Rozhovor: Afu-Ra

px

6. září proběhl v paláci Akropolis třetí koncert Brooklynského rapera Afu-Ra v rámci jeho turné po České republice. PhatBeatz ti přináší exkluzivní rozhovor.

Jaký máš pocit z dnešního koncertu?

Dnešní pražský koncert byl výborný. Myslím, že mám velké štěstí v tom, že všechny mé koncerty v Praze za posledních pár let byli prostě skvělé. Mé publikum a mý posluchači mne vždy podporovali a stáli za mnou a proto se tak rád vracím do České republiky. Toto byl třetí koncert v rámci mého turné, Mariánské lázně, Ústí nad Labe a dnes Praha. Pokaždé, když přijedu, ať už mám nějakou novou hudbu nebo ne, vždy si to pořádně užiju a doufám, že mý fanoušci také. Proto se moc těším i na zbytek turné.

Na scéně jsi již pomalu dvacet let. Změnil se nějakým způsobem tvůj způsob psaní textů nebo jejich obsah?

Můj růst, co se týče tvorby, se odvíjí od mého poznání sebe sama, poznání světa, tím, že jsem spokojen sám se sebou i se svojí hudbou. Ve své nové tvorbě se snažím být víc jednoznačný, své texty jasně formulovat, takže například situace či obrazy, které v textech popisuji, nejsou natolik metaforické, spíše se snažím opravdu říkat přesně to, co tím míním. Někdy jsem měl totiž pocit, že jsem ztrácel posluchače právě proto, že mé texty byly plné metafor. To ale neznamená, že bych nějak pozměnil svou filozofii, právě naopak, kombinuju všechny styly, které mý posluchači znají.

V současnosti lidé škatulkují hip hop a rozdělují ho například na mainstream a underground, jak to vnímáš ty?

Co se týče těchto termínů, já chápu mainstream jako tu oblast na povrchu, kterou obývají lidé, které zajímá právě jen to, co jim bezprostředně bije do očí, co vidí na billboardech, v televizi či v rádiu. Na druhé straně underground není pro každého. Je to taková sekta lidí ať už jde o hudbu, módu nebo jiný druh umění a jen pár lidí se do ní zapojuje. Já sám sebe chápu jako umělce, který pozdvihuje duši. Svou hudbu skládám tak, aby pozvedla duši a mysl mých posluchačů, aby měla transcendentní účinek, když má někdo špatnou náladu nebo se mu zrovna nedaří.

Měl si čas zčekovat lokální scénu? Zajímá tě například český hip hop?

Do Čech jezdím už několik let, takže vím, že existuje český hip hop. Nějak však necítím potřebu poslouchat tu hudbu nebo ji vyhledávat, protože ji nerozumím. Myslím, že to souvisí s tím, že jako Američan, tak si nedokážu užít většinu hudby, která není v angličtině. Třeba se mi líbí beat a někdy se snažím i tu hudbu analyzovat, ale o tom to není, hudba by se analyzovat ani neměla. Hudbu si má člověk užít. Ale samozřejmě pokud jsem u někoho doma, v kanceláři nebo na nějaké akci tady v ČR, tak slyším český rap a některé věci se mi líbí, ale nevyhledávám to. To ale nedělám ani v New Yorku, protože se zaměřuji na vlastní tvorbu. Ale v Praze se mi moc líbí, už se tady i vyznám a klidně bych mohl někomu dělat průvodce. Znám například tradiční česká jídla a vím, co od toho čekat. Jen ještě s tramvajemi a dopravou mám trochu problém.

V minulosti jsi spolupracoval s těmi největšími jmény v hip hopu. S kým bys rád spolupracoval v budoucnosti?

Právě teď bych rád spolupracoval s vašim raperem Rytmusem, protože je tady nejpopulárnější. Jinak bych rád pokračoval ve spolupráci s DJ Premierem. No a samozřejmě bych moc rád pracoval s Kanye Westem, protože toho považuji za nejlepšího hiphopového producenta v současnosti. Kromě toho bych moc rád udělal track se Sade, to by bylo určitě moc příjemný. Nemám problém spolupracovat s kýmkoliv, pokud se mi jejich tvorba líbí a pokud ti umělci sdílí mou filozofii.

Jaký máš názor na menší zastoupení žen v hip hopu?

Myslím si, že víc žen v hip hopu je opravdu potřeba a to ve všech oblastech, ať už jde o umění, módu, o business. Potřebujeme producentky, DJky či raperky. Například kdyby v hip hopu bylo mužů a žen 50/50, tak by i raperky prodávali více desek. Na druhou stranu moc věcí by se nezměnilo, protože hip hop lze tak lehce ovládnout… ani bych neřekl, že jde o nějaké vykořisťování či zneužívání, ale pokud člověk využije dostupná mainstreamová média, tak může lehce ovládnout trh, ať už je to jakýkoliv druh hip hopu. Nicméně pokud by ten stav byl opravdu vyrovnaný, tak ženy dostali větší prostor pro vyjádření svých názorů.

Jaké jsou tvé plány do budoucna?

Do roku 2012 plánuju vydat tři alba. První vyšlo 15. září a po něm bude následovat dvoucédéčko The Body of the Life Force part 2, které bude navazovat na moje vůbec první album. No a pak se chystám udělat cédéčko, které bude mít rockový a reggae nádech. To vše plánuju do roku 2012 a doufám, že si to všichni mý fanoušci užijou a že je to bude bavit.

Komentáře

S Rytmusom, pretoze je

S Rytmusom, pretoze je najpopularnejsi?! ti jeBe Afu? Tak vyjeb tu najznamejsiu cundru, pretoze je najpopularnejsia.

taky jsem se divil, ale

taky jsem se divil, ale podle toho co rika u predchozich otazek, tak nerozumi textu a zameruje se na beat a nevylucuje ze se mu komerce nelibi... taky bych byl radeji, kdyby neco hodil s Restem nebo Katem, ale co už...

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování