18 zákonů a pravidel HH kultury aneb Malá hiphopová Bible

px

Osmnáct hiphopových zákonů. Pro nezasvěcené takový menší průvodce touto kulturou, kterého dal dohromady KRS-One. Tento 'mírový' dokument vznikl pro objasnění pravého významu slova HIP-HOP a v případě nesrovnalostí a sporů mezi dvěma stranami ohledně HH kultury snad pomůže osvětlit pár věcí.

18 zákonů a pravidel HipHop kultury

Autor: KRS ONE

I.

Hip-hop je termín, který vyjadřuje naše nezávislé kolektivní vědomí. Naše HH komunita pořád mohutně roste. Hip-hop je vyjadřovaný prostřednictvím čtyř elementů. Jsou jimi Graffiti art, Breakdance, MC-ing a DJ-ing. HH kultura má svojí vlastní řeč, vlastní zákony ulice a pravidla. Hip Hop je životní styl.

II.

Hiphopová kultura respektuje důstojnost a svátost života každého jednotlivce bez jakékoliv sebemenší diskriminace nebo předsudku. Každý z nás má bojovat za dar života s kýmkoli, kdo se rozhodne ukončit život někoho jiného, nebo s tím, kdo se snaží změnit jeho přirozený vývoj.

III.

Hiphopová kultura respektuje práva a dohody vlastní kultury své země a své politiky. Člen komunity nikdy neignoruje práva ostatních, plní své závazky a sliby.

IV.

Hiphopová kultura oslavuje ženství i mužnost, sesterství, bratrství, děti a rodinu. Jsme si vědomi toho, že pokud někomu úmyslně ublížíme - ať už fyzicky nebo psychicky a vyjádříme k němu úmyslně neúctu, ohrozí to důstojnost a pověst našich dětí, rodičů i předků. Tím, že si vybereme tento způsob života, uznáváme náš velký vliv na společnost a především na naše děti, za jejichž práva budeme bojovat a uděláme všechno pro jejich štěstí a ochranu jejich života.

V.

Pojem hip hop má definovat i sebeobranu, vzdělávání sebe samotného, rozvíjení své osobnosti, a podporu míru. Člen komunity by tak měl vždy reprezentovat nejen sám sebe, ale i své přátele a ukazovat ze sebe veřejnosti to nejlepší. Svou nejlepší práci a své nejlepší myšlenky.

VI.

Snažíme se o rozvoj a šíření naší kultury, ale respektujeme i ostatní. Neúčastníme se akcí, které mají za účel zničit nebo změnit možnost jednotlivce existovat a žít produktivně a v míru. Tím, že všichni patříme do jedné obrovské rodiny se všichni zavazujeme k čistému obchodu a poctivosti při všech jednáních a transakcích.

VII.

Hip hop je také esencí zábavy. Spousta prvků hiphopové kultury je zneužívána pro peníze. Nicméně pravý hip hop není na prodej. Je to totiž část nás samotných. Hip Hop není produkt.

VIII.

Společnosti, korporace, neziskové organizace, stejně jako jednotlivci a skupiny, které netěží z použití, výkladu nebo využití termínu hiphop, jsou pověřeni tlumočit a odpovídat na citlivé kulturní otázky, týkající se všech čtyř elementů s ohledem na naše zákony.

IX.

V USA byl 3. květen vyhlášen jako Den rapu. Tento den mají hiphopeři ukázat svůj talent a předvést to nejlepší, co ze sebe dokáží dostat. Každý třetí týden v květnu je Hiphop Appreciation Week, během kterého vzpomínáme na naše předchůdce, přemítáme a rozmlouváme o dnešní kultuře a ceníme naše vlastní zákony. Listopad je měsíc historie hip hopu. Během celého listopadu a připomínáme si ty nejlepší chvíle a počiny v hip hopové kultuře a učíme se z historie.

X.

Vztahy považujeme za nejdůležitější věc v životním žebříčku priorit. Stavíme na lásce, důvěře, rovnosti a respektu. Nepodvádíme své přátele, nezneužíváme je ke svému prospěchu a nelžeme jim.

XI.

Hiphopová komunita je součástí mezinárodní kultury, která přijímá všechny, kteří jsou ochotni respektovat její pravidla a zákony a zároveň i všechny národy, náboženství a styly lidí, s kterými pak komunikují prostřednictvím svých nejlepších prací. HH kultura, to je spojenectví lidí mnoha národů, lidí multizručných, multikulturních, s obrovskou vírou v sami sebe a ostatní.

XII.

Člen klanu se nikdy dobrovolně nebo přímo úmyslně neúčastní jakékoliv podpory kterékoli formy nenávisti, podvodů, předsudků nebo krádeží. Zabývejme se válkami uvnitř sebe. Ten kdo úmyslně poruší zákony této ústavy nebo úmyslně odmítne její rady, zaplatí vždy sám za své činy.

XIII.

Hiphopová kultura odmítá násilí a vždy hledá diplomatické, nenásilné strategie k vyrovnání všech sporů. Hiphopeři jsou v rámci možností tolerantní, rozvážní, shovívaví a respektující chyby ostatních. Válka je úplně poslední možné řešení, když se prokáže, že všechny ostatní prostředky opakovaně selhaly.

XIV.

Hiphopeři bojují proti nespravedlnosti, formují ohebnější a otevřenější, přístupnější společnost a tolerantnější svět, kde bude více míru. Hiphopová kultura maximálně podporuje dialog mezi lidmi různých přesvědčení a mírové akce, které nás všechny spojují.

XV.

Respektujeme přírodu a učíme se z jejích zvyklostí, bez ohledu na to, na kterém místě naší planety se právě nacházíme. Naše kultura udržuje k přírodě posvátnou úctu a bere jako svou povinnost přispět k zlepšení vztahů mezi lidmi a nezávislosti, podporuje volnomyšlenkářství a přirozené učení se skrze vesmír. Tato planeta, známá jako Země, je náš rodič. Je to naše všechno a my bychom měli respektovat její zákony a pravidla, stejně jako její ostatní obyvatele.

XVI.

Hiphopoví pionýři, průkopníci, legendy, učitelé a předci nesmí být nesprávně citovaní, jejich myšlenky se nesmí nikdy podávat zkreslené, nebo upravené. Nikdo o sobě nemůže nikdy tvrdit, že je hiphopovou legendou, protože tou se stává až po smrti.

XVII.

Hiphopeři jsou povinni pomáhat ostatním tak často, jak je to možné. Je povinností každého z nás pomoci lidem, kteří to potřebují, omezit lidské utrpení a napravit nespravedlnost. V hiphopu je ukázkou nejvyššího respektu, když člověk respektuje sám sebe a všechny ostatní kolem. Naše HH kultura je uchovávaná, dobře živená a vyvíjí se stejně jako se vyvíjíme my a ostatní lidé.

XVIII.

Hiphopová kultura je tvořena obrovským hiphopovým společenstvím. Každý z nás by si měl být plně vědomý svou sílou podporovat, učit, tlumočit a bránit zákony této Hiphopové deklarace míru. PEACE.

Komentáře

Názor

Podle mě 18náctero je celkem po pravdě napsané..ale v dnešní době to kleslo a nikdo na to moc nehledí.. Co byli první ghetta v USA tam se brali lespon 2 základní jako je vendetta , omerta , tyhle by jse meli dodržovat ! ! ! Odpovídejte a pište svůj názor rád si poslechnu kladný i záporný názory

To sou takový

To sou takový sračky!!!Myšlenka 5-ti letýho dítěte. Fuck off HIP HOP!!!

no mi jako hoperovi to

no mi jako hoperovi to prijde dobre nevim jak vy lidi ale je to vklidu kdyby ste se chtěli na něco zeptat mate tu moje icq:471-602-064

...

podle mě to (aspon v čr) nikdo nedodržuje. např. bloodz vs crips:kolik těch přikázání tahle válka gangů porušuje???Peace

podle me je to jak uz bylo

podle me je to jak uz bylo xkrat receno moc idealisticky,ale naopak se mi libi ze maji svuj den v kvetnu to si myslim ze je hustej nápad.ale jinej stat jinej mrav

takze hiph hoperi

takze hiph hoperi neexistujou?

Shit...

Tak s takovýmhle shhitem bych si tu práci nedal...tss...nějakey nigga se snaží utopicky idealizovat něco či co...hehe...dyť tyhle pravidla by mohl napsat i...kurdvojtévéa...nějakey texnař nebo co shit...hip hop don´t stop...je to naše kultura bez hranic se svými specifickými prvky, které ji dělají krásnou a nepochopitelnou z okolí. takže než si nečicheš, nevíš, nevidíš...tady tyhlé fláky jsou naprosto zbytečným plýtváním myšlenek a času...kdyby to hodil do rýmu a přidal k tomu nějaké svý DJ skillz, tak by to snad mělo flow, ale tohle je len show pre kokotow..PEACE!

Anetga

gdyzh jinag nedate!=)

skvela bible :>>>

skvela bible :>>>

Reknete mu,at uz to

Reknete mu,at uz to nehuli!!!

faaaaakt hustyyyyy skoda ze

faaaaakt hustyyyyy skoda ze to u nas tak nechodi

xt žije!

jo já taky s tim vesměs souhlasim, je to ale idealistický, pro američany naprosto zcestný a hlavně se mi nelíbí jak si může pan KRS dovolit JEDNOTIT všechny hip hopery- vždyť co člověk to by měl být individuál a představa že by všichni vypadali stejně mluvili atd je pro mě neúnosná.

...

...hip hop cultura je bez hranic a kazdej ji bere jinak......

HH

Je to celkem dobry, az an ten jeden bod, kdy pise ze hip-hoperi by meli respektovat podobny sracky jako zakony statru, kde zijou, to by asi zdi nebyly moc pocmarany... A vubec zakony jsou shit. peace Ladya

Uplnej nesmysl.

myslim, si že tohle vůbec nedává smysl..stejně takle nikdo nežije..a podvod a lež..to dělá dneska každej..hlavně tady u nás..jinak je to ale dobrej nápad takovýho něco udělat..ale stejně to námá cenu a nikdo podle toho nežije, kdyby jo..všechno je zcela jiný.

ya, bronx .)

jiste :) tohle 18tero vytisknu na vlastni naklady a vyrazim do bronxu vylepit to mezi bbaraky :) a pak ke vsem tem mistum soupnu skrytou kameru ;) report ocekavejte jedine na pb.cz :)))

Ja bych s tou deklarací

Ja bych s tou deklarací začal přímo v bronxu,brooklynu,co vy nato?

takhle definovat hh se vubec

takhle definovat hh se vubec nelibi,.. hold tohle Ceska Republika neee Amerika. Ale diky za preklad.

no ja neviem...na tuto dobu

no ja neviem...na tuto dobu dost idealisticqe...proste totalne nepouzitelne. Nechapem na co KRS vymysla pravidla, aj taq sa podla nich niqto nebude riadit. V dnesnej dobe ked kazdy strasny rapper chce zo vsetqeho vytrieskat co najviac cashov ( nepochybujem ze KRS-1 medzi nich patri tiez ) ziadna doubleH biblia nema zmysel. Aj ked na druhej strane by bolo mile keby sa tolko neganxtrovalo...
V kazdom pripade si myslim ze najvacsi rapper vsetkych cias je jednoznacne Mr.Makaveli-ten pravy Boh rapu...Dalo by sa povedat ze s nim zomrel pravy rap...To co robia niektori rapperi teraz...shit...
Peace

Nejvetsi Bullshit....hlavne ze vsichni vcetna KRSe strilej navza

je to Bullshit. neco je right neco bullshit

husteeeeeeeee

Toto bolo dost husteeeeeeeee...Fuckt dobre "cteni".Aj ked dost...???Neviem. Pri dnesnej medializacii a komercializacii tohto hud. stylu mi to dako nesedi. Proste strasne malo ludi sa podla tychto rulez sprava a ja poznam asi tak...3?? Vazne niektori ppl by sa mali zamysliet .Ale Eminem mal pravdu ked povedal ze keby bol cierny taq by nepredal ani 1/2 z toho co teraz - lebo blaxx si proste nemozu dovolit produkovat take shity.
Ten kto povedal ze Hip-Hop nieje len hudby , je to predovsetkym lifestyle musel byt strasne mudry.
Thugz 4 life
Peace

V dnešní době nepoužitelné

Je to dost idealistický a dost nereálný. Doba se změnila a teď jsou jiné žebříčky hodnot. Ač si každej myslí něco, ale v dnešní době hlavní hybnou sílou jsou peníze. Každý jsme nanich závislí ať chcem nebo nechcem. Pracovat a podnikat se musí, jinak by člověk neměl z čeho žít. V dnešní době se žádné idealistické pravdy prostě nedají aplikovat. Láska je jen dočasná, protože nakonec dojde i na praktičtější věci. Jakmile člověk stále věři, je to potom zlé a neumí racionálně řešit své problémy. Zářným příkladem je třeba internet. Jseš vebmaster. Vytvoříš si server, který se zabývá hudbou nebo hrama. Zpočátku píšeš, skládáš a pracuješ na serveru zdarma z nadšení. To pak ale postupně opadá a člověka začnou tlačit jiné problémy, jak se to vše zaplatí. V to momentu se musíš rozhodnout, jestli chceš pokračovat nebo ne. Postupně budeš zavádět placenou službu, protože bez toho nemůžeš dál udržet prostor serveru. Články, které byly původně celé, začneš nahrazovat jen odkazy nebo je úryvky, původně celé audioskladby nahradíš jen několikasekundovámi ukázkami. Doba je hold taková a je to přorozený vývoj. Nezávislí hudebníci hrajou ze začátku z nadšení a zdarma, ale penízky jsou holt pořeba, tak musí přesedlat pod major label, jestliže chctějí dál hrát. Jiná cesta není.Takže žádná "nehmotná" náboženství a filosofie jsou v našich podmínkách zcela nepoužitelné.

nechápu

co je to za pičovinu...

peace

je to sice trochu idealisticky ale kdyby se všichni aspoň snažili se k tomu ideálu trochu přiblížit byl by život v nejenom v týhle republice znatelně lepší. přibylo by potom víc lídí který maj čistý svědomí a nemusí se za sebe a svý chování stydět... peace všem

aspon nieco

sa mi zda , ze niektore body sa opakuju ,stacilo by 10.
Hip hop to je moj svet

hiphoppoová deklarace

kazdopadne je to, .... pokus tomu dat presny ramcee ... a z hlediska toho ze uz nekolik lidi se vyslovilo pro ... dani urcitych hranic .. resp. hranice ktere jsou jiz (nepsane) dane davno... jsem rad ze k tomu ucitel nasel odvahu a zcela (az na nejake vyjimky/ jsou tyto formulace shodne zcela s mym presvedcenim...dat zakladni moralni lidske hodnoty do spojitosti s hiphopem je krasne i kdyz se to zda velice naivni...neni prece otazka zdali je toto zneni ve spravne terminologii ale o to uz tak uzky(jak pro koho,ze?) profil hiphopu stanovit...mozna by bylo docela krasne aby si kazdy toto .....hm ...hiphopovy kodex ortodox ...vzal a vlozil do sveho srdce.mmmozna by nevznikalo toliko hloupych debat a diskuzi typu kdo je teda ten drsnej a kdo ten tojjjjj sorry TOY.,..a zdali hiphop /jiggy apod./ prodavat ..apod.Dalsi otazkou ktera mi zni v hlave jestli je dobre aby pak nekdo nezacal tyto pravidla uznavat zcela bezhlave jelikoz tim ze pravidla dana jsou pouze nepsana ..clovek musi vzit do ruky vlastni identitu a postavit se za sve pouze sve rozhodnuti ..takto mnoha kretenum by tato moznost premyslet vubec odpadla a to jak znamo vede k fanatismu apod....a takovychto picusku je vsude plonoooooo,,,ale ja APOKA prijimam HIP HOP KODEX ORTODOX::JEDEN Z NEKOLIKA HIP HOPOVYCH PISTU::::.

czechy-osmnáctero???he,he

pochybuju,ze negdo w cechach se ridi nebo realizuje zakony z osmnactera,he,(proste cechy)....ale hezky..urcite to dalo praci...kez by se podle toho hip hop w cechach ridil...wlety

hiphopovíosmnáctero?

děcka ...teda celkem ujetý:((

?

...busta je zarnym prikladem toho jak clovek s plnou kapsou dolaru a perfektnim studiem a tymem poskoku muze natocit sracku ktera se neda poslouchat. preji prijemny poslech.

...Evropu to pohltí taky, mrkni se do německa!

až bue scéna u nás rozvinutější, pak to taky sežerou mamuti. ještě pár let a máš to tady to samý co v německu. Jo a s tou komercí v USA, no kdyby třeba Busta Rhymes neměl dobrý smlouvy s vydavatelem, těžko by udělal doma na sampleru tak zvukově kvalitní a férově zmástrovaný album. Sice mu to štelujou minim. 3 zvukaři, ale je to prostě znát a já to cenim. Ten zvuk a smyčky - je prostě drsnéééj.

KRS ONE - reakce

Tento text se mi taky připadá trochu idealistický, ale vcelku s ním souhlasím. Myslým si, že jde spíš o zamyšlení nad dnešní dobou a kulturou. Posledních pár let se mi připadá, že z kultury stal jen obyčejný bussiness. My jsme konzumenti produktů, které nám předkádají gigantické firmy, které se živí zábavním průmyslem. Když se zamyslím, co se s hiphopem stalo za posledních 10 let a to hlavně v Americe, nemám z toho zrovna radost. Spousta nadějných umělců sklouzla do hrozný komerce a podbízivosti jako např. Nas, Mob Deep, Dr. Dre, Busta Rhymes a sposta dalších. Zkuste si poslechnout poslední alba těchto lidí a bude vám to jasné. Nahrávací giganti v Americe dost rozmělnili hiphop, že se to v dnešní době nedá poslouchat. Co se týče textů, tak ta úroveň taky není nejlepší. Chcástací texty o kurvách, chlastu a o autech a urážení jiných raperů. Spousta umělců se snaží z toho vytřískat co nejvíc prachů. Asi v tomto světě o to de, mít prachy a hromadit si majetky za každou cenu. (doufám, že ještě tolik ne).Naštěstí je tu spoustu skupin, které se snaží dělat kvalitní hiphop s dobrými texty. V Evropě se mi zdá, že je hiphop na tom lepe než za louží, stále se rozrůsta a nepohltila ho tolik mocná money hungry lobby.

Údiv?

Co se tak divíte?Když se trochu všichni zamyslíte, tak zjisíte, že je to chování(18 zákonů) podle vlastního svědomí..Nebo ne?
Problém je že nějaký týpci ani nevědi, kde to svědomí maj(některý ho prodali, jiný vypálily-z hlavy, atd).
Když se všichni budou chovat, tak, jak by chtěli aby se ostatní chovali k němu-tak bude wše ok...

fuck krs one !

fuck krs one !

mno ;)

ranni speknzees jsou zradny ;)

ku*va to je skoro jak

ku*va to je skoro jak prikazani z bible:)

ach jo...

Pomoc, lidi, copak jste fakt tak omezeny (nekteri)? Vzdyt nic neni a nemuze bejt nikdy uplne DOKONALY pro vsechny... Tehle par "hiphopovych zakonu a pravidel" zni v dnesnim svete mozna vazne hodne smesne, idealisticky a nadnesene, ale kdyz si kazdej rekne, ze je to jenom snuska povrchnich nerealistickych kecu, muzem to tady na nasi zatim modry planetce rovnou zabalit. Co takhle zacit kazdej u sebe? Nic neni stoprocentni... zadny nabozenstvi, ani zadnej clovek, ze vseho si musime vybrat to nejlepsi, co nam to muze dat... nebo ne?

haha

Sam velkohuby samozvany ucitel Kris Parker si z vas vsech dela prdel a vy mu to zerete... zrejme testuje co vsechno mu jsou schopni lidi sezrat.
Je to snuska idealistickejch blabolu naprosto nereflektujicich realitu, ktery se uz vysmali na zahranicnich sajtech, no ted je po x mesicich evidentne rada na phatbeatz. Hlavne ze mame clanek a diskuzi, ze?

trocsku tu chrapete... BBANIK rulez! ;)

utopie

utopie

p is still free

jasně krs tohle dělal vždycky. je málo lidí, který si mohou dovolit napsat pravidla slušnýho hiphopovýho chování. on je ten kdo může. je to čistý, nepřijde mi ani trochu k smíchu.

..

Vesmes s tim souhlasim akorat mi prijde ze si trosku protireci... Nejdriv odsuzuje kradeze,vrazdy,a zavrhuje lidi co kradou... a nasledne oslavuje prukopniky-coz podle me nejsou uplne cisty lidi... peace2all

joj...

nejde o to aby se to někdo naučil, Kris One se jen snaží otevřít oči, protože je všude plno idiotů... Určitě doufá v to, že aspoň hrstka lidí pochopí o co jde. Já v to doufám taky vy zasraný idioti!

mazan rulezz

No konecne nekdo, kdo pochopil a vzal to s potrebnym nadhledem .)

Pekna idea

Mno, idea je to pekna a vlastne proc ne. Zakony CR (a nejen) jsou taky hodne idealisticky, ale kdyz vypalim nelegalne CD, jsem prece porad obcan, i kdyz ne uplne idealni. Takze se i po precteni hoperskejch zakonu nadale povazuju za hopera, i kdyz ne uplne idealniho.

jsem váážně dojatá!!

Dobre, taqle by to možná MĚLO bejt, jenže najdi mi hiphapera co to fšechno dodržuje...paprsek

JEŽIŠ!!!! :-(

JEŽIŠ!!!! :-(

heeey, ja nejsem krs one :))))))

takze sorry, moje "pravidla" to nejsou, pozeeeri ;
))

ale ale...

achjo hiphop jako vysitej:) ha musim se smat. asi nejsu hiphopar kdyz kradu. rad se vzdam takove sracky:))

..hlavní je, že se o tom diskutuje.

a je jedno, zda je to starý půl roku nebo rok.

Je to dost nadsazene,teda

Je to dost nadsazene,teda vzhleddem k tomu co se v usa hh komunite deje!!!!Jinak se spoustou veci souhlasim!!

omldévám...

jsem překvapen, novinku tohoto typu bych tu fakt nečekal...posílám pusinky...

Názor....

Hip hop je kultura bez hranic, takže nemá žádný přesný pravidla.....

Mr. Davey D

mel tyhle blaboly na svym webu uz pred pul rokem...

jen kdyby to vshichni

jen kdyby to vshichni respektowali....peace

to je prdel nebo co? "Člen

to je prdel nebo co?
"Člen klanu se nikdy dobrovolně nebo přímo úmyslně neúčastní jakékoliv podpory kterékoli formy nenávisti, podvodů, předsudků nebo krádeží. "
To snad ne?Kdo je hiphoper nesmi krast?No kdyz vidim borce obleceny do fubu tak chapu ze krast nemusej....

Radsi delejte dobry a zajimavy updatey jako trebas s keyem nebo poisem jednou za tejden nez tohle...

Trochu idealisticky, no....

Gaucik, vsechno ma svy pravidla, psany nebo ne :) Spis je to fakt takovy dost naivni... hm, ja nevim, od nekoho, jako je KRS to podle mne zni docela vtipne :)

no, je to mysleno dobre, ale

no, je to mysleno dobre, ale trochu idealisticke. jako by to psal 15 ti lety kluk. vzhledem ke krs onovym symppatiim k rasistickemu hnuti nation of islam mi jeho "desatero" prijde srandovni. no, treba zmoudrel. pral bych to jemmu a cele hc hh americke raso sile. waclaf

a kurva...pravidla

eště že já a mikš sme se zřekli hiphopu

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

Akce

GRAFFITI ROCK JAM #13

2.5.2020 (11:00)
legální stěna PBS, Třebíč

13. Graffiti Rock Jam na legální stěně PBS v Třebíči.
Zajištěn pitný režim i občerstvení, stejně jako mobilní Pantograff art store stánek s prodejem barev, latexů atd.
Afterparty klub B, Rap, DJs…

začátek: 11.00
vstup: zdarma
info: www.facebook.com/events/469390010444166