AFU-RA aneb legenda se vrací

px

Afu-ra, legendární raper, jeden z pilířů hip hopové scény po dlouhé pauze se vrací na scénu. Přichází s novým albem, které českým a slovenským fanouškům představí na svém dubnovém turné po České republice a Slovensku. Zjišťovali jsme, na co se můžete těšit na jeho novém albu, co je jeho inspirací a také jaké názory tento Pán zastává, co chystá do budoucna a samozřejmě, co vzkazuje svým fanouškům.

AFU-RA TOUR

17. 4. 2012 . Brno (Muzejka)
18. 4. 2012 . Bratislava (Intergalaktická Obluda)
19. 4. 2012 . Praha (Chapeau Rouge)
20. 4. 2012 . Beroun (Metro Club)
21. 4. 2012 . Teplice (Božák)

AFU-RA ROZHOVOR

Co tě inspirovalo k tomu, abys udělal nové album?

Po mém posledním albu „State of the Arts“ jsem ztratil veškerou inspiraci, proto jsem také 6 let žádné nové album nevydal. Začal jsem cestovat, jezdil jsem po celém světě po různých turné. Procestoval jsem celou Ameriku, Evropu a samozřejmě jsem navštívil i Českou republiku. Začali mě inspirovat mý fanoušci, kteří se neustále vyptávali: „Hele Afu-ro, kdy už bude konečně nové album? Musíš nám dat nějakou novou hudbu!“. Došlo mi, že po celém světě existují lidé, kteří jsou nedočkaví a těší se na něco nového, co jim pořád můžu nabídnout a těmi to lidmi jsem nejvíce ovlivněn. Dodali mi tolik potřebnou inspiraci, abych vytvořil nové album.

Pověz nám tedy něco více o svém albu…

Nové album se jmenuje Body of the Life Force Part II. Jmenuje se tak proto, že mnoho mých fanoušku mi říkalo, do jaké míry je moje první album s tím to názvem ovlivnilo. Už jen ta tématika toho alba a také to jaké to vyvolalo v nich pocity, mě donutilo udělat druhou část. To jak si říkám, tedy Afu-ra, znamená  Body of the Life Force (pozn. Autora: těleso životní síly). Je to síla, která vytváří veškerý život. Je to spjato s egyptským bohem Slunce Ra, který dává život všemu na zemi a všemu, co se nachází v rámci sluneční soustavy. Pro toto jméno jsem se rozhodl, protože reprezentuje rovnost. Všechno, co je živé se nachází v tělesu životní síly. Toto jméno jsem si vybral, když jsem byl mladý a hledal jsem sám sebe. A v té samé době jsem začal brát vážně i rap a emceeing. Byla to pro mě tehdy jednoznačná volba. To je také další důvod, proč jsem si vybral tento název pro svá alba.

Fanoušci se zde můžou těšit na různé spolupráce. Například se Sean Price z Boot Camp Click, je tam i Guilty Simpson z Detroitu a další umělci jako Nine Emcee z BX. Mam tam i reggae umělce z Paříže, který si říká Lyric Sun.

Co se týče produkce, tak ta je úplně jiná, než na mých předchozích albech. Tam jsem měl většinou čtyři až šest producentů. Na tomto albu mám jen dva producenty, ale i já sám jsem se učil něco o tom, jak se dělají beaty a tracky, takže některé písně z alba jsem koprodukoval sám. Dále mám i nový produkční tým, který si říká Digital Cut. Tvoří ho dva lidé. Když jsem od nich obdržel první beaty, tak jsem se viděl, jak rapuju a nabilo mě to energií. Kromě psaní textu, mě tyto beaty přímo vyzívají k tomu, abych do nich něco rapoval. A myslím si, že lidé ocení právě tu vášeň a to jakým způsobem rýmuju a samozřejmě i texty. To byl také důvod, proč jsem se rozhodl spolupracovat jenom s nimi. Chci, aby to album bylo ucelený. Až budou fanoušci poslouchat toto album, uslyší jiný vibe, odlišný zvuk, ale zároveň to bude působit jako celek. A to se mi na novém albu opravdu líbí.

Co považuješ za nejlepší ze své tvorby?

To je docela těžká otázka. Moje nejoblíbenější skladba vůbec je Equality. Nevím, jestli to je proto, že jsem ji dělal s Kymani Marleym, synem Boba Marleyho, mým hudebním vzorem, aneb proto, že je to prostě skvělá pecka. Co se týče nového alba, tak mám takový pocit, že každá skladba, by mohla být samostatným singlem. Ale mou nejoblíbenější písní z této desky je titulní skladba, Body of the Life Force. Ta je v zásadě o mně, o tom jak jsem vyrůstal, čím jsem si prošel v hudebním průmyslu. Zároveň jsem se snažil ukázat to, jak dobrý jsem, co se týče psaní textů, rapování a prostě je to stoprocentní Afu-Ra. Ostatní písně mají třeba rockový nádech, reggae nádech, ale skladba Body of the Life Force, to je prostě hip hop, jako kdybych byl někde v Brooklynu, a jen jsem rýmoval. A proto tu pecku mám rád.

Afu-Ra ft. Kymani Marley - Equality

Afu-Ra - Body of the Life Force

Čím je tvoje nové album odlišné od předchozích?

The Body of the Life Force Part II, je odlišné od všech ostatních tím, že tam není žádný DJ Premier. Já s ním strašně rád spolupracuji a je to velice talentovaný člověk, ale nemůžeme pořád dokola opakovat věci, které jsme udělali v minulosti. DJ Premier mě pořád ovlivňuje a myslím, že v budoucnu s ním určitě budu dále spolupracovat, ale na tomto albu chybí a to je ten největší rozdíl.

Kdo je tvým mentorem, koho v hip hopu respektuješ?

Když jsem poprvé začínal rapovat, tak to byli lidé od kterých jsem se učil. Byli to Gangstarr, Guru (R.I.P.), Dj Premier, kterého považuju za nejlepšího beatmakera. Mam pocit, že on vždy slyší něco předtím, než umělec vůbec začne rapovat čí zpívat. Dále to byli Jeru the Damaja, se kterým jsem spolupracoval a vystupoval a True Master. Kdyby nebylo jeho, tak bych možná ani nerapoval. Vyrůstali jsme spolu a  je o něco starší ode mě. Žili jsme spolu v jedné ulici v Brooklynu. Byl to moc talentovaný MC, ne že by to dělal profesionálně, prostě jen tak rýmoval a byl užasný.  A vidět takto lidí z mého okolí mě do jisté miry ovlivnilo.

Když jsem dělal svoje první album, neměl jsem ponětí, jak se něco takového dělá. Měl jsem jenom jeden song a lidé chtěli celé album. Obrátil jsem se na lidí, kteří mi byli blízcí a které jsem znal. True Master byl jeden z nich.

Do dnes mě ovlivňuje spousta umělců z různých hudebních žánrů. Ale ten vliv už je trochu jiný. Ukazují mi spíš jakým způsobem využívat vlastní zdroje a vlastní inspiraci k tomu, abych vytvořil nejlepší možnou hudbu. Rád bych dělal hudbu jako Bob Marley. Hudbu, která by dávala dohromady lidi všech kultur, všech životních drah, a ti by se spojili díky lásce k hudbě, lásce k hip hopu.

Přemýšlíš o tom, že by ses věnoval jiným hudebním žánrům než hip hopu?

Já hip hop miluju. V první řadě jsem emcee a rap je způsob, jakým jsem se rozhodl vyjadřovat. Mám samozřejmě spoustu písní, kde je slyšet například r'n'b nebo rock'n roll, některé mají jazzový nádech nebo právě rock'n rollový feeling. Ale ja se v první řadě vždy vyjadřuju prostřednictvím rýmů, díky daru melodického vyprávění v rámci hudby. Takže nezáleží na hudbě ani na instrumentálu, prostřednictvím kterého se vyjadřuju. Já jsem raper, emcee a to budete vždy slyšet. I když se rozhodnu refrén zazpívat nebo ječet vokály jako například v death meatlu, nebo cokoliv jiného, vždy poznáte, že to, odkud pocházím, je hip hop, tam je moje zázemí. Nicméně mě ovlivňují všechny hudební styly a člověk nikdy neví, možná to někoho i překvapí.

Na co se tví fanoušci mohou těšit na tvém českém turné?

České turné bude úžasné, už teď to vím. Navštívíme různá česká města. Budu rapovat více nové singly, ať fanoušci ochutnají mojí novou tvorbu, ale samozřejmě zazní i starší klasické songy. Ale toto turné jak říkám, bude více o nových věcech, chci je už hrozně ukázat lidem. Proto dělám hudbu, abych spousty lidi podpořil a ovlivnil je, a proto oni mě poslouchají. Lidé uslyší nový styl, novou úroveň, novou produkci a co se týče textů toto album je méně filosofické, méně symbolické je více přímočaré. Lidé můžou poslouchat ty texty a rozumět jim, není tam žádný skrytý význam. Říkám v textech jen to, co si myslím, za těmi slovy není nic dalšího. Už se moc těším, až budu rapovat nový materiál, nové písně a také udělám dynamičtější show, takže se těším na všechny, co mě přijdou podpořit.

Jaké plány máš do budoucna a co bys vzkázal svým fanouškům?

Lidé se mohou těšit na různé projekty, na kterých zrovna pracuji. Už teď pracuji na novém albu, protože nechci, aby lidé museli opět tak dlouho čekat na další desku. Také chci, aby to další album mělo úplně jiný feeling. Zároveň pracuji na dokončení mé první knihy. Bude to něco jako „z perspektivy Afu-Ry“, ale přesný název vám ještě neřeknu, protože to bude překvapení. Je to něco neobvyklého a určitě to bude velice informativní a píšu to právě proto, aby to třeba některým lidem i pomohlo. Zároveň také uvažuji o tom, že v roce 2013 rozjedu vlastní značku oblečení. Bude to pro mladé muže i ženy a vlastně půjde o kůži a umění na kůži. Takže to jsou moje plány do budoucna. A zároveň chci dále žít zdravě. Posiluji a rád bych uzvedl 150 kilo (smích).

Jinak všem, co čtou toto interview, bych chtěl poděkovat za podporu a doufám, že budou dále moji hudbu podporovat, protože bez toho, to nelze dělat. Nemyslím si, že bych to dokázal dělat jen proto, že to miluju. Dělám to proto, že oceňuju jiné lidi. Chci dokázat, že si podporu fanoušku zasloužím. Mám hodně toho, co bych chtěl říct, proto to dělám prostřednictvím své hudby. Když píšu texty, tak se zaměřím vždy na jiné téma a ty texty pak řeknou víc, než bych byl schopen říci osobně. Takže bych byl rád, kdyby mě lidé dál podporovali. A pokud to čte někdo, kdo by chtěl být emceem nebo producentem, nebo umělcem, tak nejdůležitější je, tvrdě pracovat a vytvářet sítě, mluvit s lidmi, dostat svoji hudbu do povědomí svého okolí. Peace.

zpovídala: Vita Žuravel

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování