Rio nebo São Paulo - Brasil 2005

px

Tak jak to s graffiti v Brazilii vypadá? Strávil jsem tam skoro půl roku, tak se s Váma podělim o trochu svejch dojmů a postřehů. Report jsem nazval Rio nebo Sao Paulo, protože to jsou 2 suveréně největší města v Brazílii vzdálené zhruba tak jako leží od Prahy Berlín. Počet obyvatel je ale decentně vyšší, odhaduje se, že v Riu žije kolem 10 milionů a v Sao Paulu přes 15 milionů lidí. Myslim, že to jde ale dost těžko spočítat. Předměstí se táhnou donekonečna a nevěřím, že je možný mít přehled o ulicích a uličkách natož o počtu obyvatel.

Zajímavý je jak se graffiti v obou městech liší a přitom jsou v jedný zemi a je to tak blízko. Obě dvě města jsou totiž totálně jiný. Sao Paulo je velkoměsto s vekým V, beton se táhne do nekonečna na všechny strany v podobě věžáků, chodníků, silnic, mostů a zdí. Když nikoho neznáte, tak jste ztracený.

Rio to je něco úplně jinýho, tam město doslova protéká přírodou a ne nadarmo se říká, že je to nejhezčí město na světě. Ano nejslavnější pláž na světě Copacabana leží právě tam. Každá čtvrť se liší svým vzhledem a atmoškou a u každý se vypíná strmej kopec na jehož stráni je přilepenej nespočet malejch cihlovejch domků- to je favela neboli chudinská čtvrť. Její obyvatelé říkají, že žijou v komunitě a je to pravda. Policie tam nesmí a ani se tam nehrne, tam mají svoje pravidla a svoje zákony. U příjezdovejch cest to kontrolujou týpci s bouchačkou a některý se samopalem, po ruce maj plnej igelitovej pytel a v něm hromadu maličkejch. Ty jsou naplněný drogama- buď černou nebo bílou neboli trávou nebo koksem a prodávaj jak v sámošce. Uplně nahoře prej bejvá jádro těch gangů a flákaj se tam ostřelovači, co jistěj svoje fely dole. Nepochopitelný je, že je to tak hrozně na očích a nikdo nic neřeší, prostě proto protože z toho má ve výsledku každej prospěch. Ale abyste si nemysleli, tak 90 procent obyvatel favely jsou slušný pracující lidi. Párkrát jsme tam malovali a když vědí, proč tam jste a co děláte, vládne tam největší mír. Kolem vás se okamžitě motá nejmíň deset dětí a chtěji vám pomáhat nebo si aspoň nechat nastříkat svoje jméno na tričko. Z malování tam mám rozhodně nejsilnější zážitky. Favely existujou samozřejmě ve všech městech, ale v Riu je to díky jeho krajině nejvíc na očích anekompromisně to kontrastuje luxusním hotelům na nádherných plážích.

Město je plný kontrastů, ale všichni obyvatelé maji jedno společný. Nehrotěj to, jsou v klídku a chilujou. Ono to ani jinak nejde, většinu času tam svítí sluníčko a komu by se chtělo makat, když je tak krásně. V Sao Paulu takovou pohodu nemaj, žádný pláže, déšť je tam častější a teplota je většinou o pár stupnů nižší. Abych se ale konečně dostal ke graffiti. Ze S.P. určitě znáte pichacao - neboli obrovský válečkový tagy s originálním stylem, který se v Evropě hojně napodobuje. Kluci, který tyhle jména píšou, lezou do nepochopitelnejch vejšek a s klasickejma graffiti maj společný jen to, že píšou právě jméno (většinou svý party). Vidíte to skoro na každym baráku, kostely nevyjímaje.

V Riu nenajdete ani jeden. Tam maji obdobu v podobě tagů stříkanejch sprejem, typografie je ale uplně jiná-normální zašmodrchaný toyový tagy. Od Evropy se liší tím, že pokývaj zeď do daleko větší vejšky než kam dosáhne ruka potácejícího se výrostka v Evropskym městě na cestě z hospody domů. Scéna klasickýho graffiti v Riu je pozadu za S.P., například teprve před půl rokem se tam otevřel první graff shop s barvama a ten ještě k tomu patří writerovi ze Švýcarska (Mr.Beam). To v S.P. už pár let funguje, pokud se nemýlim. Podchytává to tam německá Montana a barvy tam vyjdou o trochu dráž, než u nás. Existuje i brazilská značka sprejů Colorgin, ta sice nemá tolik odstínů, kvalita je ale srovnatelná s Goldem od Montany. Je to taková jihoamerická obdoba Krylonu.

V Riu fungujou dvě hlavní crew Fleshbeck a Naacao. (Mrkni na www.fotolog.net/fleshbeckcrew a www.fotolog.net/nacaocrew) Writerů je tam samozřejme víc a maj tam dokonce i holky, který malujou. Scéna se zvětšuje, ani se mi nechce věřit, že před čtyřmi lety, jsem tam skoro žádný writery nepotkal. Teď projíždíte městem a piecy potkáváte doslova na každým kroku. Panuje tam úplně jiná atmoška než si vůbec dovedete představit. Možná by to šlo přirovnat k Praze na počátku 90,let i tak si ale myslim, že to maj prostě jinak. Představte si, že můžete malovat v podstatě kde chcete, pokud to samozřejmě neni fasáda novýho soukromýho domu nebo stěna policejní stanice. Máte-li jen decentní cit pro věc, můžete si vybrat kteroukoliv zeď a malovat. Prostě ráj. Ctí se tam jen jedno pravidlo- cizí graffiti se nepřejížděj a to ani toyárny. Proč? Protože je tam ještě pořád dost volnejch zdí. Zní to neuvěřitelně, ale je to ještě pořád tak. Když malujete, tak vás kolemjdoucí ceněj a slovo graffiti tam má úplně jinej tón, lidi to ještě nemaji zafixovaný jako vandalství.

I když je to relativně chudá země, existujou sociální programy, který podporujou jamy ve favelách. Takže jedna partička jezdí každej víkend malovat do jiný favely malovat. Barvy, jídlo, pohoda. Organizujou se i kurzy skicování právě pro mladý ve favelách, pro společnost je lepší aby si malovali než aby prodávali a brali drogy. Nedělám si iluze, že taková situace vydrží dlouho. Za dva tři roky možná víc poznaj, zač je toho graffiti loket. V Sao Paulu už to začínají krotit a proslýchá se, že se má přijmout novej zákon proti graffiti. Ale i tak je to pořád legal. Vlaky se tam skoro nedělaj. Popravdě řečeno v Brazílii železniční sít neexistuje. Fungujou jen tratě na kratší vzdálenosti, něco jako eSko. Odstavky jsou buď hodně daleko za městem anebo ležej blízko favel a pochybnejch míst. V noci s batohem na zádech se do takovejch míst nevypravujou ani místní, maj respekt. Je to vo hubu, v horšim případě o život. Nikdy nevíte, co se stane. Pamatuju se, jak jsme chtěli dát před 4 lety metro v Sao Paulu a nešlo to. Všude security, ok. Ale přece jen, když vidíte v jejich ruce samopal, tak jim dáte větší respekt, než když víte, že jim ani nestojí za to za váma běžet. Mimochodem fízlům z okýnek jejich kár taky čouhaj hlavně. Po čase si na tohle všechno zvyknete, chvíli to ale trvá. Přece jen tu žijem v poklidný malovaný vesničce, kterou kazí jen smrad pár penerů z Národní. Tím se dostávám i k tomu, že jsem nenafotil mraky fotek. Většinou jsem u sebe nenosil foťák, je to tak bezpečnější a cejtíte se líp. Teď se může zdát, že je to tam jak ve válce. To vůbec ne, panuje tam největší pohoda, jen prostě nemůžete vědět, kdy se něco semele.

Abych se vrátil k tématu. Graffiti v S.P. mi přijde rozdělený na dva druhy. Maluje se tam klasika a pak abstrakce. Prostě serou na písmo a malujou tvary. Když se dělá zeď, tak je to pravý jamování. Všichni pojímají plochu dohromady a vzniká tak totální psychadelie. Je to ale tak osvěžující oproti zdi s jménama vedle sebe, že neřešíte jestli by vůbec naskicovali jedno písmeno. Mrdaj na to, maj svoje představy. Budu jmenovat jedno jméno Zezao. Ten teď maluje převážně v kanálech! (zčekuj www.lost.art.br/zezao.htm) Za graffiti klasiku nemůžu nejmenovat oldskůlera Binha, kterej vydává časák "Graffiti" a ten si můžete koupit i u novinovýho stánku.(www.fotolog.net/binhone) Os Gemeos nemá ani smysl jmenovat, protože je zná každej a ve městě skoro nejsou, protože cestujou po světě. Musim se zmínit o dvou jménech. Jejich kámoších (bejvalejch) Vitche a Herbert. Ty po štrýtu už moc nemalujou, ale jejich věci jsou nádherný. Ve městě se rozjela i malá třípatrová galerie Choque Cultural (www.lost.art.br/cc.htm). Tam jsou všechny zdi polepený plakátama nebo ztegovaný tou originální kaligrafií, pořádají se tam výstavy, koupit si můžete tisky, obrazy, objekty. Prostě podpora jaká má bejt. Samozřejmě se jim vede těžko atd., ale funguje to a pro umělce ulice je aspoň trochu naděje. Jako poslední webovej typ dávám www.lost.art.br, myslim, že oceníte, i když tam nenajdete graffiti ani tlustý negry v kšiltovkách a širokejch kalhotech.

Peace Cakes

Rio & São Paulo, Brazílie (2005) | foto © Onepoint

 • Binho
  Binho
 • Binho.Dois.a.spol
  Binho.Dois.a.spol
 • bombing
  bombing
 • Cakes.Dirty
  Cakes.Dirty
 • cakes.rio
  cakes.rio
 • Cakes.Tray.Nosm.Lets.How
  Cakes.Tray.Nosm.Lets.How
 • cove.beam.fleshbecks
  cove.beam.fleshbecks
 • Daze.Cakes.Fleshbecks
  Daze.Cakes.Fleshbecks
 • deti.ve.favele1
  deti.ve.favele1
 • deti.ve.favele2
  deti.ve.favele2
 • Dirty.Cakes.Mes
  Dirty.Cakes.Mes
 • favela1
  favela1
 • favela2
  favela2
 • Nacaocerew.Chile.Cakes.Cove.Beam.Dab
  Nacaocerew.Chile.Cakes.Cove.Beam.Dab
 • panorama
  panorama
 • produkt.asi.15.lidi
  produkt.asi.15.lidi
 • rio.charakter1
  rio.charakter1
 • rio.charakter2
  rio.charakter2
 • rio.jesus
  rio.jesus
 • rio.panorama
  rio.panorama
 • Rio.St.Tereza
  Rio.St.Tereza
 • rio01
  rio01
 • rio02
  rio02
 • Sao Paulo
  Sao Paulo
 • SaoPaulo.VillaIsabel
  SaoPaulo.VillaIsabel
 • St.Andre
  St.Andre
 • St.Andre.cakes.dois
  St.Andre.cakes.dois
 • street
  street
 • writer.kerka
  writer.kerka
 • writer2.kerka
  writer2.kerka
 • writerka
  writerka
 • writerky
  writerky

Komentáře

yo, yo cakes! crazy style..

yo, yo cakes! crazy style.. more praha street, please!.. peace ... dsk :D

R3sp3ct to Brazil!

R3sp3ct to Brazil!

a když tě chytěj

a když tě chytěj chlupatý je za to smrt hned nebo až za chvíli? jinak se mi moc líbí když někdo takhle krutě reprezentuje českou republiku v tom zasranym světě....

Hej nejlepší věci!!!

Hej nejlepší věci!!!

YOYOYO brasila :-)))

heeeeeeeej,ako popici foto report,wse popici,zeriem to mesto rio a este graffitti :-)))...good,peace...a kedy letime do toho ria ludia? :-)))

jj,mazec

hodne dobrej report,,nemam ktomu co dodat,proste super

wow

BigUp kamo..

Mooooc diky pane!trochu jako

Mooooc diky pane!trochu jako pohadka, trochu zlej sen

kamo tak respekt! tie fotky

kamo tak respekt! tie fotky su krute . graffiti kultura je am fakt popici. no pre mna si frajer aj ty ked si sa odhodlal na pol roka do brazilie.peace sofoklez

jouu************krut,krut//bi

jouu************krut,krut//big up honzo!Dobre osvezeni z bouchajiciho,spalenyho londyna*********

viva la Brasííííl.......

........ no je to tam fakt velká papina. Super věci super report super super slunko super města..... kdy tam sakra letí to éééro???

no husty...jak je to s

no husty...jak je to s graffity v mensich mestech???ja ted makam v portugalsku a myslim ze je to neco takovyho...kde narazite fak v Lisabonu,Portu na good veci ale okolni mesta,jakoby nic...no,ale parada

produkce nejlepsi zejmena s

produkce nejlepsi zejmena s st.andrem a doisem, taky binho se mi moc libi,v celku jsou urcite dobry veci i od ostatnich,neco jinyho. tagy v ulici jsou zajimavy.takovy misto jestli se mi postesti navstivit,tak jen parada.super.cao

Rio&Sao Paulo

Vpoho report a jeste lepsi fotky,neni co dodat:)

krut

Dobrej report, dobry fotky, co vic? Diky!

Jo jo musí to být úlet

Jo jo musí to být úlet tam žít...dík za to.

Chciju z toho kref, rio

Chciju z toho kref, rio rulezz,cakes opravdove a nefalsovane ti zavidim.)))) pejs more a dik za report, abych te citoval : je to osvezujici....

klobouk dolu,pekne spise moc

klobouk dolu,pekne spise moc pekne )))

Pro ty kdo chtějí vidět více z Ria

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

Akce

GRAFFICON GRAFFITI JAM 2018

21.4.2018 (12:00)
legální zóna Barrandov, Praha

Každoroční jarní graffiti jam na legální zóně Barrandov!

mobilní Grafficon shop - sleva na Loop 400ml = 79,-
trysky, latex, válečky …
podklad: zóna bude kompletně podetřena červeným a černým latexem
rezervace: hlavní zóna rezervovaná pro pozvané - další stěny bez rezervací

začátek: 12.00
vstup: zdarma
info: www.phatbeatz.cz / www.facebook.com/events/1769968026368323

GRAFFITI ROCK JAM #11

28.4.2018 (11:00)
stěna PBS Industry, Průmyslová 162, Třebíč

Jedenácté pokračování Graffiti Rock Jamu v Třebíči.

mobilní Pantograff shop, hudba, točené pivo, …

začátek: 11.00
vstup: zdarma
info: www.phatbeatz.cz / www.facebook.com/events/978182915656837

PANTOGRAFFITI JAM vol. 8.

19.5.2018 (11:00)
stěna fabriky Zetor (ul. Jedovnická) / Herna, Dornych 2a, Brno

V sobotu 19. 5. 2018 proběhne na zńě Zetor v pořadí 8 pokračování graffiti jamů Pantograffiti Jamu. Večer se můžete těšit na první hiphopový mejdan v klubu Herna s DJs Arse, Five a Rubenz.

mobilní Pantograff Art Store: barvy, trysky, latexy, …
občerstvení: pivo, nealko, gril
rezervace: Pantograff
od 21.00 afterparty v klubu Herna s DJs Arse, Five a Rubenz

začátek: 11.00
vstup: zdarma / 120,- (afterparty)
info: www.facebook.com/events/240765703153180