Graffiti Boom 02 - Cheb / Jam #1
V sobotu 25.6. proběhl v rámci chebského festivalu Graffiti Boom první jam na bývalém výměníku pod restaurací Walza v Palackého ulici. Za pražskou elitu se zde předvedla čtveřice KOBE, PHOE, R2D2 a BAES. Následně se od 17 hodin v GAVU uskutečnila vernisáž dvou legend graffiti scény, které se prosadily do špičky současného umění - Jakub Matuška aka MASKER s výstavou 'Moje maličkost' a EPOS 257 se svým 'Videos'. Obě výstavy máte možnost shlédnout do 28. srpna.
Jakub Matuška aka Masker; Moje maličkost
26. 6. - 28. 8. 2011
Galerie výtvarného umění v Chebu (Malá galerie), náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16, Cheb (www.gavu.cz)
Kurátor: Radek Wohlmuth
Jakub Matuška (1981), na graffiti scéně známý jako Masker, se v posledních letech se prosadil i svými obrazy na plátně, v nichž jsou však jeho východiska jasně patrná. Loni byl dokonce nominován do finále Ceny Jindřicha Chalupeckého – nejvýznamnější domácí soutěže pro mladé umělce do pětatřiceti let. Přestože se vyjadřuje prostřednictvím různých médií, mezi nimiž nechybějí ani fotografie nebo video, charakteristický je pro něj figurální obrazový projev, v žargonu graffiti „charaktery“. Od klasického graffiti, které je založeno na písmu, respektive tagu (tj. jménu writera), se autor začal odklánět už někdy kolem roku 2004. O rok později se stal členem CAP (Crew Against People), známé skupiny writerů, mezi jejíž dalšími členy najdeme hned několik výtvarníků, kteří patří ke špičce současného aktuálního umění. Přestože Masker s CAP pracoval jen zhruba rok na samém začátku její existence, jeho dnešní osobitý projev vykrystalizoval právě v té době. Jeho obrazy, které vyznačuje komplikovaná neuspořádaná stavba, rozplývavé hmoty a výrazný kolorit většinou v šedo-modro-růžovém akordu, dokážou vyvolat napjaté veselí i hluboce stísněné pocity. Výstava je součástí festivalu Graffiti Boom 02, v jehož rámci Masker ještě vytvořil velkoformátovou malbu na stěně základní školy na sídlišti Skalka.
Epos 257; Videos
26. 6. - 28. 8. 2011
Galerie výtvarného umění v Chebu (Videoroom), náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16, Cheb (www.gavu.cz)
Kurátor: Radek Wohlmuth
Druhou výstavou v rámci Graffiti Boomu je přehlídka videodokumentací čtyř akcí Epose 257. Ten svého času patřil k nejvýznamnějším postavám pražské graffiti scény, pak však klasické graffiti opustil a v posledních letech realizuje intervence do veřejného prostoru, které nastolují otázky po jeho podstatě a naší citlivosti k jeho omezování. Asi nejvíce to platí pro práci 50 m2 veřejného prostoru. Jde o subverzivní akci provedenou na mimořádně exponovaném místě Palackého náměstí v Praze. Epos zde zabral pozemek čtvercového půdorysu o dané výměře. Ohrazení prázdného prostoru, v němž se dlouhé dny nic nedělo, postrádalo na první pohled jakýkoliv účel. Po jisté době si této zjevné absurdity začali všímat jak lidé (byla umístěna na frekventovaném místě a chodci do ní doslova vráželi), tak i úřady, které po 54 dnech nechaly ohradu odstranit. Další práce Olgoj Chorchoj (2009) má podobný charakter. Na několika místech nechal z dlažby vynořit červenou rouru, připomínající mýtického mongolského červa z pouště Gobi, která se zase po několika metrech zanořila zpět. Drapák (2009) je socha tvořená padákovým plátnem a vzduchem: je totiž umístěna nad výdech větrání metra Dejvická. Je to vizualizace energie, která proudí z jeho útrob. Ostatně myšlenka na nafukovací objekt vznikla při ilegálním prováděním graffiti v metru, kam se spouštěli právě větracími šachtami. A konečně poslední akcí, která bude ve videoroomu k vidění, je Urban Painting (2009). Epos zde „maloval" paintballovými střelami na prázdném billboardu umístěném ve velké výšce. Abstraktní malba je zároveň i gestem proti obludné dominanci reklamy ve veřejném prostoru.
Komentáře
Naprostá paráda, KOBE mě
Naprostá paráda, KOBE mě baví nejvíc. Všechno super, Praha styl :)
Poslat nový komentář