NAS o desce Stillmatic, kámoších a komerci

Co si budeme povídat. Jediný, co se Nasovi s albem Stillmatic podařilo, bylo nás poněkud NAS*at.

Nas je i přesto raper, který si zaslouží alespoň malý úvod. Jeho debutové album Illmatic z roku 1994, vstoupilo do historie hip-hopu jako jedno z nejlepších hiphopových alb vůbec a stalo se čistou klasikou. Bylo mu tehdy teprve dvacet a od té doby to s ním šlo bohužel jenom směrem dolů. Nedávno, osm let od oné úžasné desky vydal svou další rádoby "klasiku", Stillmatic, kterou jsme ALE VUBEC nepobrali. A tím, že by byla tak dobrá to teda určitě nebylo :(

ROZHOVOR

Jak ses dostal k hip-hopu a rapování?

"Když mi bylo tak 15, poslouchal jsem pořád dokola lidi jako je Afrika Bambaata, Lisa Lisa and The Cult Jam, Fat Boys... Fakt jsem to miloval a chtěl jsem do toho jít taky."

Co to znamenalo v Queensbridge?

"Všichni kámoši ze sousedství to měli stejně, takže jsme začali rýmovat, psát hudbu a všude jsme naháněli lidi, který měli co do činění s touhle muzikou, aby jsme se přes ně mohli dostat dál. Lidi řikali: Jo, tyhle kluci jsou v pohodě, fakt jsou dobrý, (později se přidaly i hlášky "jo, jsem taky na jejich albu, fakt")... udělal jsem trošku bordel, získal nahrávací smlouvu a pohoda, tak to tehdy začalo."

Co řekneš ke svý dosud nejlepší desce Illmatic?

"Byla to moje první deska a v tý době probíhala zároveň fáze zrození nový generace raperů v New Yorku - já, B.I.G. a Wu-Tang. Byl to čistej newyorskej hiphop, nová generace na scéně."

Proč myslíš, že na desku Illmatic lidi tak silně reagovali?

"Protože slyšeli svůj jazyk, jakým mluví a slyšeli o svym světě, ve kterým žijou poprvý pořádně naostro. Proprali jsme svojí generaci. Slyšet o tom, jak se jejich svět podělanej takhle naférovku bylo tehdy dost novinkou..."

Je to hodně osobní deska...

"Jo, hlavně to byla první deska. Jsou na ní sondy do mý duše, kousky mně samotnýho od narození až do mých dvaceti, kdy deska vyšla. Všechno jsem tam hodil."

Když bylo tvoje první album tak mimořádně úspěšné, neměl jsi trochu strach, jaké budou ohlasy na další věci?

"Věděl jsem, že udělám zase jenom to, na co mám a co jde čistě ze mně. Je na lidech, jak přijmout tvojí desku. Nechtěl jsem dělat "pokračování" tý první. Byla to prostě další část mýho života a dal jsem to tak, jak jsem to cejtil. V otázce stejně asi narážíš na Stillmatic... No, jediný co můžu říct je, že jsem věděl, že na tu desku budou mít lidi hodně rozporuplný názory."

A co věci který proběhly mezi Ill a Still?

"V podstatě jsem experimentoval s různýma soundama, hudbou a dalšíma podobnýma sračkama. Cestoval jsem hodně a pak jsem si řekl, že je čas se po tom všem vrátit právě se Stillmatic."

Tvoje poslední záležitosti jsou hodně komerční...

"Jasně, že jo. Dělám už desky pro celej svět, ne pro určitou skupinu lidí. Takže experimentuju s různýma zvukama a stylem, ale pořád hledám sám sebe. Ale neprudím už tolik do společnosti a lidí, ale dělám hodně komerčních věcí, protože si myslím, že se to ode mně svým způsobem očekává. Pro mě je to hodně zajímavý a přínosný, zkoušet hodně věcí a nezaseknout se na něčem. Myslím, že mi to hodně rozšířilo obzory."

Jak moc se změnila hip-hopová scéna za tu dobu, co se v ní pohybuješ?

"Hmmm, za tu dobu, co se pohybuju v tomhle byznysu jsem viděl spoustu příchodů nových "hvězd", i spoustu následovných rychlých odchodů a pádů, viděl jsem, jak lidi nejdřív hip-hop odsuzujou aby se o chvíli později přetahovali, a doslova prosili, kdo s nima podepíše smlouvu na další desku. Objevila se spousta společností, který vydělávaj neskutečný prachy na značkových hadrech... Roste to den za dnem. Je to něco obrovskýho. Jeden velkej byznys... "

Jaký byl "účel" alba Stillmatic?

"Chtěl jsem albem Stillmatic uzavřít jeden velkej kruh, a dát ho jako dárek mým opravdovým příznivcům. Věděl jsem, že to nebude moc lidí, že tuhle desku asi ostatní nevezmou, ale prostě jsem to chtěl udělat. A jsem šťastnej, že se to výborně prodává, ačkoli upřímně jsem to od týhle desky fakt nečekal. Ale pro mě to není jenom deska, která se prodává. Jsem na ní opravdu pyšný, i když jsem netušil, že to takhle dopadne."

Co posloucháš za hip-hop?

"O.k., nemůžu opomenout oldschool, takovou tu mojí zlatou éru... takže jsou to Public Enemy, BDP, MC Shan, LL Cool J, Eric B. a Rakim. Miluju Kool G Rap, Kane, NWA, DOC, a Scarface. Tohle budou navždycky moje "number one". Z toho, co vychází dneska, poslouchám LOX, OutKast, DMX, Common, Mos Def, Talib Kweli, De La Soul. Moje uši jsou otevřený všemu novýmu. Nebudu nic zatracovat, dokud to neuslyším."

Jak probíhá den, když nemusíš makat?

"Haaa, nejradši zewluju, jsem někde sám, hraju playstationa, basketek... pohoda. Čas od času proběhne návštěva u rodiny. Prostě relaxuju a nezvedám žádný telefony."

Co tvoje blízká budoucnost?

"Budu se věnovat Bravehearts, možná se dám do nějakýho filmu, což nebude druh filmu, jakej byste ode mě čekali. Prostě trochu změna :-) Nebude to asi žádná komedie, ale trošku odlišnější shit. Ode mě už teď můžete čekat cokoliv, nechte se překvapit..."

Kdo z Quuensbridge tě nejvíc ovlivnil?

"MC Shan, Marley Marl - což je můj hudební bůh, Roxanne Shante, Juice Crew All Stars, Biz Markie, Craig G, ti byli pro mě neuvěřitelní... Když jsem sledoval battle MC Shana a Marleye Marla proti KRS One, Scottovi La Rockovi a Red Alert...
Věděl jsem, že mí kámoši z nejbru byli nejlepší! Bylo to prostě zlatý město. Spousta se toho změnilo, spousta lidí odešlo, přestěhovali se, nebo jsou ve vězení, jsou závislí na drogách, už je až tolik nebere dát si odpoledne s kámošema basket, radši si šňupnou, nebo se nastřelí... Tehdy to bylo úplně o něčem jiným, ale to už je prostě pryč, život jde dál. Pamatujte si, že vzpomínky co máte v srdci jsou to jediný, co vám zůstane. To jediný si sebou vezmete do hrobu..."

Komentáře

Hmm,,

Ja sem hovynek

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování