SIGNAL Festival 2013
Venkovní světelné instalace. Architektonické video-mappingy. To nejlepší ze světové i domácí umělecké scény. Workshopy. Noční plavby za světlem po Vltavě. Moderní audiovizuální umění. Tisíce lidí v ulicích Prahy po setmění. Úžasná podívaná v nevšední slavnostní mystické atmosféře. Light art.
Myšlenka takto rozsáhlého festivalu světla v prostředí centra Prahy vyvolala enormní zájem o tvorbu ve veřejném prostoru ze strany předních českých umělců. Díky tomu festival světla Signal k vytvoření speciálních uměleckých děl a instalací získal taková jména, jako jsou František Skála, Krištof Kintera, Rony Plesl, Milan Cais, Vladimir 518, Michal Cimala nebo například Jakub Nepraš, Prokop Bartoníček, VJ Kolouch a další. Na Signal festivalu nás čekalo přes 30 světelných instalací, které dohromady tvořily velice rozmanitou výstavní show. Níže malá rekapitulace.
SIGNAL 2013
17. - 20. 10. 2013
více jak 30 lokací, Praha
1024 architecture - HyperCube
Staroměstské náměstí, Praha
HyperCube byla futuristickou velkoformátovou instalací ve veřejném prostoru, která si kladla za cíl proměnit zásadně návštěvnickou zkušenost se srdcem pražského Starého Města. Budoucnost a minulost se tavila na hranici HyperCube.
Jan Šrámek a Martin Búřil - Urban Void
Štupartská ul, Praha
Projekce na prázdné zdi v ulici Štupartská reagovala na přímé okolí tohoto místa. Zeď ozvláštnili různé motivy (historické i současné), autoři si hráli s principem dostavování a proluky. Tímto způsobem fabulovali, jak se mohlo, může, nebo bude moci toto místo proměňovat. Nejednalo se však o lineární vyprávění, ale spíš obrazové skoky v čase a v prostoru, symbolické využívání architektonických motivů a hru se samotnou animací. Volný ambientní proud digitálních kompozic podpořený elektronickou experimentální hudbou nebyl klasickým mappingem, ale spíše pohyblivou iluzivní malbou.
The Macula - Khôra
Khôra (Khora nebo Chora, starověký Řek: χώρα) je filozofický termín popsaný Platónem v jeho díle Timaeus jako nádoba, prostor nebo interval. Není to ani bytí, ani nebytí, ale interval mezi, ve kterém "formy" původně jsou. Khora "dává prostor" a má mateřské podtexty (děloha, matice). Beztvaré a nepojmenovatelné "to", co nemůžeme určit, ale pouze vyvolat pomoci obrazů neidentifikovatelných jevů - nekonečná noc.
SPAM - Interpretace černo-bílých struktur Zdeňka Sýkory
Muzeum Kampa, Praha
Skupina SPAM se s padesátiletým odstupem od vzniku prvních struktur Zdeňka Sýkory pokusila s využitím vlastních výrazových prostředků o jejich nové “přečtení” a interpretaci . Pod povrch obrazů se dostala prostřednictvím svých tradičních nástrojů a to hned dvěma způsoby. Vizuální stavební materiál prozkoumala pomocí laseru a videoprojekce, alfanumerický kód, podle kterého Sýkora své struktury sestavoval, posloužil jako předloha pro originální zvukovou kompozici. Projekce navíc poodhalila metody, které autoři ze skupiny SPAM použili při práci s původními daty.
Sila Sveta - Noc
Tyršův dům (Michnův palác), Praha
Projekt Noc kombinoval odkaz futuristy Vladimíra Majakovského, jeho silný, jasný a nekompromisní projev s konstruktivismem z pohledu moderního vnímání. Využíval k tomu technologii anaglyph, černou a bílou grafiku v kombinaci s rytmem srdečního tepu. Show byla pokusem vytvořit umění na klasickém základu, ale s novým pohledem na architektonické dědictví. Cílem nebylo jen mappingové představení, ale také ukázat historii, která je zároveň jednoduchá i složitá, plná naděje a víry v dobrou budoucnost.
Signal Festival news
Signal Festival 2013 - Praha (17.-20.10.2013) | foto/video © Ziff, Pictor
Komentáře
Poslat nový komentář