Talib Kweli - Kvalitní poslech

Sólová deska Taliba Kweliho z Black Star dostala název Quality. Jaká je ona i samotný Talib jsme zjišťovali přímo v rozhovoru...

Talib Kweli Greene pochází z Brooklynu v New Yorku. Brooklyn je kolébkou mnoha dokonalých MC´s - v 80tých letech to byl Big Daddy Kane, v 90tých například Biggie nebo Jay Z. Teď... skoro tři roky poté, co jsme vstoupili do nového milénia, se z Brooklynu valí nová vlna lyriků. Mos Def a rázný Talib Kweli - to je podle spousty lidí vlna budoucnosti. Do roku 1994 patřil Talib mezi průměrné rapery z ulice, kteří se báli udělat nějakou větší změnu v životě. K našemu štěstí se probral, když v roce 1994 potkal během návštěvy Cincinnati člověka, kterým nebyl nikdo jiný než Dj Hi Tek, který tam byl s partou Mood. O rok později, zatímco Talib studoval experimentální divadlo v New Yorku, se setkal s Mos Defem. Brzo poté s Hi Tekem vytvořili Reflection Eternal. S Mos Defem zase duo Black Star.
Talibovi rodiče jsou oba učitelé (zajímavá skutečnost, začínám mít dojem, že rodiče všech raperů byli nebo jsou pedagogové ;), a odmalička ho drželi dost zkrátka. Jméno TALIB znamená v arabštině něco jako "student pravdy", neboli "ten, kdo hledá pravdu". Kweli říká: "Nebyl jsem jeden z těch cool dětí na basket hřištích. Hip-hop byl moje jediná cesta k tomu, jak se stát jedním z nich. Byli to slova a tím pádem i způsob, jak k nim promlouvat a komunikovat."Když v roce 1998 Kweli s Mos Defem vydali desku "Talib Kweli and Mos Def Are Black Star", hiphopový svět byl překvapen. Spolu s vydáním jednoho z nej alb dekády totiž koupil Talib spolu s Mosem nejstarší brooklynské knihkupectví, které patřilo černochům. Knihkupectví Nkiru bylo v hodně špatné finanční situaci, pak se objevili tihle dva, trochu zainvestovali a udělali z něj "Kulturní a vzdělávací centrum Nkiru". Pro komunitu to má rozhodně větší hodnotu, než kdyby si Talib s Mosem koupili další nadupanou káru, nebo prsten. Fér.
Kweli vydal 19. 11. na labelu Rawkus/MCA, svou první sólovou desku s názvem Quality. Tvrdí o sobě, že když se ho někdo na něco ptá, odpovídá většinou sotva pár slovy. Možná je jenom dost ztahanej ze všech těch rozhovorů, co teď dává. Tak uvidíme ;) I když z Kweliho přímo vyzařuje to, jak je v mnoha oblastech pozitivním člověkem, pokud vidí, že mu lezete do zadku a přitom o něm sotva něco víte, dokáže vás zprudit tak, že se z toho budete dostávat ještě pěkně dlouho poté.
ROZHOVORKdo inspiroval někoho jako jsi ty?"Inspiruje mě všechno a všichni okolo. Hudba, ostatní rapers, pokud tě zajímaj jména, tak třeba Black Thought, Scarface, Nas a Jay-Z. Myslím, že situace v hiphopu je teď výborná. Já sám jsem udělal, co jsem mohl a na co jsem měl, a myslím si, že je to dost slušná deska."Situace je možná výborná, ale co všechno to okolo? Nemyslíš si, že je to trochu přehnaný?"Hmm, myslím, že média a vůbec celej průmysl je dost přeplněnej, bohužel i nehoráznýma sračkama. Ale opravdový hip hop má hloubku a kdo ví o čem je, ten si svoje najde a ten zbytek neřeší. Nechme holčičkám jejich Jenni from the Bronx, nakonec proč ne. Nikdo tě nenutí to poslouchat, když nechceš. Výběr je velkej."
Udělal jsi toho pro hiphopovou kulturu hodně. Asi víc, než by udělala spousta lidí. Co víc ještě můžeš?" Cejtim to tak, že jsem skoro vždycky udělal to nejlepší, co jsem v tu chvíli mohl. Můžu usnadňovat lidem žít tenhle podělanej a přitom krásnej život. Ještě to pořádně promakávám - hlavně teď makám na sobě, samozřejmě. Hledám se v hudbě, to je pro mě teď nejzásadnější věc. Umět vnímat hip-hop jako celek a žít ho... to je víc, než nám můžou dát všechny nej desky na světě, to si pamatuj. A když mám možnost udělat něco pro lidi - pro svoje lidi, svojí komunitu... tak proč ne. Jistě, že spousta našich lidí nemaká, protože se jim nechce, ale je tady většina těch, který nikdo nezaměstná - jenom proto, že jsou černý. To je zasraná realita v mým černým světě. A je krásný, když s tím můžu něco udělat. Jsem taky jenom člověk, jeden z tý dlouhý řady. Moje desky se sice prodávaj, ale já jsem pořád jenom Talib Kweli. Talib, kterej dělá to, co ho baví a co miluje. Dělám si rád věci po svým a seru na ostatní."Ok, nakonec nám řekni něco o své desce s názvem Quality..."Quality je o mně... o mém růstu, ve smyslu růstu osobnosti i muže. Nikdy neudělám desku takovou desku, za kterou bych necítil zodpovědnost, jako to dělá dneska spousta lidí. Prostě něco naflákaj ať je to hotový a může se to začít honem prodávat a hrabat prachy a hrabat... Dál a dál. Někdo se mnou třeba nemusí souhlasit, ale je mi to jedno. Cením všechny, kdo dělají věci tak, jak je cítí. Ne pro prachy, ale pro sebevyjádření, protože je to baví... a možná to bude bavit i někoho jinýho. V hudbě rozhodně upřednostňuju kvalitu před kvantitou."Tvý plány?"Nejbližší plán je propagovat mojí novou desku a pomalu začít pracovat na další sólovce. Ještě ale nevím, jakým směrem se to bude ubírat, na to je moc brzo.Kweli je prostě jednoduše Kweli. Osobnost, která má rozhodně co dát všem, kteří budou mít chuť poslouchat.Oficiální stránky Taliba Kweliho jsou na adrese http://www.rawkus.com
Producenty desky Quality se stali: DJ Quik, Ayatollah (produkoval Mos Defovu desku Black on Both Sides), Kanye West (Scarface, Jay-Z), a DJ Scratch (Busta Rhymes, LL Cool J).


DISKOGRAFIEMos Def & Talib Kweli - Black Star (1998)


1  Intro (1:11)      
2  Astronomy (8th Light) (3:23)      
3  Definition (3:26)      
4  Re: Definition (3:02)      
5  Children's Story (3:32)      
6  Brown Skin Lady (5:46)       
7  B Boys Will B Boys (2:36)       
8  K. O. S. (Determination) (4:49)       
9  Hater Players (4:08)       
10  Yo Yeah (1:10)       
11  Respiration (6:05)       
12  Thieves in the Night (5:16)       
13  Twice Inna Lifetime (5:38)
 Talib Kweli & Hi-Tek - Reflection Eternal (2000)


1  Experience Dedication (2:23)      
2  Move Somethin' (3:08)      
3  Some Kind of Wonderful (3:14)      
4  Blast (3:07)      
5  This Means You (4:12)      
6  Too Late (3:25)       
7  Memories Live (3:58)       
8  Africa Dream (4:09)       
9  Down for the Count (3:51)       
10  Name of the Game (1:50)       
11  Ghetto Afterlife (2:58)       
12  On My Way (1:09)       
13  Love Language (5:02)       
14  Love Speakeasy (1:38)       
15  Soul Rebels (4:02)       
16  Eternalists (3:58)       
17  Big del from da Natti (1:15)       
18  Touch You (4:41)       
19  Good Mourning (3:34)       
20  Expansion Outro (7:59)       
21  For WomenTalib Kweli - Quality (2002)


1  Intro       
2  Gun Music       
3  Feel the Rush       
4  We Come Through       
5  Joy       
6  Proud       
7  Put It in the Air       
8  Stand to the Side       
9  Where Do We Go       
10  Guerilla Monsoon Rap       
11  Good to You       
12  Get By       
13  Space       
14  Won't You Stay       
15  Talk to You (Lil Darlin')       
16  Waitin' for the DJ 


SINGLES


2000       Talib Kweli - Move Somethin


2000       Talib Kweli - Express   


2002       Talib Kweli - Blast  


2002       Talib Kweli - Good to You/Put It in the Air


2002       Talib Kweli - Fortified Life/2000 Seasons


2002       Talib Kweli - Blast/Down for the Count/Train of Thought


2002       Talib Kweli - Waiting for the DJ


2002       Talib Kweli - Sun God

Komentáře

My name iz in the middle of Quality

Talib Kweli je nejkrutsi lyrickej MC z EAST,podle me..
Talib my nejkrutsi rymy ... Mos Def je taky krutej jako svine ..

"My name iz in the middle of E-QUALI-TY !!!!" PZ

deska

opravdu šlape, ajt

:(

ale notaaaaak... proc se to vzdycky musi zvrhnout do nejaky nesmyslny prudy? :(

eh eh eh

2 clanky do tejdne aby to byl hip-hop server? definuj "hip-hop server" ty demo! V tyhle republice je to kazdej a zadnej, stejne jako my, takze nevim vo co ti jde? Takovýhle clanky treba budou, a treba taky ne. Spis bych chtel vic komixů - videa a fotek. To je priorita tohohle serveru, mapovani vseho okolo pra¸ský a cz hip-hop sceny a exkluzivní umelecký informace.

yo!

...s takovymi clanky by se dalo PB uz rikat hiphop server - chtelo by to ale alespon dve do tejdne...

cestina fakt peneri...

musi se davat encoding na kazdy strance... to je fakt... oprava nutna!!!

pro mange

no pise to ta, co je u toho podepsaná.. Zkus bejt pozornejsi jo?

kdo to proboha pise?

kdo to proboha pise?

..Kodovani...

jo kódování je stredoevropské win, takze si to nastav kwe

kodovani

pravej klik, Kodovani/Stredoevropske jazyky.. ale delat to na kazdy strance je opruz

vypada to zajimave,az pujde

vypada to zajimave,az pujde cestina,tak si to prectu..;))

super..

bomba clanek, vic takovych..hlavne se mi zamlouvali otazky typu kdo te inspiroval, etc..tohle je obsahove urcite nejlepsi clanek za dlouhou dobu, vazne pekny..

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

Akce

GRAFFITI ROCK JAM #13

2.5.2020 (11:00)
legální stěna PBS, Třebíč

13. Graffiti Rock Jam na legální stěně PBS v Třebíči.
Zajištěn pitný režim i občerstvení, stejně jako mobilní Pantograff art store stánek s prodejem barev, latexů atd.
Afterparty klub B, Rap, DJs…

začátek: 11.00
vstup: zdarma
info: www.facebook.com/events/469390010444166