Concrete Magazine - interview
Výraz CONCRETE neznamená v graffiti světě jen materiál, beton. Ale další význam je také název legendárního graffiti časopisu z Polska! Jeho jméno je Concrete Graffiti Magazine a při příležitosti jeho 12. vydání vyzpovídali kluci z Queensu jednoho z tvůrců!
Jednoduchá otázka na začátek, co pro tebe znamená concrete magazín?
Cítím to jako moje dítě, kterému by mohlo právě teď být 11 let.
Trh dnešních dnů, aspoň pro nás, je zahlcený tisíci graffiti fan stránkami na facebooku, instragramy a dalšími blogy – dává vůbec smysl vydávat papírový magazín? Cítíš nějaký vliv těchto věcí ve vašem případě?
Ano, to je pravda. Všichni mají rádi věci zdarma které nám nabízí internet, a také rychlost kterou internet umožňuje v rámci updates graffiti z celého světa, ale ve stejném okamžiku tyto věci ztrácí exluzivitu, kterou nabízí náš magazín. Snažíme se ukázat věci, které nebyli nikdy ukázány, vybíráme to nejlepší z nepříliš prozkoumaných oblastí Evropy. Děláme reporty z míst, kde se graffiti teprve rodí nebo vyvíjí. To je rozdíl mezi námi a ostatními magazíny a internetovými blogy. Myslím, že naši čtenáři cítí, že náš magazín je speciální, a čekají vždy celý rok, aby mohli vidět nové číslo. Ale je jisté, že internet vyhrává nad papírovou formou, je to konec pro normální magazíny s pár stránkama, které nám ukazují co je k dispozici zadarmo v internetových prohlížečích.
Řekni nám něco z historie Concrete magazínu, po tom všem – 12 vydání není zase tak malé číslo, vypadá to, že existuje roky.
Začal jsem tento magazín v roce 2005. To byla doba, kdy spousta magazínu z Polska a východních zemí byla mrtvá. Magazíny jako Uwaga, Brain Damage nebo Terrorist skončily, a bylo tu jen pár titulů ze zahraničí, jako Xplicit nebo Bomber, které ukázali trochu věcí z našich krajů, ale nenabídli moc stránek.
Udělali jsme první tours do zemí jako Ukrajina, Rusko, Bělorusko. Viděli jsme čerstvou, vyvíjející se scénu, a já jsem chtěl spojit všechny země východní evropy v jednom magazínu. Když cestuješ přes ten region, cítíš skoro stejnou atmosféru, většina lidí je přátelská a víc chudá zároveň. To se definitivně liší od těch čistých a sterilních západních zemí. Je tu také obvykle méně problémů s policií a čištěním graffiti. Takže jsem napsal přátelům, které jsem potkal během našich výprav a první číslo bylo na světě.
Samozřejmě s historií, přichází další otázka - jak vidíš graffiti kulturu za dobu působení Concrete magazínu, nebo od začátku až po přítomnost? Já to vidím tak, že graffiti je pořád stejná hra, ale například - v naší zemi, hodně graffiti writerů se stalo umělci, a mají výstavy po celém světě.
Náš magazín ukazuje hlavně ilegální formu graffiti, 90% vlaky. To je to, co pro mě znamená opravdové graffiti. Samozřejmě, někteří lidé vyrostou, nastartujou svoje kariéry v galeriích nebo prostě malujou legální stěny. To je v pořádku, pokud to stále dělají s nadšením. My ukazujeme, co je jádro graffiti a zde není vůbec místo míchat všechny další věci. Mimo to, nemáme žádné další stránky.
Jsi, nebo byl jsi, jakožto tvůrce tohoto magazínu, zapojený do graffiti kultury?
Ano, myslím že bez toho by jsme nemohli nikdy přesvědčit tolik lidí, aby nám pomohli a poslali nám svoje fotografie.
Měl jsi někdy problémy s úřady kvůli Concrete? Dotazy kde jsi vzal fotky, nebo pokusy zrušit tento časopis?
Zatím ne. Náš časopis je legální a registrovaný u úřadů, pouze ukazujeme materiál, který je poslán anonymně.
Jak víme, tento magazín je zaměřený na východní evropu, můžeš nám sdělit svůj pohled na historii – východní blok a západní blok po pádu železné opony?
Východní státy byly izolovány mnoho let. Od konce komunistické éry a pádu Berlínské zdi se snažíme dohonit západní svět. Východ je stále hladový a rozvíjí se rychle.
Co klasika - graffiti vs. streetart, řešíš to nějak?
Je to to samé, jak ze skateboardingem a kolečkovými bruslemi. Bez komentářů.
Samozřejmě trocha lifestyle otázek:
- oblíbená móda: nejsem přílíš do módy, měl jsem kdysi pár let obchod Carhartt, ale to je minulost. Teď tyto věci nějak zásadně neřeším.
- oblíbené jídlo: všechno pouliční jídlo co můžeš potkat v mnoha zemích
- oblíbené spreje: co je k dispozici
- oblíbený alkohol (Polsko je vyhlášeno vodkou): preferuji lokální piva
Nějaké plány do budoucnosti? Třeba Concrete spreje, nebo třeba oblečení?
Žádné velké plány, nejsme veliká společnost, která má plány na další roky. Uvidíme co nám budoucnost přinese.
Obligátní vzkaz na závěr:
Peace všem borcům, kteří nas podporují jejich fotkami, bez vás by nebyl Concrete takový, jaký je teď.
Komentáře
pecka!!
pecka!!
Poslat nový komentář