Busta Rhymes - El Coco

px

Úchylně dokonalé videoklipy, extravagantní oblečky, ironický humor se silnou příchutí prudy, to všechno jsou jen části arzenálu Busty Rhymese, spolu s hlubokými až filozofickými (ačkoli výstředními) postoji a názory na současnou politiku, rasismus, náboženství a Y2K. Busta má obrovský dar pro totální slovní gymnastiku, schopnost zakroutit si pořádně rýmem tak, jak se mu to právě hodí. Velmi osobitě rapuje a díky tomu, že má jeden z nejcharizmatičtějších hlasů na hip-hopové scéně, k tomu poněkud ujetou vizáž a originální videoklipy, každý si ho snadno zapamatuje.

Busta vyrazil hodně rozjetě do ulic a rozjel se možná až tak moc, že nakonec skončí v příkopu...Nemá se špatně, tenhle pan Busta "El Coco" ;) Založil firmu na speciálně designované oblečení s názvem Bushi, vlastní nahrávací společnost Flipmode Entertainment a má za sebou i hereckou kariéru. Možná ale proto, že dost rozšiřuje svůj záběr a nic nedělá na 100%, ztrácí jeho hudba trochu na kvalitě.

DESKA GENESIS

Špinavý, umazaný, ohavný, surový? Album Genesis je úplně něco jiného než předchozí desky. Díky bohu je lepší než propadák Anarchy z roku 2000, ale víc než na hip-hopovej mejdan se hodí víc na poklidnou funny family party. Není to o tom, že by samotná deska Genesis byla špatná. To vůbec ne... ale jde o celkový pocit z ní. O atmosféru. Přímo láká k tomu, pustit si jí v poklidu domova, kde si můžete každý večer hezky zahrát na rodinu. Tracky jako A** On Your Shoulders nebo Wife In Law jsou toho důkazem.

Ke slyšení je tady samozřejmě i pár opravdu kvalitních hip-hopových songů. Jistě také díky tomu, že na desce hostuje jak je zvykem spousta osobností. Nechybí samozřejmě Dr. Dre (hitovka Break Ya Neck, dále Truck Volume a funková Holla), The Neptunes a bzučivá záležitost As I Come Back a What It Is, ve které se objevila i Kelis, až ke zpěvu Mary J Blige v skladbě There´s Only One. Dále se na desce podíleli Pete Rock, Battlecat nebo třeba Dillo.

Věci Break Ya Neck a What It Is, to je takzvaná Bustova klasika, neboli skladby, které zajistily prodej desky a úspěch v hitparádách. Hodně slabým místem desky je duet s P. Diddym - Pass The Courvosier. Slova jsou kompletně nesrozumitelná, jediná věc, která zachraňuje tuhle skladbu jsou trochu tvrdší beaty a chytlavý refrén.

Album Genesis ukazuje, že Busta je pořád kreativní a svůj, a hlavně to, že je mu úplně totálně fuck, co si o něm kdo myslí. Fanoušci Flipmode mají tuhle desku určitě raději než ti, kteří se orientují na jeho "popovější" materiál, ale opravdoví hip-hopeři jsou asi zklamaní a Busta si bude muset hodně máknout, aby je přesvědčil ke koupi svojí další desky.

BUSTA RHYMES - GENESIS

J-Records; ASIN: B00005Q4PE / BMG 2001
Čas: 74:07

Busty Rhymes - Genesis

1. Intro
2. Everybody Rise Again
3. As I Come Back
4. Shut 'Em Down 2002
5. Genesis
6. Betta Stay Up In Your House
7. We Got What You Want
8. Truck Volume
9. Pass The Courvosier
10. Break Ya Neck
11. Bounce (Let Me See Ya Throw It)
12. Holla
13. Wife In Law
14. A** On Your Shoulders
15. Make It Hurt
16. What It Is
17. There's Only One
18. You Ain't F***in' Wit Me
19. Match The Name With The Voice
20. Bad Dreams

BIOGRAFIE - BUSTA RHYMES

Syn elektrikáře a matky v domácnosti, Trevor Smith junior (aka Busta Rhymes) se narodil v East Flatbush, (část newyorského Brooklynu), 20. května 1972. Když mu bylo dvanáct, jeho rodiče (oba jsou Jamajčani) se přestěhovali na Long Island. Protože Busta byl postavou vždycky hrana a navíc měl i tu správnou výšku, stal se jedním z nejlepších hráčů basketu na střední škole a přemýšlel dokonce i o profesionální kariéře, ale nakonec to bylo něco jiného, co ho dostalo. Hip-hop... Když nebyl zrovna ve škole nebo na hřišti, kde dával krutý koše, trávil veškerý čas na předměstí Bronxu nebo Queensu, což byla místa, kde se hip-hopem žilo od rána do večera.

Začátky Bustovy kariéry jsou spojeny s partičkou LEADERS OF THE NEW SCHOOL, kterou založil on sám a což byli spolu s ním MC Charlie Brown, Dinco D a Milo In De Dance. Objevili se na contestu pořádaném Chuckem D. a Public Enemy a stalo se to, co se mělo stát. Strávili nepočítaně hodin v nahrávacím studiu Public Enemy na Long Islandu, kde na sobě makali a zdokonalovali se, aby pak následovně podepsali smlouvu s Elektra Records a vydali v roce 1991 uznávanou desku A Future Without A Past. Tehdy teprve sedmnáctiletý Busta Rhymes se s konečnou platností vykašlal na školu a začal se plně věnovat muzice.

Busta Rhymes

Ačkoli Leaders of the New School nikdy nedosáhli velkého komerčního úspěchu, inspirovali spoustu lidí a svým způsobem pomohli svým vychytralým následovníkům z hip-hopové komunity. V letech 1990 a 1993 vydala skupina dvě alba (nazvaná "Future Without a Past" a "T.I.M.E."). Všechno vypadalo až moc růžově.

Bohužel, byla i tahle cesta vzhůru poznamenaná velkou osobní tragedií. První syn Busty a jeho přítelkyně, kterému dali jméno Tahim, se narodil roku 1992 předčasně (o dost týdnu dříve než měl), vážil necelý kilogram a žil ani ne dvě celé hodiny :-( Hluboce zraněný Busta se po tomto zážitku plně ponořil do hudby. O dva roky později mu pomohl bolestnou ztrátu utišit jeho druhý narozený syn T'Ziah.

Poté, co Busta Rhymes odešel od New Schoolers, si zahrál si hlavní roli ve filmu Johna Singletona s názvem Higher Learning a objevil se i ve filmu Who´s The Man. Také spolupracoval s Boyz II Men, Mary J. Blige, TLC a A Tribe Called Quest. Současně přitom pracoval na své první sólové desce THE COMING, která vyšla v roce 1996 u Elektra Records. Toto album bylo všude uváděno jako milník v evoluci hip-hopu, skladby jako Everything Remains Raw, nebo It's A Party upozornily na jeho velmi originální a osobitý projev a první singl Woo-Hah! (Got You All In Check) se okamžitě po vydání dostal do americké TOP 10.

Propagace desky The Coming v Anglii skončila bohužel pohromou. Jeho plánované vystoupení v anglickém Kentish Town Foru se nakonec vůbec neuskutečnilo díky tomu, že Busta nedostal včas něco jako "pracovní povolení". Rozzlobení fanoušci se naštvali, vzbouřili se a začali protestovat takovým způsobem, že ve finále způsobili škodu za 80 000 Ł.

Busta ukázal, že má v sobě opravdového podnikatelského ducha a veškerý zisk ze své první sólovky dal na splnění svého snu - založení vlastní nahrávací společnosti, které dal název Flipmode Entertainment.

V září roku 1997 vydal Busta další album When Disaster Strikes, které bylo převážně o budoucnosti rapu a obsahovalo i výborné duety s Erykah Badu - skladby One a Turn It Up/Fire It Up. Ještě ten samý rok vydal desku The Imperial jako část Flipmode Squad (společný projekt, který tvoří Rampage, Lord Have Mercy, Spliff Star, Rah Digga a Baby Sham).

V lednu roku 1999 se stala velkou hitovkou píseň Gimme Some More. Další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a přišel hned v dubnu se skladbou What's It Gonna Be?! (feat. Janet Jackson). V roce 2000 pracoval na nejrůznějších filmových projektech, včetně remaku filmu SHAFT a vydal své poslední album na labelu Elektra s názvem Anarchy.

Kdysi řekl v jednom rozhovoru: "Možná jsem pro někoho jenom úchylnej magor z videoklipu na MTV Base, ale jestli to je fakt všechno, čím jsem kdy byl, dávno už bych ležel někde na hromadě šrotu jako každá hračka která časem omrzí, ne?"

Komentáře

Bustardsky VOSTRY Beaty Wole

V Cechach kazdej hraje na underground.Kdyz vostry? Tak seeeru ze to neni under. Genesis ma beaty ze by ses posral voleeeee a rap???!!Peace T.

yeah el coco loco

yeah el coco loco

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

Akce

GRAFFITI ROCK JAM #13

2.5.2020 (11:00)
legální stěna PBS, Třebíč

13. Graffiti Rock Jam na legální stěně PBS v Třebíči.
Zajištěn pitný režim i občerstvení, stejně jako mobilní Pantograff art store stánek s prodejem barev, latexů atd.
Afterparty klub B, Rap, DJs…

začátek: 11.00
vstup: zdarma
info: www.facebook.com/events/469390010444166