Moderní architektura v Kolumbii
Projekt historicky první souhrnné výstavy u nás nepříliš známé architektonické tvorby v průběhu dvacátého století v Kolumbii vyplynul ze spolupráce univerzit ČVUT v Praze a UNAL v Bogotě - v předchozích dvou letech proběhly v obou zemích společné urbanistické workshopy.
Výstava byla slavnostně zahájena v Galerii Jaroslava Fragnera ve středu 28.února 2007 za účasti kolumbijských profesorů architektury. Atmosféru vernisáže můžete vidět na fotkách níže.
První část výstavy představuje černobílé snímky "Zlatý věk kolumbijské architektury". Kolumbijská architektura není příliš známá nejen nám, ale také světovým architektům a historikům, svou kvalitou si však pozici na mezinárodní scéně obhájí. Nenechala se pouze ovlivnit zahraniční tvorbou a výraznými postavami architektů. Její podobu výrazně formovaly topografické, geografické a klimatické podmínky země, což ve výsledku podpořilo tvůrce ke svobodě výrazu. Zlatý věk, nacházení vlastní moderní podoby architektury, se stalo platformou pro druhou polovinu dvacátého století. Přehled prací architektů zachycuje konceptuální základ pro budoucí generace architektů v zemi.
Přehlídka vybraných staveb vznikajících od 70tých let tvoří druhou část výstavy. Architektura se hlásí ke světovým trendům, avšak specificky čteným v kolumbijském kontextu. Mezinárodní vliv byl použit jako kreativní východisko, legitimní krok k rozpoznání. Výstava představí postupný vývoj vzhledem k lokálním podmínkám, přístupu a cítění pro architekturu v Kolumbii. Tato část je příznačně zachycena barevnou fotografií.
Latinská Amerika bývá spojována zejména s fenoménem neřízeného růstu velkoměst, spojeném s obrovským přísunem lidí do měst. To však svádí k jednostrannému pohledu. Výstava spolu s přednáškou by měla toto schéma nabourat, přispět k větší informovanosti, vytvoření nového názoru a otevření diskuze.
Po pražském publiku bude mít příležitost výstavu navštívit veřejnost v Brně, kam bude instalace převezena.
Komentáře
Poslat nový komentář