V této části se vás pokusím letmo seznámit s některými používanějšími zvukovými formáty, charakter článku je spíše informační, přičemž doufám, že v budoucnu dojde i na bližší seznámení s nimi. Výčet formátů samozřejmě není kompletní, snažil jsem se postihnout hlavně ty, které se nejvíce používají pro domácí přehrávání.
AAC
Je to zkratka pro Advanced Audio Coding, tedy "zdokonalené kódování zvuku". Patří mezi další řadu MPEG hudebních standardů, z nichž nejpopulárnější jsou MPtrojky. Díky dokonalosti AAC je tento formát jedním z hlavních komponentů MPEG4 formátu, jehož první aplikace jsou netrpělivě očekávány. Mimochodem, součástí tohoto standardu mají být i VQF soubory, které mají plánované využití v přenosech zvuku s nižším tokem dat. Kvalita AAC souborů je přibližně o jednu třetinu lepší než u MPtrojek. To znamená že AAC 96 kbit/s má lepší kvalitu než MP3 128 kbit/s.
MP3 PRO
Nový zvukový formát, který by měl být dvakrát lepší než klasická mp3 (tudíž dosahovat CD kvality už při bitrate 64 kb/s) a být zpětně kompatibilní s mp3. To ovšem předpokládá instalaci nového kodeku
mp3PRO, jinak bude kvalita přehrávání mizerná.
Ogg Vorbis
Začínající kompresní formát, který má velkou šanci stát se konkurentem Mptrojky. Měl by lépe pokrývat zvukové spektrum a svou převahu ukázat zvláště v nižších bitratech. Nyní jsou dostupné zdrojové kódy verze 1.0 RC1, nicméně dostupné hotové utility pro kompresi jsou jen beta 4. Ogg Vorbis má ve frekvenčním spektru na začátku více odchylek než MP3 či WMA, které do určité frekvence průběh věrně kopírují, jeho pád na vyšších frekvencích je ale pozvolný. Dostupné kompresní utility pro Ogg Vorbis neumožňují použít nižší kompresi než 112 kbit/s. Ogg Vorbis je ale zatím jen začínající formát, který nemá podporu hardwarových přehrávačů.
RMJ/Real Audio
Dost známý a v poslední době už podporovaný formát hudby, který vyvinula společnost
Real. Nejoptimálnější kvality dosahuje při bitrate 104 kb/s, což výrobce uvádí jako transparentní CD kvalitu a porovnává ji s MP3 při bitrate 160 - 192 kb/s. Přehrávání real audia klade zároveň klade větší nároky na procesor a nedostatkem je také podpora mezi přehrávači. Jedinými přehrávači jsou RealJukebox a RealPlayer (zabírá asi 10 MB), nebo plug-in do WinAmpu (vyžaduje instalaci Real Playeru).
WMA
Tento zvukový formát je vyvíjen společností Microsoft a hlavní jeho uplatnění je na světovou sít Internet při různých streamovaných živých rádiích, atd. WMA nedosahuje sice kvalit RealAudia, ale i tak je velmi dobrý pro místní přehrávání.
VQF
Za tímto formátem stojí zvukový specialista na slovo vzatý, byl totiž vyvinut v laboratořích
Yamahy. Je konstruován tak, aby dosahoval CD kvality už při bitratech okolo 90 kb/s. Při nižších datových tocích nabídne encoder pouze 22 kHz (MP3 44 kHz), a tak se připravíte o cenné výšky. Optimální datový tok je od 80 kb/s do 96 kb/s. VQF má bohužel menší problémy s podporou přehrávačů, ale řešit se to dá např. plug-inem do
Winampu.
Komentáře
Poslat nový komentář