Deset otázek pro Naši Věc

Brněnský hip hop představuje širokou paletu Mc´s, Dj´s, writer´s a breaker´s a právě Brněnskou scénu bych vám chtěla v tomto článku více přiblížit. Hlavním tématem ale je crew říkající si Naše Věc, kterou jsem taky vyzpovídala. Řeč bude o historii krů, ale taky o nově vznikajícím CD...

Brno, druhé největší město v naší milované vlasti, se může v současné době chlubit velikým rozkvětem v oblasti hip hopu. Stále více se tady objevují kvalitní hip hopové akce, ze kterých se opravdu už dá vybírat a právě svou kvalitou ukojí touhy každého člověka, který hip hopem žije. A na tomhle rozvoji kultury hip hopu ve štatlu se podepsala zejména crew říkající si Naše Věc. Kdo by je neznal? V dnešní době už o nich ví celá republika a podle mě to nebude dlouho trvat, co si udělají dobré jméno i v zahraničí. Proč? Protože jejich rap je v jednom z nejkvalitnějších podání, které kdy česká scéna vyplivla. Takovou pestrost slovní zásoby jen tak u každého neuslyšíte, pečlivě volená slova skládaná do slok na vás chrlí tak, že vás tím nutí zamýšlet se nad tím, proč tomu tak je. A to je jenom dobře. Kvalitního rapu totiž není nikdy dost a obzvláště když je v českém podání.
Naše Věc funguje už od roku 1997, kdy ji založil Dup aka Apolák a tím se výrazně podepsal na rozjezdu hip hopu ve štatlu. V té době hip hop sice nikoho moc nebral, ale všichni vidíme, kam jsme to dopracovali. Teď je hip hop v Brně na stále se zvyšující úrovni, což je pro nás všechny jistě optimistická zpráva. Ruku v ruce spolu s rapem jde vpřed taky graffiti art a break dance, kde v breaku Brno reprezentuje Beat Up clan a škála writerů je natolik pestrá, že vyjmenovat je všechny by bylo na hodně dlouho. Vraťme se ale k Naší Věci...
Rok po založení krů už vydávali první CD "Trust No One" u firmy Indies. V této době hraje Naše Věc v klubu THC a na Favále. V roce 1999 se pomalu, ale jistě trhá pytel s DJs, kteří svou kvalitou  zvedají laťku Djům jsoucím na scéně už delší dobu a tím je ženou dopředu a celkově posouvají kvalitu mnohem dál. Na obzoru se objevují další kluby jako třeba Boro a Topas, které umožňují víc prostoru pro hip hop. Rok 2001 přinesl druhé CD Naší Věci  - Blázni jsou ti... A historie se pomaličku blíží k současnosti, kdy Brno žije pravidelnými měsíčními akcemi nazývanými Street Life. A právě tam Naši Věc uvidíte vždycky. Ve dnešním složení: Apoka, Dup, Opia a Sscisál dávají svůj rap po celé republice a připravují další album, o tom všem ale už v následujícím rozhovoru:


Mohli byste se nějak vyjádřit k historii crew? Povědět něco o její
historii, jací členové se tam vystřídali a kdo vlastně "zapříčinil" vznik
Naší Věci?


Kapelu založil Dup (Apolák) začátkem  roku 97´ s pár lidma (Číňan, Plgál, Scissál tenkrát ještě Kódl a Kaluža). Později zůstala jen dvojka Dup a Scissál. Zkoušeli jsme v takových dost celkem kovbojských podmínkách :o))(sklad, THC) Příchozí: bráchové 2jay, Dron a Apoka a Psycho (který později odešel) pomalu uzavřeli rodinej kruh. Po demu Trust No One se přidal Dj Opia. V téhle sestavě bez Psycha fungujem do dnes i do budoucna.


Za celou dobu vašeho působení na české hip hopové scéně vám vyšly už dvě
alba, což je celkem slušný počet. Které z nich považujete za promakanější a
proč?


Za  plnohodnotný album považujeme pouze to poslední Blázni sou ti... Proč? Jednodušše proto, že je tam víc jak dvouletý rozdíl. To první "Trust No One" považujeme spíš za demo.


CD Blázni jsou ti... zaujme snad každého posluchače už pro vaši
propracovanost textů a pestrost slovní zásoby. Zajímalo by mě, kdo na tomhle
albu hostoval, anebo vám vypomáhal...


Kdo na tomhle albu hostuje najdeš přímo na obalu, ale jinak je to feat. s MC El Ninem a Dj Chocolatikem a remix od Dj Vece. Natáčeli jsme ho dva dny (je to znát) u p. Wernera ve studiu Jalovec.


Doslechla jsem se, že někdy v polovině prázdnin budete vydávat další
album. Co nám o něm v téhle době můžete prozradit? Kdy přesně výjde a co od
něj máme očekávat?


Prozradit můžu jenom to, že se teprve v polovině prázdnin začne natáčet, ale albu bude předcházet 12"singl, jehož částečný obsah by se měl objevit i na připravovaném LyrikDerby2 (listopad) Takže očekávejte neočekávané...


Co v současné době děláte když se zrovna nezabýváte přípravou nového CD?


Dost koncertujem - v průměru 4 koncerty za měsíc... jak kdy, ale přes prázdniny máme koncertní pauzu skrze natáčení. K vidění budem na jednom festivalu u Brna v červenci a na HipHop kempu v Pardubicích. Jinak tak normálně žijem... dyť to znáš :o)


Jakožto hip hopová krů reprezentující Brno, jste se jistě podívali už do
spousty měst, kde jste mohli zarapovat a předvést lidem svůj um, máte
nějakou speciální vzpomínku na město, kde jste hostovali na párty?


Jo hráli jsme už ve spoustě spoustě měst. Nejradši vzpomínáme na takovou skoro soukromou párty v Plzni (zdravíme Tomáše) bylo to opravdu "MOC". Jako kapela jsme tam propili asi 7 000-7 500,- ). Taky na Trnavu... této párty se snad zatím nic nevyrovnalo... Perfektní zábava, všude spousta lidí, strašná kalba až do rána, přejmenování Dj Opia na Dj Opila, potyčka s místními fašouny, krkolomná cesta na nádraží, následné odvlečení našeho Dj hlídkou nádražní policie na stanici s patřičnou potyčkou, naměření té samé osobě 2,74 promile, telefonát z velvyslancem České republiky na uzemí SR, dožadování se propuštění, následné vyliskání bratrů Kuděláskových (2Jay, Drone), propuštění a zaplacení pokuty 100,- za kouření v nádražní budově což byl vlastně počátek toho všeho a cesta in da Štatl ...A co Brno a parties? Jak byste popsali současnou hip hopovou scénu ve
štatlu?


No STREETLIFE šlape... nebo aspoň s párty na Flédě jsem spokojen... Ostatní párty taky dobrý, myslím že začíná být konečně z čeho vybírat... Brno jako takový je dost v pohodě... ale bude líp :o)Jaký jsou vaše momentální cíle, kterých byste chtěli co nejdřív
dosáhnout? (myšleno celkově, nejen v hip hopu)


No v HipHopu bychom chtěli dosáhnout co nejkvalitnější produkce, zvuku a rapu, dostat se i trochu dál do Evropy, oslovit více lidí nejen co se pohybují v naší kultuře, zkrátka dělat kvalitní HipHop. Možná nějaký projekty mimo kapelu a spolupráce s jinýma kapelama. Co se týče osobních cílů... přece jenom jsou to osobní cíle - netřeba je rozvádět a za ostatní nemůžu v tomto směru mluvit.


Koho v české hip hopové scéně nejvíc respektujete?


Je to věc názoru... respektujem lidi, co dělaj kvalitní hiphop a lidi, co pro něj dělaj základnu, budujou ho a prosekávají mu cestu.Nějakej vzkaz, pozdrav, na závěr?


Choďte na párty, koncerty, podporujte český kapely. Zdravíme všechny kámoše, stranu zelených a lidi co snáma spolupracujou a lidi co slyší a naslouchaj mno a taky ať vám klape ten server:o)) Na závěr ? přijde " . "


Ok, kluci díky za rozhovor a spolupráci...

Komentáře

shanim trust

mam kazetu ale to se nedaaa poslouchat,, need tohle "demo" na CD PLSSSSSS!!!!

oukej

možná na tom je něco špatnýho ael mě to myslim funguje taky zkoušim něco tvořit tak vo co de jednoduše je to v pohodě wás zdrawim

Heej,v pohode kalba v Olmiku

Heej,v pohode kalba v Olmiku s Naší Věcí.....

YES.)

IMHO mrkni na diskuzi na hiphop.cz - BRNO kde kdyz budes poradne cist z5 tak se doctes co a jak...

Násilí a násilí - řeknete mi proč???

Nejspíš odpovíte s těží, ale přece jenom neodolám - Jakej Váš názor na "lechce" kurwa násilnou část brněnské scény? A typo writaz obíračky???

ohlas

Hezke, Dari, ale mas to trosku roztahane. Vzkaz redaktorum, at snizi pocet breaku mezi odstavci. At se dari.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování