten je opravdu nejlepší. Jinak hodně dobrej je Noon a pak Whie House a Deszczu. Nejlepší mc´s, se kterými jsem kdy dělal byli Koro (zip), Wlodi (Ewenement) a samozřejmě taky Jedker. No a nejlepší polskej DJ je pro mě Deszczu. Samozřejmě je tady ale taky hodně jiných dobrých djů, třeba Krime nebo Feel-x.
Dari: Máš nějaký vzkaz pro lidi?
Sokół: Dělejte co cítíte a myslete na lidi, kteří to budou poslouchat.Foto: archiv WWO*

Komentáře

WWO - NAJLEPSZA EKIPA HH W

WWO - NAJLEPSZA EKIPA HH W POLSCE... :)

TAK DO KOŃCA I JESZCZE JEDEN DZIEŃ DŁUZEJ... :)

Citek

kocham cały ZIP SQUAD!!

Sokol a Jedker

WROclaw pozdro dla WWO

ZaJeBiSci sa !!!!!!!!!

uwielbiam SoKoŁa... po rpostu ostatni koncert byl piekny extra zajebisty najfajnieszjy koncert na jkim byla dzieki za WWO !
NarQa :**

ZaJeBiSci sa !!!!!!!!!

uwielbiam SoKoŁa... po rpostu ostatni koncert byl piekny extra zajebisty najfajnieszjy koncert na jkim byla dzieki za WWO !
NarQa :**

rohovor

CAU NEMELA SI TO SPIS NAZVAT 6 OTAZEK PRO SOKOLA ? UZ SE PRESTAVAM DIVIT NEUSTALEMU KRITKOVY LOKONOVI PAC NA TOM NECO URCITE BUDE......

Foto

jo, dobra poznamka :) na zacatku - ve vypisu - to opravdu neni Sokol, a to proto, ze v clanku jsou fotky vsech clenu zip a nejen sokola :) peace*

Wwa/Pha

Jo-dobry. Akorat na foto na hlavni strane je Pono, a ne Sokol. Peace Velky Drozde - kdy se tu zase objevis? w

Typografie

Ten rozhovor se dost spatne cte jelikoz otazka je zvyraznena stejne jako jmena v odpovedi, kterych je tam celkem dost. Zkuste ty jmena zvyraznit napr. italicou a ocka mi budou klouzat jak v Minority report.

nejlepsi je o.s.t.r.

nejlepsi je o.s.t.r.

elo

fanousek cislo 1 !!!!! vsichni poslechnete novy WWO- skvelej rap,zvuk,atmosfera,sila!!! 100% warszawa rap! moje jedna z nej. kapel!! vsem doporucuju. na hudebni STANICI O jste mohli v poslednim dile 5teho elementu videt jejich par videoklipu....... posudte sami. zdravim phatbeatz....romeo!

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

Akce

GRAFFITI ROCK JAM #13

2.5.2020 (11:00)
legální stěna PBS, Třebíč

13. Graffiti Rock Jam na legální stěně PBS v Třebíči.
Zajištěn pitný režim i občerstvení, stejně jako mobilní Pantograff art store stánek s prodejem barev, latexů atd.
Afterparty klub B, Rap, DJs…

začátek: 11.00
vstup: zdarma
info: www.facebook.com/events/469390010444166