Spiderman

px

Na Spidermana jsem šel ze zvědavosti jako jeho komixový příznivec, předlohu považuji za jedno z nejlepších děl svého druhu, a tak jsem byl přirozeně zvědavý jak se s tím tvůrci poperou.

Spiderman

Osamělá žena jde temnou a úzkou uličkou pochybné čtvrti (nikdo neví proč tomu tak je, ale je spolehlivě dokázáno, že podobné hlouposti přitažlivé mladé ženy s oblibou dělávají), spěchá, je ticho které ruší jen kvapný klapot jejích podpatků. Z nejtmavšího kouta, kam nedosvítí ani plameny z opodál zapálené popelnice, se náhle zvedají čtyři hrůzostrašné stíny. Ženě se prudce rozbuší srdce, podvědomě přidá, klapot podpatků se kadencí začíná blížit kulometu. Stíny se však neúprosně blíží, žena už ví že násilníkům neunikne, křičí (samozřejmě marně, už se vám snad stalo, že by vás v temné uličce pochybné čtvrti někdo slyšel?), silné a neurvalé ruce z ní hrubě strhávají kabát a hrubý smích jí vhání do očí slzy. Náhle rychlostí blesku tlak rukou ustává a je slyšet zvuky zápasu. Žena se osmělí a otvírá oči doposud uzavřené strachem.

To co spatří jí skoro vezme dech. Těla násilníků létají vzduchem jako žonglovací míčky a uprostřed nich se míhá hbitá postava, která zjevně nezná rozdíl mezi podlahou a stropem. Než si stačí urovnat roztrženou blůzku, jsou násilníci přišněrovaní ke kandelábru podivnými smotky vláken a štíhlá postava svižně vybíhá po kolmé stěně přilehlého domu. Zkoprnělé ženě letí vstříc povzbudivá vtipná hláška a pomalu jí dochází že potkala spidermana, podvědomě si upraví makeup.

Spiderman

Filmy podle komixových předloh jsou čím dál populárnější a producenti filmových studií v nich právem větří další zdroj příjmů, vždyť co může být lepším námětem na scénář než ověřený příběh a ke všemu s postavou, které nemusí dělat reklamu, neboť ji znají miliony lidí po celém světě, tak se není čemu divit, že se do dlouhé řady hrdinů zařadil vedle Supermana, Batmana, Judge Dreda a dalších také Spiderman, který jako nejpopulárnější komixová figurka čekal na filmové zpracování tak dlouho jedině proto, že charakter jeho postavy vyžaduje filmové triky na vysoké úrovni.

Při natáčení každého filmu podle známého díla stojí filmoví tvůrci před těžkou volbou. Musí udělat film tak, aby neurazil fanoušky předlohy a zároveň přilákal co největší počet řadových diváků, zkrátka aby co nejvíc vyrejžoval.

Na Spidermana jsem šel ze zvědavosti jako jeho komixový příznivec, předlohu považuji za jedno z nejlepších děl svého druhu, a tak jsem byl přirozeně zvědavý jak se s tím tvůrci poperou.

Jen v krátkosti bych připomněl děj pro ty, co se s fenoménem Spidermana ještě nesetkali. Peter Parker je to čemu byste řekli looser, brejlatý školní otloukánek, který sice louská bez potíží domácí úkoly, ale v kolektivu slouží jako přinašeč svačin. Žije v malém domku vychováván tetou May a strýcem Benem a je beznadějně zamilován do sličné sousedky Mary Jane :)) . Jeho stereotypní život plný školní šikany a roztoužených pohledů do vedlejší lavice, naruší až návštěva laboratoří Oscorpu, kam se dostane se školní exkurzí, smolař Parker je samozřejmě jediný koho kousne radioaktivní pavouk, jenž upláchnul z jednoho terária. Tato drobná nehoda od základu změní Parkerův život, za nedlouho na sobě začne pozorovat zvláštní schopnosti jeho síla i reflexy se zmnohonásobí, bez problémů přeleze ze stěny na strop a prochází se po něm jako by se nechumelilo a aby toho nebylo málo, z rukou může vystřelovat ultrapevná pavoučí vlákna. Nové schopnosti ho zbaví role boxovacího pytle a poskytnou mu i spoustu možností k zábavě. Zlom nastává, když Peter nepřímo zaviní smrt strejdy Bena, pak přichází na to, že s velkou mocí jde ruku v ruce i velká zodpovědnost a zrodí se Spiderman, ochránce pronásledovaných a postrach zloduchů.

Děj filmu je narozdíl od komixové předlohy znatelně osekán, to je sice pochopitelné, vzhledem k omezenému rozsahu, ale komixového fandu to zamrzí. Dále trochu zamrzí pravidelná střídání akčních scén a scén s romantickou až milostnou tematikou, pokud bych chtěl tímto způsobem popsat celý film řekl bych, že tak 40 % připadá na akci 40% dělá romantika a zbylých 20% je milostivě ponecháno ději, zavání z toho skoro až násilná snaha scénáristů nahnat do kinosálů i příslušnice něžného pohlaví.

Spiderman

Co však potěší, jsou velice citlivě zvolení představitelé hlavních rolí, kteří typově odpovídají svým papírový předlohám. Obzvlášť Tobey Maguire je pro roli Spidermana přímo stvořen a jeho hlavní protivník Willem Dafoe Green Goblin/Norman Osborn ztvárnil svou postavu tak působivě že vám skoro běhá mráz po zádech, lépe zahranou zápornou postavu jsem z podobných filmů viděl snad jen v prvním díle Batmana.

Naprostou lahůdkou jsou pak samozřejmě trikové scény a speciální efekty, občas sice malinko zaskřípou, ale výsledný efekt je pastvou pro oči a velká bitva mezi Spidermanem a Green Goblinem na nafukovacích balónech je naprostou lahůdkou. A když to vše ještě doplníte kvalitním soundtrackem výsledek je imponující.

Můj celkový dojem z filmu byl trochu rozpačitý na jedné straně jsem se dobře bavil a na straně druhé jsem se nevyhnul porovnání filmu s předlohou, z něhož film už tak dobře nevychází. Ale stojí to za to za svých 150 Kč (do multikina) dostanete fér zvuk, fér obraz, obsah na němž obojí vynikne a budete se dvě hodiny celkem dobře bavit. Jediné čemu se raději vyhněte je srovnávání s komixem.

Statistické údaje :] - Námět: Stan Lee, Steve Ditko (komiks Spider-Man). Scénář: David Koepp. Režie: Sam Raimi. Kamera: Don Burgess. Výprava: Neil Spisak. Hudba: Danny Elfman. Kostýmy: James Acheson. Trikové záběry: John Dykstra a další. Vedoucí kaskadérů. Jeff Habberstad. Hrají: Tobey Maguire (Spider-Man/Peter Parker), Willem Dafoe (Green Goblin/Norman Osborn), Kirsten Dunstová (Mary Jane Watsonová), Cliff Robertson (strýček Ben), Rosemary Harrisová (teta May), James Franco (Harry Osborn), J. K. Simmons (J. Jonah Jameson) a další. Barevný, 116 minut. Dolby digital, DTS, SDDS. České podtitulky. USA 2002. Distribuce v ČR: Falcon. Premiéra v ČR: 6. června 2002.

Komentáře

mam hodne rad comics a film

mam hodne rad comics a film me nesmirne potesil rek bych ze se fakt poved v dobe kdy se misto filmu poustej jen akcni klipy je to nadhernej ucelenej pribech, jen tak dal ... snad se takhle dobre povede i nuj oblibeny Daredevil

opravdu ne!

..jako fanda komixů jsem dlouho váhal!! vim jak dopadly ostatni filmy typu Spawn...Dal jsem si to na divX cedlu (jako TomZ) a stejně jsem rád, že jsem to udělal!!! po vizuální stránce - počítače dokážou vše, ale triky nemůžou přebít velice nudnou zápletku: hrdina-nepřítel-děvka-happyend...
...prostě shit!!

úvodník recenze je ale

úvodník recenze je ale fajn, dobrý

spider-man

byl jsem na tom filmu a jsem docela rád, že jsem to viděl. Ujistilo mě to v tom, že se hollywoodská mainstream produkce zvrhává čím dál hůř do žumpy. V životě jsem se tak nezasmál, bylo to prostě blbý! Souhlasím s krutou předlohou, o to víc bylo jasný jak to bude prdelní. A je. Ten týpek byl ale vcelku fajn, jenže scénarista byl buď měsíc zavřenej v komoře rájského plynu nebo byl skriktně naveden proutky businessu. Co se týká mého oblíbeného Williema Dafoeho - chudák. Byl trapnej jako celej film, za což moc dobře nemůže. Jeho průser je, že do toho lez.
Ten film je něco jako Puffy. Krutě něco začlo, teď to doluje z nemožnýho -jen to hezky vypadá (i když i ty triky byly směšný -neříkám špatně provedený), veřejnost potom šílí jen proto, aby to vystřídal další srágor.
Jak řek kámoš Buben asi půl minuty po tomhle filmu: "Myslím, že Spider-man má předplacený pokračování SM2"
Hrůza

spider man?

Myslim, ze je to vo nicem. Sice sem se nemoh presvedcit v kine na vlasti usi a voci (dolby sr...), ale videl sem to na kompu v divX :)) Zadaco, samozrejme. Moje investice (0,-Kc) se ukazala jako VELMI spravna, pac vic bych za ten film nedal. Jsem teda rad, ze sem se zase nenachytal a nevyplaz 150,- v multikine a pak si to vycital jako posledne na tom debilnim filmu s Tomem Krujsem (fakt blbost)...

Mejte se
http://nikolajka.webz.cz

HMM

ten to film je na nicccc

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování