Co znamená Hip-Hop pro Zlomenej Waz

px

I přestože bylo deštivo, sešli jsme se s MC JIŘÍm z brněnského Zlomeného Wazu, abychom mohli udělat tento rozhovor. Řeč přišla nejenom na hudbu, ale také i na některé osobnější otázky, po kterých jste vy, čtenáři, tolik prahli a prosili o ně. O tom, že bylo pořád o čem mluvit, se snad ani zmiňovat nebudu, ale posuďte sami v následujícím, pro vás připraveném, rozhovoru.

Ještě než vám nabídnu výše zmiňovaný rozhovor, chtěla bych vás uvést do současného děje v našem městě - ve štatlu (pozn. Brno :o).

Není to tak dlouho, co Brno oživilo kulturu hip hopu, a proto nebylo dostatečně času nechat nám tady prostor pro vývoj. Nicméně pokud si myslíte, že naše město reprezentuje jen Naše Věc, pak jste na omylu. Dříve snad, ale v dnešní době už můžeme s klidným srdcem říct, že zastání máme jak u složky writerů, b-boyů (i slečen), mcs a djs. Kultura přímo ve fázi rozkvětu :o). Ale abych byla taky trošku konkrétní.

Co se break dance týče, pak nás reprezentuje především Beat Up Breakers, ale nejsou jedinou break dance crew v našem městě. Vedle nich tady taky působí Dynamic, který ale zatím zůstává v pozadí, ale časem třeba :o). Ze známějších crews zastupuje Brno Naše Věc, kterou jsem už i zmiňovala, ale taky Zlomenej Waz. Partička čtyř kluků, kteří fungují už od roku 1998. Doba to není zrovna nejkratší, takže se ani nemůžeme divit, že tahle crew prošla velkým vývojem a já už dnes jen sleduju jak směřují k lepšímu. S každým odehraným koncertem a každým novým trackem. Co ale zůstává při starém je smysl pecek.Všechny mají stejné poslání, a to dodat optimismus a svou hudbou vás nenechat sedět. Zatím je můžete slyšet jen na koncertech. Zdali se to časem změní ale zůstává zatím ve hvězdách.

MC Jiří, MC Tafrob, MC Koďa rýmují a s chutí dávají koncerty, jejich pan DJ - Maztah je perfektně doplňuje, ale určitě by se slušelo zmínit se o člověku, který sice nepatří do skupiny, ale zato se velkou měrou zasluhuje o psaní textů. Tenhle človíček se jmenuje Kolpa a text umí promakat do posledního detailu, což můžete slyšet sami a utvořit si vlastní názor na tyhle kluky. DJ Maztah je člověk, který svou výškou převýší leckterého jiného DJ, ale možná nejenom výškou... Jeho působení v hip hopu ale není jen Zlomenej Waz. Zároveň je členem Illusionist Djs Crew. Spolu s ním Illusionist dotváří Nneser, Opia a Chocolatic, a kdybyste projevili zájem poslechnout si jak to tihle kluci z Brna a okolí (Chocolatic reprezentuje Mikulov), pak můžete jednoduše kteroukoliv středu přijít do brněnského klubu Monitor.

Co říct závěrem. Přijďte a posuďte Zlomenej Waz sami. Předběžný obrázek o nich vám nabízím právě v následujícím rozhovoru, za nějž děkuji Mc Jiřímu.

Zlomenej Waz - rozhovor

Čím Tě hip hop oslovil? Proč jsi se v něm začal taky angažovat?

Čím mě oslovil … nevim, líbil se mi jako hudební styl, dostal jsem se k němu přes graffiti a pak jsem začal poznávat hip hop jako hudbu, takže asi proto.

Hm, takže protože se Ti líbila hudba, tak jsi ho začal taky dělat, ok?

Jo. Byl to můj sen, chtěl jsem to dělat, a tak jsem pro to začal něco dělat.

A co pro tebe hip hop představuje, znamená...

Pro mě znamená hip hop hudbu a zábavu . Pro mě znamená hip hop všechno … takhle no … jako já nevim jak to mám vyjádřit. Pro mě to je zábava, koníček, když jsem naštvanej, nebo když mi cokoliv vadí, si tu hudbu prostě poslechnu a … A seš prostě v pohodě (pozn.Dari) No v pohodě ne, to slovo rád nemám, nelíbí se mi to.

Hm a co Tě nejvíc ovlivňuje při psaní textů?

Tak nějak co vidim kolem sebe, protože většinu textů píšeme prostě vo tom co nás sere, nebo co nám vadí … nemáme texty prostě jako povídky, nebo tak něco.

Jasný, ale z těch pecek teda většinou čiší energie, optimismus, takže … inspiraci bereš ze života a tak jo?

No ne, to je pak něco jinýho, prostě při psaní textů mám prostě nápad a ten nápad, prostě třeba to, co jsem teďka viděl, slyšel, co mě třeba vadí, tak o tom ten text napíšu a to, že z toho čiší energie to je proto, že tu hudbu mám prostě hrozně rád … to je všechno no. Třeba proto taky jsou ty koncerty to znamená, že Brno je vlastně takový underground, víc kapel, ale nejsou moc vidět, protože nikdo se nikam moc netlačí, no my jsme vlastně doposud nijak moc nenahrávali, ale dáváme koncerty, protože to nás fakt hodně baví a dávat koncert, to si myslim, že je to nejlepší, co může být.

V posledním BbaráKu se objevil rozhovor s Maztahem, s vaším DJ, takže dalo by se říct, že se o vás teď zajímá víc lidí, že se o vás víc ví? No a chcete hrát víc v Brně a okolí, nebo.

No já nevim, to je těžký, já si myslim, že chcem hrát hlavně tam, kde nás budou chtít lidi. Mně je jedno, jestli se o nás zajímá Bbarák nebo ne, ale důležitý pro mě je, že se ozvou lidi. Ne proto, že slyšeli, že je nějaká kapela, která hraje, ale protože slyšeli nějakou písničku třeba a líbilo se jim to.

Vaše komunikace mezi lidma, co si vás příjdou poslechnout, příjdou na koncert vlastně, tak ta komunikace mezi váma a jima funguje dobře, takže připravujete se nějak na ten koncert jako víc, anebo to z vás jde hlavně samo, co pro to děláte než vylezete na podium.

Tak … než vlezem na podium … před každým koncertem zkoušíme třeba týden v kuse zkoušíme a snažíme se ty písničky dolaďovat do nejmenšího detailu, vlastně … jee tak to zrovna říct nechcu, ale aby to bylo prostě dobrý. To vlastně začalo díky Maztahovi, vlastně Maztah co přišel do kapely, tak prostě nás hodně usměrnil, má takovej vyhraněnej styl a začali jsme vlastně hrát koncerty z vinylu, z instrumentálek a myslím si, že teď ty koncerty maj tak docela i šťávu. Na tom koncertě jde hlavně o to, ty lidi pobavit. Snažíme se pro to udělat maximum.

Jsou nějací mcs, kteří tě hodně ovlivňujou? Koho třeba respektuješ?

Já prostě respektuju každýho, kdo něco dělá, třeba ta nahrávka je prostě špatná, ale stejně si to poslechnu, protože vim, že ten člověk na to třeba nemá prostředky, aby to udělal líp, prostě vím, že se snaží a když vidim jak to dělá, že prostě může, tak se mi to prostě líbí. Prostě líbí se mi skoro každej, nemám vyhraněnej nějakej styl, hlavně se mně líbí prostě českej hip hop.

A posloucháš jenom hip hop?

Poslouchám … jenom hip hop. A to hlavně českej. Když si pustim českej hip hop a třeba ani není úplně dokonalej, tak je dobrý, že tomu textu rozumim a vim, co ty lidi chtěj říct. A to se mi na tom právě líbí a myslím si, že o tom v hip hopu jde.

A co tvoje záliby? No když to tak poslouchám, tak ...mimo hudby, ok?

Co rád dělám … to nevim … já mám spoustu zálib, ale … záliba je pro mě prostě ta skupina. Fakt pro mě to prostě znamená všechno. Takže volnej čas vlastně trávim ve zkušebně no.

Jasný, takže ideální představa tvýho dobře strávenýho odpoledne je ve zkušebně, chápu :o).

No to nee …

No a co třeba práce?

Noo práce je, práce být musí no, ale důležitý je, abych si po té práci našel čas a chuť na hip hop.

A teď plánujete s klukama něco novýho?Co v budoucnosti můžou lidi slyšet...

Plánujeme, teďka máme rozjetejch hodně novejch věcí, ať už soukromě, anebo jako kapela celá, ale co se teď chystá a možná, jestli to výjde, na Lyrik Derby budeme mít jeden track, kterej teďka chystáme, to nevim jak se to domluví, ale bude nám to produkovat Opia z Naší Věci a už to s klukama chystáme, vychytáváme a když všechno dobře půjde, tak na podzim by byl vinyl, ale o tom bych ještě nerad mluvil, protože se o tom ještě neví a jak to bude no.

A jak se jmenuje ten track co bude na Lyrik derby?

No ten track … až to bude, tak to bude.

Fajn a ještě poslední otázku. Máš nějakej vzkaz lidu?

Nějakej vzkaz … no to je těžký …

tak nějakej pozdrav

… Pozdrav … Kdo ví prostě, že ho mám rád a ví, že na něho myslim, já nechci nikoho konkrétního zdravit, byla by spousta lidí, co bych chtěl pozdravit, ale nechtěl bych tím někoho urazit, takže zdravit jako teďka nějak nebudu no :o). Ať si lidi užívaj tu hudbu, ať to není prostě jen o té módě, ale ať si to užívaj.

Pozn.Dari: Jirko, dík za Tvůj čas a hlavně ať vaše krů seká pecky jak teď.

Zlomenej Waz

 • DJ Maztah
  DJ Maztah
 • MC Jiří
  MC Jiří
 • MC Tafrob
  MC Tafrob
 • Zlomenej Waz
  Zlomenej Waz
 • Zlomenej Waz (Fléda 6.4.2002)
  Zlomenej Waz (Fléda 6.4.2002)
 • Zlomenej Waz (Fléda 6.4.2002)
  Zlomenej Waz (Fléda 6.4.2002)
PhatBeatz k tématu: 

Komentáře

ale líbá pěkně:))

jak sem se o tom presvedcila na jednom jamu...:)))

ZWTOYS

Tafrob je namyšlenej debil.Jinak to jde.FUCK TAFROB.FUCK TAFROB!!!!!!!POZOR má i chromy,ale ty by zmáklo i malý děcko.Tak ať nemachruje....TOY

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování