P.A.N.T. - Brněnští veršů krásy objevitelé

Seskupení P.A.N.T. si prošlo menší krizí, aby v současnosti mohlo aktivně začít koncertovat a zase se věnovat pravidelným zkouškám. Po dlouhé odmlce se tahle brněnská kapela objevuje v novém složení a přesně podle jednoho z jejich rýmů "Vzkaz pro všechny, co už se báli, že jsme to vzdali, pro Pant zůstaly dveře otevřený" se vrací na scénu a chytá druhý dech. Představujeme vám tedy P.A.N.T. - "hvězdy luxusního stylu"!

Dari: Ani jeden z vás není hip hopovým nováčkem, každý za sebou máte určitou minulost, kdy jste se aktivně věnovali i jiným činnostem než je rap a djing. Co vás spojilo dohromady?

Puto La Puta: Jednoduše si uvědomujem, že na to máme a jelikož jsme si všichni padli do oka, tak jsme se prostě dali dohromady.

Tábec: Tehdy to byl přelom roku 98 a 99. V té době jsem si psal jen tak pro sebe texty a občas chodil na zkoušky Naší Věci a Babcy In Crimainal, v té době jediný dvě fungující kapely v Brně, a ty texty jsem si tam zkoušel. Chodil jsem tehdy do třídy s DJem Opiou, kterej v té době taky tak nějak začínal a jen tak nezávazně jsme plánovali, že bychom mohli v budoucnu dát něco dohromady. Nakonec z toho nic nebylo. Nějak asi podobně na tom byl můj kámík Alan, kterej mi někdy v té době nabídl, ať se někdy stavím k němu, že má doma docela schopnej apec a že bysme mohli zkusit něco u něj doma. V té době tam zkoušel taky Naym a Psycho a já neváhal a nabídku přijal. Časem jsme se nějak zformovali a vznikl PANT.

PanChalan: Myslím si, že v době, kdy jsme se dávali dohromady, jsme všichni už
žrali hip hop. Vlastně jsme tehdy už byli takovými "hh nováčky" a všichni jsme chtěli dát
dohromady rapovou kapelu. Tak jsme začli s DJi Fivem a Arsenem v letech 98-99 zkoušet.
Jinak předtím jsem dělal akorát základku, střední a hlavně školu profesionálního zewlingu.

Shy: Já jsem se dřív věnoval malování a Alana jsem znal už z té doby, pak jsem začal hrát a nyní se věnuji pouze tomu hraní. Nejvíc mě baví turntablism, ale samozřejmě hrávám i na parties. No a dělat koncerty je super, takže když se naskytla tato příležitost, tak jsem do toho šel.

Dari: Dlouho jste působili jako koncertně neaktivní kapela, vlastně i celkové složení kapely bylo jeden čas dost nejasné. Co vás najednou přivedlo ke koncertování?

Pluto La Puta: Je nám jasný, že kapela, která nedává koncíky, je úplně na hovno - takže bylo potřeba s tím něco udělat. A celkově je kontakt s posluchači to nejlepší, co může bejt. Na koncertě se vlastně dozvíš, jak tě lidi berou. Navíc každej koncík mě nabije energií, kterou k životu potřebuju - pokud se samozřejmě nerozpadaj mikráky a každou půlminutu nevypadne zvuk a nehážou po nás plesnivý rajčata a vajca :)

Shy: Pro mě je to dávání koncertů samozřejmě nejdůležitější částí působení v kapele. Jinak bych tam ani nemusel být.

PanChalan: P.a.n.t. je rozhodně stále Pluto, Alan, Naym, Tábec. Jak jsem říkal - začli
jsme s DJi Fivem a Arsenem, potom jsme změnili zkušebnu, tam jsme byli sami
MCs. Potom jsme několikrát měnili zkušebny a párkrát jsme nějakou dobu neměli
žádnou. V těchto situacích jsme hráli spíš každý za sebe. Potom jsem si sehnal
zkušebnu (pozn.red: klub Perpetuum) jen pro sebe a zkoušel jsem tam s DJem Mehdim. Potom jsme však s Mehdim zkoušet přestali, ale prozměnu, jelikož jsem se víc seznámil s
majiteli zkušebny, tak tam mohl začít zkoušet i zbytek Pantu. Začít s DJ Shyem, protože jsme už každý měl něco za sebou, nebyl žádný problém.

Dari: Shy, dříve jsi hrál jen jako samostatný DJ, proto se musím ptát, jestli pro tebe bylo těžké se sehrát s kapelou?

Shy: Myslím, že ani ne. Řekl bych, že mě to baví víc, než jen samotný hraní. Zatím to všechno propracováváme, nevidím v tom přizpůsobování žádnej problém.

Dari: Každý se kromě PANTu věnujete ještě dalším aktivitám, Pluto působí ve formaci Swazaarm a Chalda je členem brněnského Colektivu. Nemáte někdy tendence věnovat se pouze jednomu ze svých projektů?

Pluto La Puta: Je to v podstatě tak, že se věnuju spíš té grupě, která má mít zrovna koncík, takže se to střídá...

PanChalan: Rozhodně ne, to spíš více projektům.

Tábec: Já do budoucna plánuju nějaký featuringy pro nějaký brněnský MC's, ale zatím není žádnej hotovej konkrétní plán. Jinak Pant pro mě bude vždycky Pant - všichni membaz jsou moji dlouholetí kámoši. Alan a Naym mně mnohokrát pomáhali dostat se z životních komplikací a na takový věci se nezapomíná.

Dari: Poměrně zajímavým efektem je cizojazyčný rap, Pluto má rapované pasáže v portugalštině, Chalan zase v ruštině. Baví vás víc zarapovat si v rodném jazyce, anebo už je vám to jedno?

Pluto La Puta:
Mými rodnými jazyky jsou jak čeština, tak i portugalština. Je jasný, že rapovat v angličtině nebo portugalštině je pohodlnější a svým způsobem jednodušší, jelikož u češtiny ne všechny slovní kombinace zní tak dobře. Já ty jazyky střídám podle nálady, je mi ale jasný, že když mi posluchač rozumí, je to lepší.

PanChalan: Ruštinu mám hafo rád, ale v češtině se mi líp rapuje. Ať už je to freestyle, battle, cokoliv...

Dari: Zatím jste neměli mnoho koncertů, přesto vaše vystoupení působí docela profesionálně a sehraně. Jaké jsou vaše pocity z prvních koncertů?

PanChalan: Záleží na apecu, fanoušcích a náladě. Když to shrnu, tak musím říct, že
pocity jsou docela krud.

Pluto La Puta: Jsou to vcelku kladný pocity s tím, že je ale určitě co vylepšovat. Rapujem už nějakej ten pátek, takže co se týče flow a stylu, máme jasno. Zapracovat bysme měli ještě víc na souhře, a pak to bude v klidu.

Dari: Loni jste pár koncertů zahráli ve složení Pluto, Chalan, Naym, Tábec a DJ Shy. Proč už s vámi na koncertech nerapuje i Naym a Tábec se pouze zřídka kdy objeví na nějaké zkoušce?

Tábec: No podívej, já jsem měl teď nějakou dlouhodobější depresi ze sebe a z celýho světa kolem. Dalším mým problémem je můj postoj ke svým starším textům. S tím, jak utíká čas a člověk stárne, tak mění i pohled na svět a to se samozřejmě odráží i na pohledu na vlastní texty. No ale teď pracuju na nových věcech a doufám, že v nejbližších dnech s tím nějak pohnu.

Pluto La Puta: Těžko říct, vídám se s Naymem minimálně, takže jeho postoj k této věci mi není dost jasnej. Ale o jeho kvalitách nepochybuju.

Dari: Jak funguje vybírání instrumentálek - není výběr omezený spíš na Shyovy oblíbené interprety?

PanChalan: Výběr instrumentálek je omezen spíš financema. A hlavně tím, že nemáme vlastní instra.

Pluto La Puta: Řešíme to spolu a většinou se shodnem, je v cajku. Určitě se jedná hlavně o Shyovy oblíbený interprety a mně to vyhovuje. Pokud by se někomu z nás něco nelíbilo, tak jsme natolik svoji, že do toho rapovat prostě nebudem. A vím, že když Shyovi někdo z nás řekne, že se mu líbí ten a ten track, tak nám výjde vstříc.

Tábec: Jak se to vezme, z mýho hlediska má Shy docela vytříbenej vkus a dají se u něj najít opravdu dobrý instrošky, ale kdyby se mi líbilo něco, co se v jeho bedně nenajde, tak věřím, že by nebyl problém to na koncík vypůjčit od někoho jinýho.

Shy: Výběr je omezen vlastně jen na moje instrumentálky, protože se hraje z mých desek, kluci si vybíraj co se jim líbí, občas se snažím jim vnutit nějakou mou oblíbenou instrumentálku, ale vždycky se nějak dohodnem.

Dari: Shy, poslední dobou jsi se zúčastnil hned několika battlů, které jsi vyhrál. Baví tě měřit si síly s ostatními DJs na battlech?

Shy: Rozhodně jsou battly zábavný, většinou jsme s ostatníma DJs kámoši, takže je to spíš takový to zdravý soupeření a ukazování na veřejnosti tvých schopností a toho, co tě baví a co doma trénuješ. Jinde než na battlech to ani moc předvést nemůžeš.

Dari: Objevil se na již zmiňovaných battlech někdo, kdo by tě mohl v budoucnu hodně ohrozit třeba v beat jugglingu, který je tvou silnější stránkou?

Shy: Tak určitě je tady několik mnohem lepších DJů - třeba Questablists nebo Opia. Nemám tendenci se s nima srovnávat, a ani nemám ambice být nejlepším Djem. Spíš se chcu držet na battlech mezi těma lepšíma, a doufám, že se mi to podaří :) Jinak beat juggling mě baví víc než scratche, což je pravda a valím si trochu zvláštní styl, který se ne každýmu zamlouvá.

Dari: Tábeci, docela se mi líbí tvůj rapový projev, neplánuješ zase začít aktivně zkoušet s Pantem?

Tábec:
Rozhodně je to teď můj plán number 1. Jedinej problém jsou texty a na tom teď, jak už jsem říkal, pracuju. Jinak to klukům taky dlužím. Navzájem jsme všichni do sebe investovali za těch 5 až 6 let docela dost času, a byla by určitě škoda to teď, ať už kvůli vlastním problémům nebo rozepřím v kapele, jen tak zahodit. Snad to všichni uvítaj. Jinak jsem rád, že se ti můj projev líbí.

Pluto La Puta: Tábe, kde seš...???

Dari: Jak to u vás vypadá s psaním nových textů a zkoušením nových věcí - přecejen spousta vašich válů je už starší záležitostí... Na co se můžeme těšit z vaší nové produkce?

Tábec: Já osobně si myslím, že by bylo na čase udělat vály, kde bude mít projev každej z nás. Zatím, jak víš, je to většinou tak, že má vál Chalan s Plutem, nebo já s Chalanem, nebo já s Naymem a s Chalanem. Mrzí mě, že jsem zatím doposud neudělal nic s Plutem, ale to je jen na nás a na naší domluvě. Jak říkám, mohli bysme udělat něco všichni dohromady. S Mufem, jak to vypadá, už se moc počítat nedá, ale uvítal bych Nayma, kterej mi se svým takřka básnickým stylem textů chybí. Snad ne nadarmo má Chalan v jedné své sloce: "Je nás pět, Pant - hvězdy luxusního stylu".

Pluto La Puta: To příjde...

PanChalan: U mě se můžete těšit na novej text s budapešťským MC Bankosem, taky na
vydání vinylu Colekif. Za P.a.n.t. mám rozdělaných hodně textů, uvidíme...
Rozhodně nechci nic uspěchat a s nahráváním těch nejlepších ze starších válů je
hodně práce. Ale rozhodně se těšte....

Dari: Vzkazy, pozdravy,......?

Tábec: Peace všem writtaz z Brna, všem mým kámíkům, Pantu a mojí holce. Peace taky tobě.

Shy: Mrdat tučňáka do ucha!

Pluto La Puta: Jeden velkej pro moje rodný Brno a všechny kámoše, co umijó říct kritiku do vočí. Jinak zdravím celej vesmír...

PanChalan: pant@email.cz

Dari: Děkuji za rozhovor a pokud chcete slyšet PANT naživo, vystoupí tuto sobotu tj.25.9.2004 ve Zlíně společně se svými hosty - Sadaam /Swazaarm/, ex DJ Mehdi, ...
-poslední dvě fotky: archív Swazaarm

Komentáře

Pomníček

Tak PANT, kde jste dnes?
Hip hop nejsou jen mamlasský keci o respektu, ale taky nějáka práce. Ale to mě asi dřív vybledne hákošák na rameni. Ale Chaldo pořád čekám...
RIP.

SHRKSTORY

Začíná to smrdět...... na uříznutý ruce nebude ani heroin zabírat. A mika budeš muset držet šulínem ty kkt. Zdarec... Peace všem co pijou malý tuberácký chrchly. BBBBBBBBBC

fuckaTHCcecek cucka

Seš další naočkovaá štětka? co roznaší drby. Kašpare. Jdi se bodnout.

Pant

jen tak dal at vam to vyjde:)

Pico jedna drza,uz te

Pico jedna drza,uz te prestalo bavit lizat prdel takovi,tak lezes na net,jo HAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHA Jinak p.a.n.t je krutej.peace

Pant?

co to je?chalan alan?co to je jako je?jestly to je ta rackujici pica co kurvy kolektiv track no tak to potes!!!!je to toy rymi tipu ema mele maso atd.boze boze...

shukat,,,

zdravim voe,,,zdravim podporu aj kritiku.vona to je vlastne vsechno podpora :) slezem se mozna nekdy na nake dalsi akci.jo, a bubak bude rapovat tak, jaxe mu chce, treba cinsky, pokud bude nalada :)ale stejne, negdy to chce spis procistit usi a "poslouchat",,,ghuhuhaha,,,,,,,,, zdravim vesmir (jedna vlajka)

NicoBuQ

chybi najm a stinadla

pant sme v domeee,pro vas hc

pant sme v domeee,pro vas hc boys posilam pozdrav od klokanu check www.levak.org

Slyšel jsem je v Brně...

Slyšel jsem je v Brně... dost dobrý... hodně mě to překvapilo... doufám že vydaj náký cd... Lepší než 90 procent toho co sem u zatim nás slyšel..peace

takze asi takhle

to ze shy dawa otazky jeho stara muhuhehe to je destroy ste si to priprawowaly doma u mrdu ne???? muhuhehe.. pluto ty bubaku repuj uz konecne cesky a ne ...labla bla la talala lala... jo a tabe ty uz nesmaž...muhuhehe takze wite power.....funs

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování