DJ Richard - Rozhovor o Loopdiga a dalším

px

Dj Richard patří k tomu nejlepšímu a nejkvalitnějšímu, co českej hip-hop může fanouškovi nabídnout. Proto Vás doufám potěší rozhovor se jmenovaným o minulosti i budoucnosti tohoto dnes již bývalého člena legendární pražské partičky Peneři Strýčka Homeboye. Určitě oceníte i exkluzivní možnost stáhnout si z našeho EASTSIDE MP3 jeho malonákladový mixtape LoopDigga vol.1 v mp3. Tak hezký poslech a díky Ti, Rijechy!

Většina lidí tě zná jako DJe jedné z nejstarších českých hip-hop kapel - Peneři Strýčka Homeboye. I když už s nimi momentálně nevystupuješ a vystřídal tě Dj Trafik, řekni mi, jak ses k tomu před lety vůbec dostal a proč si vlastně od Penerů letos odešel?

Vše začalo v roce 98, kdy jsem se dal dohromady s homeboyema ze sídliště Košík a djejoval v kapele GDLT, ve které byl mimochodem taky Affro. Během toho roku jsme koncertovali na Cibulce společně s PSH a Jazz Com Bazz, kde jsem se dal do řeči s Orim a začal jsem hrát na Sedmičce. Nevím to přesně, ale na konci roku 98 mě Ori řek, jestli nechci dát s nima koncert v Jihlavě, a to byl můj začátek v PSH, dál to už znáte, jsem z Vršovic a mám gramo tisíc dvěstědeset... Odchod z PSH jsem začal zvažovat na konci roku 2002, pak jsem odjel na čtvrt roku do NYC a měl dost času promyslet, jak to pojede dál. Těch důvodů, proč jsem odešel je spousta, ale ty hlavní jsou, že jsem se už s Láďou a Orim vídal jen na zkouškách a na koncertech, a cítil jsem, že už jsme každý jinde. Toho rozhodnutí nelituju, protože si myslím, že všichni měníme svůj směr v tom co děláme.

DJ Richard

Určitě máš jako letitá stálice pražské scény svoje oblíbený kluby a hlavně ostatní Dje. Máš rád ostatní "konkurenci", kdo z nich tě baví ještě poslouchat? :)) Jak se koukáš na party a battle djing u nás? Máme co dohánět za Evropou, za světem?

Z Pražských klubů mám asi nejradši Punto Azul na Smíchově, kde hraju s Kolackem a Enemym, kteří jsou i mí oblíbení dj´s. Mezi party djing a battle djing rozdíl nedělám, protože se snažím být aktivní jak na battlech, tak ve shánění nových desek.

Jako odpověď brněnským djs crews si spoluzaložil společně s Trafikem, Enemym a Kolatorem pražskou Djs Crew - Víc Hlav Víc Ví.. Jak to funguje? Máte na to dost času, nějaké nejbližší vystoupení, novinky? Jaký vlastně jsou Djs z crew? Poslušný a secvičený? :)

Původní idea založit dj´s crew napadla Enemyho a Kolacka. Pak jsem přibyl já a nakonec Trafik, který chtěl dělat battle djing, ale nevěděl s kým, tak oslovil nás. Naše kru funguje celkem dobře, máme pravidelně zkoušky, občas se dost hádáme, ale to je normální, když jsou čtyři lidi dohromady a prosazují každý svoje názory. Já osobně bych chtěl, aby tu byly tak aspoň další čtyři dj´s crew, protože Questablist, Ilusionist a my jsme na tom technicky dost podobně, a je tu potřeba konkurence, která by ten rozsah skillz rozšířila.

Společně s Enemym jsi vydal svůj LoopDigga mixtape vol.1 - 90minut toho nejlepšího ze zlatého fondu předchůdců hip-hopu, klasické tracky soulu a jazzu. Teď mají díky tobě lidi možnost stáhnout si mixtape v mp3 z phatbeatz.cz. Jaká byla s mixtapem práce, kde jsi sháněl desky, kolik času jsi tím strávil?

Mixtape Loopdiga vol. 1 jsem dělal během léta a zimy 2002. Celý jsem ho nahrával sám, strana A je nahraná na živo, druhou jsem sestavil asi z pěti částí, které jsem spojil různými interlůdami, intrem a outrem u Enemyho. Desky, které jsem používal sháním dost dlouho a všude kde se dá. V Praze chodím do second handu na Národní třídu, kde je už celkem dobrý výběr, ale nejlepší je jet do Německa a hlavně do NYC, tam je hodně sekáčů, kde musíš strávit asi dvě hodiny, ale pak máš šanci, že najdeš desku, která stojí jinde $30 za cenu $5. Shánění těchto desek bere dost času, ale nic jiného nezbývá. "Just diggin´in the crates".

S odstupem času, když ho teď někde slyšíš, zabíjí tě to pořád stejně? Co vlastně tvůj výběr muziky? Vždycky tě bral spíš Loopdigga než HC rap? Co jsi poslouchal a co posloucháš nyní?

Můj výběr hudby není nijak rozdělen na Jazz /diggin´in the crates/ a hip hop. Poslouchám oba styly. Jediný rozdíl je, že už moc neposlouchám tracky z 90. let. Baví mě hodně producenti Madlib, Jay Dee, DJ Spina, Ahmir Thomson a Kut Master Kurt. Nechci staré věci zavrhnout, alba od Pete Rock & C. L. Smooth, nebo Tribe a De La mě baví pořád a asi se to už nezmění, ale myslím si, že je dobré sledovat vývoj a dívat se dopředu.

Vím, že jsi navštívil USA a kromě desek jsi tam určitě zažil docela hodně věcí okolo hip-hopu. Otevřelo ti to oči? Co sis z toho vzal? Nebylo to přeci jenom naprosto něco jinýho a šokujícího než tady u nás na malinkatým pískovišti tzv. "hip-hop subkultury"?

Ten čtvrt rok byl hodně tvrdej, protože jsem tam byl sám a nemohl jsem si moc pokecat. Ale to se změnilo, když jsem přijel do NYC, kde jsem bydlel u A to the K v Queensu. Co se hip hopu týče, byl ten čtvrt rok hodně zajímavý. V práci jsem občas poslouchal rádio Kiss, kde hrál pravidelně kool dj Red alert jenom old school, ale pak jsem vylez na ulici a všude hrála vyměklá směsice R´n´B a hip hopu, a do toho řval na rádiu Hot 97 Funk Master Flex. Celkově to pro mě byl pohled na realitu, jak dnes jede hip hop. Měl jsem i velké štěstí na koncerty, takže jsem byl na Gang starr, Common sense, Talib Kweli, Triple Threat Dj´s a Urshula Rucker. Možná se asi ani nedá porovnávat NYC s tím, jak jede hip hop u nás. V NYC jdeš na mejdan a potkáš tam Crazy Legse z Rock Staedy Crew, pak si jdeš koupit pití a potkáš Rock Raidu, nebo vlezeš do fat beats, aby sis koupil desku, a dělá tam autogramiádu Rob Swift. V NYC žijou všichni ti, které posloucháme, ale možná jsme více true to the game, než většina kapel v Americe. U nás hrajem tzv. underground, protože se nám libí, ale v NYC ti někdo pořád řve do ksichtu "kup to, je to underground!", nebo "rap je z ulice a já jsem z Jižního Bronxu jako je dj Kool Herc.

DJ Richard

Co chystáš novýho? Desku či mixtape? Nějaký velký plány? Spolupráce s kapelama, projekty?

Po novém roce bych chtěl vydat Loopdiga vol.2 a chtěl bych jezdit společně s Jižními Pionýry na koncerty, kde bychom měli s J-kidem menší dj showcase.

Hele, zajímá mě, jestli trpíš profesionální deformací. :) Musí okolo tebe neustále hrát nějaká muzika, nebo máš rád taky klídek a doma toho moc kromě trénování nehraje? Kolik tak denně trénuješ? Vím, že třeba Dj Trafik je v tomhle strašně přísnej. Co ty?

Profesionální deformaci možná mám, hudba u mě hraje pořád, ale spíše proto, že mám doma spousty desek a chci je naposlouchat. Mám tím na mysli jazzová alba, kterých mám asi 400, ale většinou je sháním kvůli nějakému samplu a neznám celé album, takže chci vědět, jaký má konkrétní interpret styl. Trénuji jak se mi chce, nijak to nehrotím, nemám ambice být battle dj. Kdybych byl mladí, možná bych trénoval víc, ale dnes řeším více problémů, než ten, komu je 17. Snažím se učit nové skreče /např. Chirp-flare/, ale spíš se soustřeďuji na tým.

Sleduješ i ostatní hh elementy kromě Djingu? Pokoušel jsi se o něco jiného než o hraní?

Vždy jsem se striktně věnoval djingu. V 93 roce jsem viděl video od Black moon - How many mc´s, kde dělá dj Evil Dee vracečky s Boogie Down Production. A tak jsem se začal zajímat o djing. Ale mám rád breakdance, hodně mě bavily časy, kdy na Sedmičce breakoval Lavor, Jesus, atd.

Co tě vlastně nejvíc bere a naopak? Na současný český hip-hop scéně …

Neřek bych, že mě něco na scéně zrovna bere, ale je dobré, že se vydávají rapové desky a lidi začínaj breakovat nebo rýmovat, protože ať už je ten konečný projev jakkoliv naivní, mám pocit, že hip hop je velmi kreativní a lidé, kteří jsou v jeho komunitě aktivní, se učí více porozumět druhým, a mohou se stát lidmi s lepším charakterem. Ale celkem hodně mě štve spor mezi Boom bapem a Bbarak crew. Mrzí mě proto, že se znám s oběmi stranami, do Boom bapu chodím kupovat desky a s Affrem jsem dlouholetý homeboy. Ačkoliv se mě tento spor netýká, myslím si, že by se obě strany měly bavit z očí do očí a ne přes net.

Otázka, na kterou bych málem zapomněl, ale považuji ji za celkem důležitou. Bral jsi vždycky gramofony jako tzv. "hudební nástroj", nebo jenom jako přehrávač muziky? Jaký vlastně máš všeobecně k technice vztah?

Gramofony jsou pro mě hudebním nástrojem v případě, že jsou používány např. v dj teamu. Tam jednotlivý dj používá gramofon k tomu, aby hrál bicí, basovou linku, nebo skrečoval s nějakým vokálem. Tento způsob třeba dělá dj D-styles na své desce Phantazmagorea, ale na párty jsme jen dj´s , kteří reprodukují hudbu. Přesto si ale myslím, že hip hop dj je mnohem všestrannější než dj v ostatních stylech, který jen smixuje dohromady dvě desky.

Můžu doufám prozradit, že společně s Trafikem začínáte dělat vlastní web - http://cutprocut.phatbeatz.cz - stránky o djingu...

Web Cutprocut dělá jen Trafik, protože více sleduje dění v djingu. Já bych chtěl psát v rámci tohoto webu o samplování a zprostředkovat vám ukázky většiny samplů, které mám. Zatím nemám konkrétní podobu, jak to bude vypadat, ale dám se v nebližší době do práce.

Peace Out

DJ Richard - Loopdiga vol. 1.

DJ Richard - Loopdiga Mixtape vol. 1. [phatbeatz mirror]
90:48 . 83MB . 128kbps|44kHz . 2x.mp3

Komentáře

zdravim prosim prosim,mam

zdravim prosim prosim,mam problem,moc na netu neumim chodit snažim se us tejden stahnout a tribe called quest a jako vubec asy sem magor nebo nevim,dočetl sem se že prý maš od nich neco.timto tě vas,prosim jestly by šlo od nich neco poslat na anggell23@seznam.cz moc prosim a dekuji predem.diky a diky maj sa

just another Loopdiga invazion

Tento patek,14.listopadu, v klubu Punto Azul, just another Loopdiga invasion, originaly od Tribe called quest, de la soul,Madlib, dilated peoples, digable planets, EPMD, Das efx, faturing Jazz od labelu Blue note. peace out dj Richard

všechno dobrý, props pro richieho

je mi to nějak schází věta>> Koks a Kundy, to je nejvíc co mě zajímá. << kampak se poděla Gríšo?

Nevíte někdo jestli a kdy

Nevíte někdo jestli a kdy bude zase Richard v Puntu? Jinak, sice to tu píše každej ale - v životě sem neměl z nějakýho mixtapu takovou radost jak z loopdiga. Bez keců. Díky a peace pro Tebe Richie.

Zdravim rijechiho a chci

Zdravim rijechiho a chci rict,ze ho velmi respektuji.Pro me nejlepsi a nejpohodovejsi dj na scene.Moc rad chodim na jeho serialy v puntu a posloucham jeho sety.Velkej pís pro Tebe Rijechy

Košík

Jojo GDLT Košík Dáňa Kerda a Pecka... Chtělo by to obnovit zašlou slávu Košíku, he?

Hura dalsi mp3 na disk

Loopdigga je parada, Richard mluvi docela chytre, tak se taky tesim na volume 2!

Osobně.....

můj nejoblíbenější loopdigga mixtape poslední rok! Těšim se na dvojku Rijechy! :)

NEJDE TO STAHNOUT!!

Nazdar lidicky, hele mohli byste mi nekdo vypalit a poslat postou Loopdigu?? Mam toho kotel, tak bych treba neco cenznul, co? Chtel sem si to stahnout ale nejde to, coz me celkem dost nastvalo, jelikoz uz tenhle mixtape shanim koootelne dlouho... PLS, pomozte nekdo... dik.. Obraz

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

Akce

HYPNO OPEN AIR 2019

29.6.2019 (12:00)
Beach Park Mlékojedy, Mlékojedská 246, Tišice

Live: Hugo Toxxx, Dvojlitrboyzz, Mad Mado, Golden Seed, Voodoo808
DJz: Nobodylisten, Huclberry, Voodoo, Frank Flames, Vae Cortez, Durt808, Freezer, Doemixxx, Y.Peyseyko, Tristan, Klebold

Doprovodný program: Footvolley (start 9:00), producentský workshop, merch stánek, ping pong, Flaus Zone, skatepark, Barber Shop (15.00 - 19.00), Pole dance zóna & Pole Challenge Battle (start 13:00), Surf Aréna (stánek + balanční deska), graffiti, trampolína, železná koule, …
Veškerý doprovodný program je pro návštěvníky zcela zdarma.

Stánky: Vegan Grill, Rolovaná zmrzlina + kafe, Space Stoners, Mania fitness, King of King's, TaMama

začátek: 12.00
předprodej: 400,- (hypno808.cz) / 466,- (goout.cz)
vstup: 500,-
info: www.phatbeatz.cz / www.facebook.com/events/709874216074799

GAMBRZ FEST 2019

29.6.2019 (14:00)
U Veselé kozy, Nadražní 2a, Praha 5

Live: Gambrz Reprs, Jim Čert, Lemmingway, Ptakz, C:/lean Water
DJs: Maro, Midok & Relok

Spoustu zážitků, ale málo vzpomínek - to je už 8. ročník Gambrz Festu!

začátek: 14.00
vstup: 150,-
info: www.gambrzreprs.cz / www.facebook.com/events/443949709505522

ČELART 2019

29.6.2019 (14:00)
Městský stadion Čelákovice, U Kapličky, Čelákovice

Live: Jamchestra, Zuzana a Kocouři, Počasí, Qwil, Rape Act, Duo Rakašvili, Adam Čapek, Potulný hormon Lukáš Heinz, Music Please Tent

Vystavující: Oldskool Killamike, Sklon, Adost, Poet 213, Pablito Postler, Simon, Ke Lim Ek, Prt Art, David Skuhravý, Flo Da, Ivan Štindl, Sarley Art, Markéta Henyšová, Evz Enia, Džejn, Juriet Cosplay, Lukáš Blažek, …

začátek: 14.00
vstup: dobrovolný
info: www.facebook.com/events/1053174921545158