Interview: Movits!

px

Za několik dní, přesněji 10. 2. na Mojmíra vystoupí švédská kapela Movits! v Lucerně baru. Kdo tuto kapelu nezná, nebo ji zahlédl na loňských festivalech Colours of Ostrava nebo Rock for Churchill, má příležitost si ji do sytosti vychutnat či přijít ji na kloub. Jejich styl je ojedinělý. Jejich písně nejsou ohrávané v rádiích. Jejich vzhled potěší lecjaké dámské oko. Obrázek o kapele ti domalujeme za pomocí rozhovoru s krasavci.

Movits!? - Jaký je ukrytý význam v názvu kapely?

Je to jméno postavy ze starých švédských lidových písní; houslista, který hodně pil. Nevím, jestli je tady nějaká podobnost, ale je těžké najít dobré jméno pro kapelu a alespoň je to mezinárodní. „Hněme se“ „Pohněme se“ „Pojďme se hnout“.

Jako bratři musíte být stále spolu. Nelezete si někdy na nervy?

Vlastně to funguje velmi dobře. Jsme všichni hodně synchronizovaní (na stejné vlně) a nemáme nějak moc problémů. Samozřejmě že být neustále na šňůře může být namáhavé, ale ještě jsme nedospěli k Gallagherovu způsobu boje.

Čí byl nápad spojit hip-hop a swing? Tato kombinace je velmi neobvyklá a chytlavá. Jaký je váš vztah k hiphopové kultuře?

Začali jsme s víc tradičním hip hopem, ale na párty jsme narazili na staré swingové písně, které nás hodně inspirovaly především bubny a rohy. Jestli to byl nějaký druh šťastné náhody, náš cíl byl vždycky dělat něco, co máme sami rádi a protože my posloucháme všechny hudební styly, výsledek je často takový mix mezi vším. Doufejme, že to vychází dobře.

Už jste na scéně nějakou dobu. Co považujete za zlom ve vaší kariéře, který vám pomohl k celosvětovému úspěchu?

Řekl bych, že dostat singl "Äppelknyckadjazz" z prvního alba do rádia byl obrovský krok; zejména když pocházíme ze severu Švédka 1000 kilometrů od Stockholmu. Kromě toho účinkování v "Colbert Report" ve Státech nám opravdu otevřelo dveře ke hraní v zahraničí, převážně právě ve Státech, samozřejmě. Od té doby bych řekl, že jsme šli krůček po krůčku správným směrem, kdy jsme se snažili dělat tak dobrá alba a show, jak to jenom šlo. To všechno ve směru, který nakonec ovládne svět.

Movits! - Äppelknyckarjazz (2008)

Teď vydáváte třetí album. Kdo vás v současnosti nejvíce inspiruje? Která píseň je z vaší tvorby nejoblíbenější?

Řekl bych, že každodenní věci, filmy, politika, co čteme, osobní zkušenosti a tak dále. Momentálně mám nejradši píseň "Nitroglycerin". Je to převážně o stresu, úzkosti a o vůli dostat se někam dál (jinam). Je to hodně osobní, ale zároveň si myslím, že se s tím dokáže ztotožnit spousta lidí.

Již máte za sebou řádku velkých evropských festivalů, dokonce jste byli i v Japonsku. Bylo v něčem rozdílné publikum? Raději vystupujete před velkým publikem nebo dáváte přednost menším klubům?

Všechno to záleží na každé jednotlivé noci. Celé to může být buď dobré, nebo špatné. Řekl bych, že když už je show v pohybu, je to víceméně vždy stejné; kromě toho, že lidé buď rozumějí švédsky, nebo ne, ale je to o energii a ta byla zatím cítit v každé zemi, ve které jsme doposud hráli. Rozdíl mezi malou a velkou show je jako rozdíl mezi létem a zimou. Po létě plném velkých pódií vám tak nějak chybí ty malé upocené kluby a naopak.

Zpíváte jen v rodném jazyce nepřemýšlíte i o angličtině? Nevnímáte jazykovou bariéru?

Samozřejmě že je tady určitá jazyková bariéra, ale snažíme se dělat co je v našich silách, abychom ji překonali a zatím se nám to dařilo. Možná by bylo zajímavé dělat v budoucnu něco v angličtině, ale v tu samou chvíli, kdy začnete rappovat v angličtině otevíráte pandořinu skříňku dobrých rapperů.

Je vidět, že se vám v ČR líbí, když jste v létě vystupovali na Colours of Ostrava a Rock for Churchill. Je české publikum odlišné od jiných? Přece jenom vašemu rodnému jazyku asi nerozumí ;). Proč v rámci evropského turné právě ČR?

Protože tyhle festivaly byly tak dobré, tak jsme se samozřejmě chtěli vrátit a udělat v Praze také show v klubu. Ve městě jsme byli už několikrát, i když ne hrát, a Prahu milujeme. Naposledy jsme dokonce byli v baru, kde došlo pivo, což jsme si mysleli, že by se v České republice nikdy nemohlo stát.
Samozřejmě. Je tady hodně tancujících lidí a doufejme, že to tak bude i do budoucna.

Co plánujete do budoucna a chtěli byste něco vzkázat fanouškům?

Uspořádat nějaké koncerty v Evropě a ve Státech, hrát ve studiu a v létě na festivalech.
Přijďte, tancujte a bavte se! Překlad písní na www.movits.com.

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování