PechaKucha Night Prague

Projekt PechaKucha [peča kuča] vymysleli a uvedli v život v roce 2003 v Tokiu architekti Astrid Klein a Mark Dytham, zakladatelé architektonického studia Klein Dytham Architecture. Jejich záměrem bylo vytvořit prostor pro setkávání architektů, designérů, grafiků, výtvarných umělců, teoretiků a techniků, prostor pro výměnu zkušeností a informací o novinkách v oboru, prostor pro komunikaci s veřejností. Praha se své PechaKucha Night dočkala v roce 2007! Další česká města následovala a odkazy např. na Pecha Kucha Night Ostrava či Plzeň naleznete pod článkem.
“Dejte do ruky architektovi mikrofon, a jste lapeni na hodiny”, popisuje počátek hledání formy a svoje dosavadní zkušenosti s prezentacemi Mark Dytham. Aby byla tato hrozba vyloučena, hledal formát, který by byl jasně daný. Klíč dostal jméno PechaKucha (japonský výraz pro zvuk konverzace): každý mluvčí má k dispozici 20 obrázků a každý z nich může komentovat na ploše 20 vteřin; 6 minut a 40 vteřin ho tak dělí od nástupu jeho následovníka.
Další pražský večer celosvětového fenoménu PechaKucha Night #38 proběhne 25. 3. 2014 v prostorách Kina Aero. Níže malá ochutnávka z předchozích dílů.
EPOS 257
Mladý umělec, pohybující se na poli land artu, street artu, invazivního umění, nebo-li guerilla artu a umění ve veřejném prostoru. Někdy se dotýká až ekoaktivismu, jindy jde o sociální experiment. Důležitý je pro jeho tvorbu jistý druh pokory a to, jak k daným věcem přistupuje.
www.epos257.cz
H3T
V atelieru H3T spolupracují dohromady tři - Vítek Šimek, Štěpán Řehoř (oba VŠUP Praha) a Matěj Velek (UK Praha, HU Berlin). Věnují se všemu, čemu chtějí a co považují za smysluplné. Může se to jmenovat architektura. Důležité je, co to je, a ne jak se tomu říká.
www.h3t.cz
Jan Kaláb
Tvůrce graffiti a streetartu v Praze. Jeho práce se ale objevují i v jiných evropských a světových metropolích. Ve své práci vychází z písma jako osobní značky. Formou se neomezuje, maluje, vytváří objekty, grafické designy atd. V roce 2006 diplomoval na Akademii výtvarných umění v Praze.
www.onepoint.cz
www.jankalab.com
Jan Kaplický
Narodil se v roce 1937, po studiu architektury na pražské VŠUP odešel do emigrace. Po zkušenostech v několika významných ateliérech založil v roce 1979 v Londýně studio Future Systems (společně s Davidem Nixonem). V následujícím desetiletí vzniklo fascinující množství vizionářských projektů, které isnpirovaly generace architektů a inženýrů. Nová éra studia nastala s příchodem Amandy Levete v roce 1989, která vede studio společně s Janem Kaplickým dodnes (dnes s přibližně 30-ti spolupracovníky). V roce 1999 byla jejich stavba media centra londýnského Lord's Cricket Ground oceněna Stirlingovou cenou. Nejaktuálnější informací je získání první ceny v soutěži na návrh stavby Národní knihovny v Praze.
Jan Zajíček
Vystudoval Výtvarnou školu Václava Hollara a FAMU (animovaná tvorba, multimédia, režie). Je jedním z průkopníků graffiti v Čechách, od roku 1993 členem hudební formace WWW. Kromě autorského filmu a volné audiovizuální tvorby se věnuje počítačové animaci a skládání hudby. Příležitostně natáčí hudební videoklipy (Visací Zámek, PSH, Pio Squad, Sunshine). Spolupracuje s Českou televizí, s nejrůznějšími divadelními soubory (činohra Národního divadla, Theatre XXL, VerTeDance). Několik let působil jako pedagog na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze. Je členem volného uskupení G8 a součástí projektu Meet Factory.
Lubomír Typlt
Jeho tvorba se odvíjí v několika rovinách – na jedné straně jsou to expresívní figurální obrazy, pro něž je příznačná formální syrovost a obsahová surovost, na druhé jakési absurdní mechanické konstrukce blízké dadaismu či podivné prostorové objekty sestavené z částí jízdních kol či zahradních konví. Píše texty pro hudební uskupení WWW. Spolupodílel se na dvou vydaných albech Neurobeat a Tanec sekyr. Studoval u Šalamouna, Načeradského v Čechách a Lüpertze, Merze a Pencka na Kunstakademii v Düsseldorfu. V současné době vystavuje v Galerii Zdeněk Sklenář s Lüpertzem a Penckem.
www.typlt.com
Michal Škapa
Vytvořil vizuální tvář několika nezávislých časopisů, je autorem mnoha LP a CD obalů, webů a plakátů. Dva roky studoval na Pedf UK obor výtvarná výchova, poté VOŠG Hellichova. Po studiích pracuje jako grafik ve firmě Lundegaard (web solutions). Dnes již pátým rokem freelance designer spolupracujicí především s časopisem Free magazine. Art director časopisu Street. Jeden ze zaklájících členů internetového magazínu UPSTREAM. Člen CAP crew a skupiny G8.
www.advancedesign.org
Pasta Oner
Dobře známý představitel českého graffiti a streetartu. Jak už je pro jeho generaci typické, neomezuje se na intervence v městském prostoru a jeho mobiliáři a s úplnou samozřejmostí vstupuje do oblasti módního designu, grafiky a klasických uměleckých disciplín. Využívá širokou škálu médií, určující je pro něj ale práce v sítotiskové dílně. Vyrábí malé série plakátů a obrazů. Z graffiti, streetartu a reklamní grafiky si do volné tvorby přenesl důraz na text a typografii.
www.cliquemag.cz
Roman Týc
Do veřejného prostoru začal vstupovat na poli graffiti (Root, 1992-95). Od roku 1997 se věnuje tehdy novému fenoménu VJingu jako VJ Kinokio. O rok později spoluzakládá vizuální skupinu LOOX, ze které později vzešel project PureA. Je známý především svým diverzním přístupem, se kterým prezentuje svoji tvorbu ve veřejném prostoru. Je spoluzakladatelem umělecké skupiny Ztohoven. Podílel se na vzniku centra alternativní kultury ateliéry Trafačka v Praze.
www.romantyc.info
Stanley "Robotman" Povoda
Narodil se v Příbrami. V padesátých letech emigroval. Žil v Itálii, Francii, Kanadě, Spojených státech... V současnosti bydlí v Čechách, v Praze. Po celou tu dobu se živil elektronikou. Prvního robota sestrojil ve svých čtrnácti letech.
Toy_Box
Studuje čtvrtý ročník scénografie na DAMU a pátý ročník Literární akademie Josefa Škvoreckého. Je autorkou scénografického představení Bouře, které se odehrává v podkroví pražského hudebního klubu Cross. Kromě toho se dlouhodobě zabývá komiksem jako svébytnou formou vyprávění. Publikovala v komiksových fanzinech AARGH!, Zkrat a Pot a v současném vydání Revue Labyrint. Na ilustracích spolupracuje s časopisem A2 a Dekontaminace. Věnuje se DIY sítotisku a streetartu.
Komentáře
Poslat nový komentář