NAMESFEST - První festival streetartu a graffiti v čechách
Praha se poprvé stává místem, kde se setkají nejlepší z tvůrců graffiti a street artu z celého světa. Více než 40 umělců dostane příležitost na legálních plochách v Praze vytvořit svůj piece. Společně či individuálně budou od 22. do 29. srpna tvořit zejména v ulicích Prahy 9 – Vysočanech na vytypovaných místech, která se zbaví betonové šedi a přemění se ve svébytnou součást velké městské galerie.
Festival bude probíhat od 26. srpna do 6. září v galerii Trafačka, významném dějišti současného uměleckého dění, a v jejím okolí. Pokračovat bude od 8. září do 13. října výstavou vybraných děl.
V rámci doprovodných programů se návštěvníci budou moci zúčastnit panelových diskusí na rozmanitá témata, procházek po Praze City Walks, soutěže o Best piece, Ceny Diváků a Graffiti jamu. K celé akci vyjde knížka/katalog plná barevných reprodukcí děl, která vznikla v rámci akce, rozhovorů s jednotlivými writery a množství zajímavých odkazů. Připravuje se filmový dokument o festivalu, graffiti a street artu.
STREET ART / GRAFFITI / POSTGRAFFITI
Americká teoretička umění Suzi Gabliková ve své knize „Selhala moderna?“ nazvala graffiti posledním z opravdových projevů moderny – živým a revoltujícím uměleckým proudem, který spontánně reaguje na své okolí, z něhož vyrůstá a jež přetváří. Doslova říká: „… neoficiální subkultura graffitti, která počala svůj život v undergroundu, je připomínkou ztraceného heroismu zašlé moderny…“ a uzavírá tím, že graffiti skončilo v roce 1983 po Times Square Show, kdy bylo pohlceno uměleckým světem. Jinými slovy zkomercializováno.
Gabliková nepochybuje o graffiti jako o uměleckém projevu. Nesouhlasí s většinou, která jej považuje za projev vandalismu, naopak, nachází v něm energii, kterou moderní umění dle jejího názoru ztratilo. Prodalo.
Znamená pak přítomnost Banksyho na slavných světových aukcích umění, Futura, který se stal značkou, atd. konec graffiti? Znamená účast tvůrců street artu a graffiti na výstavách v oficiálních galeriích institucionalizaci: konec jinak svobodného fenoménu?
Dnešní tvůrci graffiti a street artu sami hovoří spíše o post-graffiti, což můžeme svým způsobem chápat jako vyjádření konce, nebo minimálně ukončení jedné etapy. A pojem street art se stal v uměleckém světě další z obecně přijímaných definicí, která označuje „… jakékoliv umění vytvářené na veřejných místech…“.
Nicméně, současná města, nebo spíš megalopole, neustále rostou a míst – ne-míst, lidmi stvořených a opuštěných, neustále přibývá. Ať již budeme graffiti nazývat street art nebo post graffiti, vždy půjde o podobnou věc – živou součást města, která, ač většinovou společností vnímána jako destruktivní, je ze své podstaty záznamem spontánní kreativity, výjimečným produktem masové kultury a zároveň krátkodobým ostrůvkem svobodného vyjádření.
Petr Volf, výtvarný kritik (Reflex)
člen Vědecké a umělecké rady Fakulty architektury TU Liberec
Myšlenku uspořádat v Praze mezinárodní festival streetartu pokládám za velmi podnětnou a doporučuji její všestrannou podporu, která by vyústila v uskutečnění této akce. Streetart je zřejmě nejprogresivnějším odvětvím vizuálního umění jednadvacátého století. Vzniká spontánně a ve veřejném prostoru se projevuje v nejrůznějších formách, od klasického graffi ty přes třírozměrné objekty až po performance. Reaguje na prostředí, které umělce obklopuje a ovlivňuje, čímž se odlišuje od jiných výtvarných oblastí. Zatímco ve světě jsou festivaly, během nichž se setkávají nejlepší „lokální i globální“ autoři na jednom místě a konfrontují své přístupy k tvorbě, běžné, tento by byl první svého druhu v některé ze zemi někdejších východního bloku. Vidět v akci Banksyho, Akima nebo Futuru je opravdu cosi jedinečného. Kdyby po sobě navíc zanechali nějaká díla, bylo by to nesmírným obohacením veřejného prostoru. Podobné akce jsou nezastupitelné, umožňují bezprostřední srovnání, dále ukazují, jakých podob může streetart dosáhnout a tím kultivují jeho potenciální protagonisty, kteří si vědomí se, že nestačí – řekněme - jen si vybrat zeď a mít chuť vzít do ruky sprej. Někteří autoři jako Futura 2000 už jsou součástí všeobecných dějin umění dvacátého století.
Festival organizují umělci sdružení kolem vysočanské Trafačky. Někdejší zanedbanou a opuštěnou trafostanici během krátké doby pozvedli na centrum alternativního umění, které kombinuje výstavy, koncerty, workshopy a stalo se místem přirozeného setkávání českých i zahraničních mladých umělců z různých oborů. To, co dokázali s minimálními prostředky na české poměry nezvykle rychle v Trafačce, je příslibem, že by si uměli poradit i s mezinárodním festivalem.
Praha si ho konečně zaslouží.
Komentáře
bla,bla
Diskuze, nechápu, myslim, že je to dobrej projekt, umění je fráze, nelze přesně definonovat, rejpálci slovíčkařej...Že to někdo zaplatí, vždyť je to v poho, v dnešní době to jinak nejde, poklepu si rukou s kym chci, usměju se, představim projekt a večer si pudu vlastní cestou a když mě voblečou, nač se bránit, dělnická třída se dere na horu, ale základ zůstává..Je v tom závist, úspěch, je a až po činu...
?
Paráda místo, aby s potencionálem Trafačky kluci pozvali lidi bydlet tam i vystavovat. Tak se nechaj sponzorovat Čezem k tomu jim udělá i support magistrát (spolu s Bémem). Tohle smrdí, aby magistrát jeden z hlavních odpůrců graffity byl v tomhle zainteresován a prvnímu komu by to mělo vadit jsou samotní pořadatelé a pak i pozvaným. Ptám se proč ty lidi nepozvete do Trafačky a nenecháte je tam bydlet a pracovat můžou tam pak udělat výstavu a po nocích se toulat po Praze a tvořit. Tímhle směrem to jde do prdele! Jak se ještě víc v budoucnu hodláte zaprodat? Hlavně ať tam pak Pasta a jemu podobný oblečený od hlavy až k patě nadnárodním molochem za plat od Čezu a podporou magistrátu udělá něco jako naposled "WHERE ARE THE WORKING CLASS!" A pak se vzájemně poplácejte po zádech a zdělte si mezi sebou jak jste dobrý. Příště se nechte sponzorovat rovnou ministerstvem vnitra a vystavujte v policejním muzeu!
NAMESFEST
moc se na tuhle akci těšim, zajímalo by mě, jak zajímavá jména sem zavítají:)
....uruk má názory 15ti-letýho vyhulenýho děcka:D:D
konečne
už jsem o to slyšel..tak velká akce tady ještě nebyla takové hovada z celého světa.... těším se na ty práce.
Rek bych ze graffiti umeni
Rek bych ze graffiti umeni neni ,,,,ale street art jako takovej , je !
ježiš co to melu ) chtěl
ježiš co to melu ) chtěl jsem tim říct že neustálý ohraný kecy že graffiti je umění apod mě serou a suzi gáblíkova suck
tak na
toto se těším...doufám že f ten čas nebude kajsik f čudu
Graffi yo blbůstky
Graffi yo
blbůstky blbůstky a zase blbůstky
Tohle je opravdu graffiti web?Potažmo hip hop web?
Go straight
go fight
go every night
wemakethehoodlookgood.cz
nejak jsem asi mimo...
ale absolutne tomuhle komentu nerozumim. Co je to vlastne graffiti web? potažmo hiphop web?
Taky tomu nerozumim.Jediny
Taky tomu nerozumim.Jediny vysvetleni je mozna cas a obsah alkoholu v krvi.Je to prostě blbost.
Taky tomu nerozumim
Graffity nebyli vzdycky jenom caranice na stene, ktery meli znamenat jmeno, ale byl to vyraz co si lide mysli.
Poslat nový komentář