TO CO ZBYLO: Česko-polské AVU setkání

px

Výstava To, co zbylo představuje společný polsko-český projekt, ve kterém se prezentují asistenti dvou vysokých uměleckých škol - Akademie výtvarných umění ve Vratislavi a AVU v Praze. Projekt byl iniciován polskou stranou, která také navrhla hrabalovské téma. Jedná se o 4. ročník cyklu výstav pod společným mottem Hallo Wroclaw 2016, který souvisí se statusem Vratislavi - Evropského města kultury 2016. Je také první společnou výstavou mladé generace vizuálních umělců z obou měst.

Těšit se můžete na tvorbu z obou měst na obou místech. Jmenovitě Dagmara Bielecka, Michal Cimala, Roman Franta, Karolina Freino, Magda Grzybowska, Łukasz Huculak, Pavel Humhal, Rastislav Jacko, Jakub Jernajczyk, Jana Kapelová, Anna Kołodziejczyk, Igor Korpaczewski, Mariusz Kosiba, Jiří Kovanda, Karina Marusińska, Vojtěch Míča, Marcin Mierzicki, Tomasz Niedziółka, Milan Perič, Marlena Promna, Wojtek Pukocz, Bożena Sacharczuk, Michał Sikorski, Jiří Skála, Dalibor Smutný, Artur Skowroński, Karolina Szymanowska, Daniela Tagowska, Šárka Trčková, Maja Wolińska. Přesné rozložení sil bude upřesněno před výstavou.

Výstava To, co zbylo, je inspirována stejnojmennou povídkou Bohumila Hrabala z počátku 90. let. Textová koláž zachycuje dobu rychlé transformace společnosti po pádu totality. Civilizační změna vnímání času je tu přímo "založena" v textu (Hrabal zde parafrázuje např. Rolanda Barthese). Kaleidoskop různě promíchaných vysokých a nízkých témat v malém formátu povídky odpovídá masmediální tříšti rozkládající pocit jednoty při vnímání reality. Referuje o vstupu kultury do rozšířeného pole komunikace, o ztrátách a nálezech této nové situace pro umění, které dlouho přežívalo v izolaci.

Výstava se koná souběžně na dvou místech v Praze – v Polském institutu a v Trafačce. Trafačka se nachází na hranici pražských čtvrtí Libně a Vysočan, míst, kde žil a působil Bohumil Hrabal s okruhem svých přátel. Tento teritoriální kontext a autenticita prostředí ve vztahu k českému spisovateli jsou zohledněny i v některých pracích na výstavě.

Pražskou Akademii výtvarných umění zastupuje dvanáct autorů několika generací: Michal Cimala, Roman Franta, Pavel Humhal, Rastislav Jacko, Jana Kapelová, Igor Korpaczewski, Jiří Kovanda, Vojtěch Míča, Milan Perič, Jiří Skála, Dalibor Smutný, Šárka Trčková a jako kurátor Petr Vaňous.

Autoři reagují na téma různě. Od akcí sociální povahy zaznamenaných ve struktuře časových médií či v prezentační instalaci (Humhal, Cimala), přes výzkum společenského dění ve volné návaznosti na téma zbytků, odpadů a recyklace, a to jak faktické (Kapelová), tak slovní či vzpomínkové (Skála), až po akce soukromé, intimní, neokázalé (Kovanda). Od závěsného obrazu, který rezonuje s hrabalovskými obsahy (Perič, Franta, Korpaczewski, Smutný), přes poetizované objekty recyklační povahy (Trčková), až k objektům intervenčním (Míča) a reduktivním (Jacko).

K výstavě je připravován katalog, ve kterém budou vedle vystavených děl a informací o autorech, dokumentovány také instalace projektu v obou institucích.


TO CO ZBYLO / TO CO ZOSTAŁO

24. 4. - 4. 5. 2014
Trafo Gallery, Kurta Konráda 1, Praha 9 - Libeň

Kurátor: Petr Vaňous

24. 4. - 1. 6. 2014
Galerie Polského Institutu v Praze, Malé náměstí 144/1, Praha 1 - Staré Město

Kurátoři: Magda Grzybowska, Karolina Szymanowska, Petr Vaňous

Vystavují: Dagmara Bielecka, Michala Cimala, Roman Franta, Karolina Freino, Magda Grzybowska, Łukasz Huculak, Pavel Humhal, Rastislav Jacko, Jakub Jernajczyk, Jana Kapelová, Anna Kołodziejczyk, Igor Korpaczewski, Mariusz Kosiba, Jiří Kovanda, Karina Marusińska, Vojtěch Míča, Marcin Mierzicki, Tomasz Niedziółka, Milan Perič, Marlena Promna, Wojtek Pukocz, Bożena Sacharczuk, Michał Sikorski, Jiří Skála, Dalibor Smutný, Artur Skowroński, Karolina Szymanowska, Daniela Tagowska, Šárka Trčková, Maja Wolińska

To, co zbylo / To, co zostało

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

Akce

HIGHROLLER BOOMBOX

29.5.2017 (20:00)
Lucerna Music Bar, Vodičkova 704/36, Praha 1 - Nové Město

Live: Riff Raff + DJ Afterthought (USA)

začátek: 20.00
předprodej: 563,-
vstup: 630,-
info: www.phatbeatz.cz / www.facebook.com/events/1857949437819858

BUGLE & DEADLY HUNTA

14.6.2017 (20:00)
Lucerna Music Bar, Vodičkova 704/36, Praha 1 - Nové Město

Live: Bugle (JAM), Deadly Hunta (UK), Messenjah, Colectiv & Jahmusic Family, Surprise

začátek: 20.00
info: www.phatbeatz.cz / www.facebook.com/events/124874461391711

STRAWBERRY FIELDS 2017

17.6.2017 (14:00)
open air, Bryksova 1002/20, Praha 9 - Černý Most

Live: Circus Brothers, Fast Food Orchestra, Limbo Planet, SunnyDeath, Vasilův Rubáš
Graffiti: Yudoe06

Deváté pokračování jednodenního festivalu na Čerňáku.

Strawberry SK8 Contest, Turnaj ve fotbálku s ČFO, KUBB, Hooping s Terkou, Elements Crew, Netradiční sporty – indoboard a spikeball, Facepainting, Graffiti exhibice s Yudoe06, Prstýnky a náramky – umělecké workshopy, …

začátek: 14.00
vstup: zdarma
info: www.strawberryfields.cz / www.facebook.com/events/187008641793733/218215525339711