Trafačka - Chrám svobody (dokument)

px

11. listopadu 2011 vstupuje do kin premiérou v pražském kině Oko dokument Saši Dlouhého a Romana Vávry. Film o vzniku a postupném zániku alternativního kulturního centra sdružujícího umělce jako Point, Nepraš, Cimala nebo Roman Týc byl realizován společností freeSaM v koprodukci s Českou televizí. Distribuce se ujal Aerofilms. Níže kontroluj detailní informace k dokumentu.

"Spojení tak mimořádného místa a skupiny ambiciózních výtvarníků mě zaujalo natolik, že jsem chtěl natočit zrod i zánik Trafačky. Netušil jsem, že prací na filmu strávím šest intenzivních let, která mi přinesou nové zkušenosti a přátelství, ale i rozčarování a zklamání", říká o svém filmu Saša Dlouhý.

Od podzimu 2006 do léta 2011 sledovali dokumentaristé vznik a vývoj bývalého industriálního prostoru přeměněného skupinou mladých umělců v centrum umožňující prezentaci všech forem umění. Tehdy vesměs čerství držitelé magisterských titulů se během několika let vypracovali v uznávané autory přinejmenším tuzemské výtvarné scény a zároveň dokázali bez předchozích zkušeností vést tak složitý organismus, jakým Trafačka byla. Přibývající úspěchy na straně jedné, osobní rozpory či vliv ekonomické krize na celý projekt na straně druhé. To vše se autoři pokusili zachytit ve svém filmu. Chtěli natočit výpověď o jedné generaci výtvarníků, kteří se snažili prosadit ve svém oboru a k tomu uvedli v život projekt, jehož skutečný význam bude doceněn až s časovým odstupem.

Hlavní protagonisté

Jakub Nepraš (1981)

absolvent AVU ateliéru nových médií Michaela Bielického. Multimediální umělec využívající nejmodernější technologie pro vytváření svých videokoláží a videomaleb. Držitel mnoha mezinárodních uznání, mj. hlavní ceny uměleckého veletrhu Arte Fiera Bologna. Autor několika exponátů tvořících hlavní část prezentace České republiky na Světové výstavě Expo v Šanghaji.

Jan Kaláb aka Cakes a Point (1978)

absolvent Akademie výtvarných umění v Praze a průkopník české graffiti scény. Tvořil pod nicky Splash, Cakes a Point. Uznávaný umělec, kterému se podařilo prosadit v galeriích se street artem. Autor mnoha instalací ve veřejném prostoru, ale i reprezentant českého umění na Expu v Číně. V roce 2008 spoluorganizoval první festival graffiti a street artu v Praze.

Michal Cimala (1975)

absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. V současnosti asistent Jaroslava Róny na Akademii výtvarných umění. Všestranný umělec – sochař, designér, malíř a hudebník. Člen hudebního skupiny Roxor. V poslední době samostatné výstavy mj. v Museum fur Kunst und Gewerbe v Hamburku nebo v Centru současného umění DOX.

Roman Týc (1974)

nejvýraznější představitel uskupení Ztohoven, skupiny proslavené např. zakrytím části srdce Jiřího Davida na Pražském hradě, výměnou citylightů v podchodech metra v Praze nebo implementovaným jaderným výbuchem v České televizi. I jeho samostatná tvorba je zaměřena na činnost ve veřejném prostoru. Tím byla např. výměna skel pražských semaforů.

Martin Káňa (1975)

absolvent Akademie výtvarných umění. Od roku 1994 zastoupen v Národní galerii. Finalista ceny NG 333. Malíř a sochař inspirující se při vytváření svých objektů novými technologiemi, sci-fi, ale i komiksem a asijskou kulturou.

Blanka Čermáková

od založení alternativního centra Trafačka kurátorka a produkční galerie i rezidenčních ateliérů. Své zkušenosti sbírala na Ministerstvu kultury nebo na Akademii výtvarných umění, kde pracuje doposud. Jako kurátorka působila na Expu v Šanghaji nebo v Centru současného umění DOX v rámci výstavy Metropolis.

Autoři dokumentu Trafačka – Chrám svobody

Saša Dlouhý (1971)

do roku 2010 natáčel především přírodovědné dokumenty z podvodního prostředí. Jako novinář informuje o kulturních událostech. Kvůli výrobě vlastních pořadů založil v roce 2007 produkční společnost freeSaM. Samostatná tvorba: Azory pod hladinou, Valdéz – ráj velryb, Léto v Šanghaji.

Roman Vávra (1965)

absolvoval katedru dokumentu na pražské FAMU. Věnuje se nejen dokumentu, ale i hrané tvorbě. Za celovečerní film Co chytneš v žitě získal pět nominací na Českého lva. Natočil celou řadu dokumentů. Z nich např. Hrobník, Bitva o život nebo Karel IV. Od roku 1992 spolupracuje s Českou televizí.

Střih dokumentárního filmu Trafačka – Chrám svobody byl svěřen Jakubovi Vovsovi, autorskou hudbu vytvořil multimediální umělec Ondřej Skala vystupující pod projektem Ježíš táhne na Berlín. Animaci vyrobil Jan Zajíček, sám pocházející z graffiti scény. Pod dramaturgií je podepsána Jana Hádková.


TRAFAČKA - Chrám svobody

Vystupující: Jakub Nepraš, Jan Kaláb, Michal Cimala, Roman Týc, Blanka Čermáková, Martin Káňa a další
Námět: Saša Dlouhý
Scénář, Kamera, Režie: Saša Dlouhý, Roman Vávra
Střih: Jakub Voves
Dramaturgie: Jana Hádková
Šéfdramaturgyně ČT: Jana Škopková
Šéfproducent ČT: Petr Morávek
Výkonny producent: Saša Dlouhý
Produkce ČT: Roman Blaas, Lucie Zvěřinová
Hudba: Ondřej Skala aka Ježíš táhne na Berlín
Zvuková postprodukce: Václav Flégl
Animace: Jan Zajíček
Barevné korekce: Josef Mikšík
Fotografie: Markéta Dlouhá Márová

Délka: 75 minut
Rok výroby: 2011
Formát: 16x9
Natáčecí formát: HD
Zvuk: 5.1
Info: www.trafacka-film.tv

Trafačka - Chrám svobody - premiéra

 • Blanka Čermáková
  Blanka Čermáková
 • Jakub Nepraš
  Jakub Nepraš
 • Jan Kaláb
  Jan Kaláb
 • Michal Cimala
  Michal Cimala
 • Saša Dlouhý
  Saša Dlouhý
 • Trafačka 2011
  Trafačka 2011

Komentáře

parada

takle to ma vypadat...

těšim se moc..ani se

těšim se moc..ani se nemůžu dočkat-ten trailer je skvěle udělanej...

to vypada fakt dobře

to vypada fakt dobře

...

Super, moc se tesime a drzime palce, at se nic nepokazi!

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování