Cuba Libre
Pojďme navštívit další ostrovní stát v Karibiku - Kubu. Je to jedna z posledních zemí světa ovládaných totalitním režimem s povolenou mocí jedné politické strany. Určitě nemeškejte a navštivte ostrov co nejdříve. Velké změny se očekávají.
Dostat se do ráje tekuté Havany není zrovna levné a je i časově náročné. Pojďme se trošku navnadit na teplé počasí a daleké neznámé.
Cesta začala v listopadu 2012 právě přímým letem z německého Mnichova do turistického centra Varadera. Po dvanácti hodinovém letu konečně pevnina. Jsme zvědavý, jaké to tam opravdu je. Letištní kontroly jsou bez problémů – každého si vyfotí, předáte vyplněné informace o cestě a jste na Kubě. Hned vidíme ty stará auta, která jsou symbolem – neuvěřitelné. Počasí je po celý rok pro Evropany konstantní. Teplota se změní maximálně cca o 3°C. Noci jsou v období sucha už chladnější a přes den zapršelo minimálně. Občas foukal silný vítr, kvůli kterému byl vstup do moře zakázán až na 4 dny. Pláže poloostrova Varadero, jenž je plný státních hotelů, jsou dlouhé cca 20 km. Samozřejmě Varadero, není „pravá“ Kuba. Místní jsou jen v jižní části. Na poloostrov vjíždíte bránou,kontrolující všechny auta. I auta jsou rozdělena podle barev značek. Taxíky na Kubě jsou především vozy značky Škoda. V hotelu si dopřáváme ranní dávku Havany, pozor však na verzi Mojita. Evropské je úplně rozdílné. Přijíždíme, kdy máty je dostatek a můžeme si vychutnat to pravé. Jaké je tedy kubánské Mojito? Máta - nedrcená, panák Havany, citrón, klasický cukr a soda. Samozřejmě koktejly se liší v hotelu a ve městě (chuťově lepší).
Pláže jsou tu dlouhé, široké, plné klidu a velkých vlny, kde se vyřádí opravdu každý. Při cestě do místní banky nestačíme obdivovat bouráky různých typů a barev. Pozor na výměnu bankovek. Do konce října 2004 se na Kubě používal k platbám v převážné míře americký dolar . Od 8. 11. 2004 však byl stažen z oběhu a nahrazen CUC. Od stejného roku mají zákaz i američtí občané jezdit na Kubu, pouze jen ve výjimečných případech mohou dostat povolení. Pokud nyní někdo chce v bance vyměnit bankovky USD za CUC, je mu účtována 10% přirážka, interpretovaná jako riziko Kuby za použití embargované měny. Při bezhotovostním styku, nebo při použití bankovní karty, není tento poplatek účtován. Kuba má dvě oficiální měny. Kubánské národní peso (1 CUP= 25 CUC) je měnou „pro chudé“ a hlavním národním platidlem, vedle kterého platí i „konvertibilní“ peso (CUC), jako obdoba tuzexových bonů. I přes svůj název je mimo ostrov zcela nekonvertibilní. Kurz 1 CUC = 1,25 EUR.
Místní kuchyň je velice různorodá. Hustá polévka s vepřovými kousky masa, česneková polévka, kuře naložené v marinádě z pomeranče atd. Typickou přílohou je rýže s černými fazolemi a batáty. Největší lahůdkou jsou plody moře - tresky, krevety, mušle a langusty.
Doporučuji projížďku všemi prostředky na které narazíte: coco taxi, koně, kola nebo veterány. Cena se smlouvá vždy dopředu.
Abychom se také jenom neváleli a nepili Cuba Libre, objednáváme několik výletů. Řady výletů si můžete pořídit sami za poloviční nebo až třetinové ceny, ovšem bude si je muset zorganizovat sami a k tomu se hodí umět alespoň trochu španělsky. Volíme pohodlnější variantu.
Směr Habana
Havana je hlavní a také největší město na Kubě cca 3 hodiny jízdy od Varadera. Po cestě zastavujeme na nejlepší Piňa Coladu za 4 CUC. Procházíme starou část města: La Habana Vieja. Po výlezu z mikrobusu na Plaza de San Francisco nás obklopili místní podnikavci. Malují vaši karikaturu, kterou vám vnucují. Přišla jsem si jak v lovu na turistu. Není divu, představujeme pro ně velkou část příjmů. Obdivujeme atmosféru koloniálních časů – starých domů a uliček. Spoustu budov je v historické části zrekonstruováno a některé budovy se rozpadají před očima. Pokračujeme dále na Plaza Vieja a před hlavní katedrálu. Na každém kroku na vás dýchá historie. Obdivujeme šlechtické paláce s dřevěnými balkóny, honosnými portály a vysokými dveřmi s různými tvary klepadel. Ulice jsou plné lidí a žijí svým rytmem. Při zastávce na havanské Mojito se zaslechneme do typické kubánské hudby, kterou najdete na každém rohu. Místní umělci vám nabízí své CD nebo ručně vyrobené suvenýry. Co si nesmíte zapomenout dovézt z Kuby jsou jistě doutníky. Pozor na padělky na ulicích. Ceny originálů se mírně liší trafika versus hotel nebo letiště. Ceny místního kvalitního rumu (0.75 l Havana Aňejo Blaco v přepočtu za 80 CZK) však nikoliv. Na fotografiích vidíte dále pěší zónu Malecón, pevnost na kopci, náměstí Revoluce, Capitol (budova se silně podobá Kapitolu ve Wahingtonu), kde se právě konala soutěž v ježdění autobusů. Zajímavý je i 5ti* hotel Havana Libre, úplně jiný svět než je venku. Zde zastavujeme před návštěvou Cabaretu Tropicana. Odehrává se tu show plná polonahých tanečnic a to pod širým nebem, kterou si nesmíte nechat ujít. Při nočním návratu z velkoměsta vidíte, jak noční život nespí. V ulicích je stále spoustu lidí stojících u stánků a v barech.
Na tak krásné město je dobré si určitě vyčlenit více dní. Spoustu míst jsme nenavštívili a ani si nemohli prožít. Snad někdy příště.
Z města do ráje
Ráj - ostrůvek jižně položený s krásným názvem Cayo Largo v Karibském moři. Dostanete se zde pouze letadlem a při té příležitosti uvidíte kubánskou přírodu a pláže jak na dlani. Plavbou kolem ostrůvku navštěvujeme místo plné leguánů a pár „koupacích“ zastávek s vynikajícím obědem – langustou za 10 CUC. Den byl ukončen krásnou bílou pláží s jemným pískem a blankytně modrým mořem. Nezapomeňte si objednat svůj oblíbený koktejl a zážitek je umocněn.
Varadero
Jak bylo zmíněno poloostrov tvoří skoro hotely, ale i ekologická rezervace na východním okraji poloostrova. Můžete se tak projít jako my bujnou vegetaci, navštívit jeskyňky, mokřady nebo dojít k termitišti či starým kaktusům – neberte si však žabky, může dojít k úrazu. Z rezervace si bereme Chevrolet z rok 1956 směr stará část Varadero. Navštěvujeme místní obchodní centrum, hlavní třídu, kde naleznete vše potřebné za dobré ceny a i místní „supermarket“ s omezeným výběrem.
Vnitrozemí
Nasedat do vozů a připoutat! Razíme v koloně jeepů směr farmář. Ten vysvětluje život a pěstování plodin s následnou ochutnávkou. Další zastávka je na pobřeží před městem Matanzas, kde je spoustu korálů. Díky vlnám dnes bohužel koupání zakázáno. Zde je také výjimečně dobrá Piňa Colada. Kolona jede dál k jeskyni s možností koupání Cueva de Saturno. Voda má osvěžujících 20 stupňů. Po vykoupání projíždíme čtvrti města Matanzas se zastávkou u údolí řeky Canimar s následným vyžitím jako i jízda na pořádném volovi. Dále se plavíme lodí po řece Canimar, kterou jsem předtím viděla z letadýlka.
Dovolená v režii rytmu salsy a vynikajících koktejlů s kvalitním základem Havany byla nezapomenutelným zážitkem. Samozřejmě „pravou“ Kubu jsme nepoznali, avšak místní obyvatelé nemají život určitě jednoduchý a i přesto jsou to velice silné osobnosti s úsměvem na tváři. Můžeme být rádi za naši svobodu,a proto hurá za dalším dobrodružstvím, ať už je jakékoliv.
Cuba Libre (17.11.2012) | foto © Ziff
Komentáře
Poslat nový komentář