Německo - Mnichovská výprava za graffiti

px

Mnichov má živou streetartovou scénu. Ta se však každému návštěvníkovi neukáže hned na potkání, ale vyžaduje, aby ji návštěvník objevoval. Podnikněte s námi procházku do míst s nejkrásnějšími a nejnápaditějšími graffiti v celém Mnichově.

Útulné pivní zahrádky a elegantní nákupní bulváry – takový obrázek Mnichova utkvěl jistě v mysli mnoha návštěvníků. O bavorské metropoli se proslýchá, že je elegantním městem bohatých snobů. Streetart se tedy na první pohled k Mnichovu vůbec nehodí. Oproti například Berlínu působí toto město až příliš spořádaně a uklizeně.

Graffiti, které tvoří významnou část streetartu, má ve městě na řece Isar přesto dlouhou tradici, jak zjistil výtvarník a spisovatel Martin Arz při hledání informací pro antologii Street Art in München (Streetart v Mnichově): „Je bizarní, že dnes všichni mluví jen o Berlínu a Hamburku, protože německé hnutí graffiti má svůj původ v Mnichově. Image čistého města je jen zkreslená představa.“

V Mnichově se tedy vyplatí pozorně se dívat. Kdo prochází městem a pozorně se rozhlíží, může objevit fantastické výtvory pouličního umění. Provedeme vás po městě a představíme vám deset nejlepších mnichovských graffiti. Vydejte se s námi na procházku po stopách mnichovského streetartu.


Stará jatka (Alter Schlachthof)

Několik metrů vysoká cihlová zeď Starých jatek, Alter Schlachthof, je pro sprejery v Mnichově jedním z nejznámějších míst. Město jim zde dává k dispozici plochu, kterou mohou legálně využít pro svou tvorbu. O víkendech zde lze často potkat mladé umělce přímo při práci. Ani centimetr čtvereční plochy nezůstává nevyužitý, vše je posprejováno! Vzhledem k tomu, že stará zeď je dnes už na spadnutí, byl vybudován dřevěný plot. Původní barvu plotu lze jen stěží vytušit, protože i plot už výtvarníci ozdobili svým uměním. Postupovalo se přitom velkoplošně – ani parkovací automat před plotem se ze svého pestrobarevného okolí nijak nevymyká, ale jako chameleon se přizpůsobuje svému prostředí.

Most Brudermühlbrücke přes řeku Flaucher

Severovýchodně od Tumblinger Straße se rozprostírá rozlehlá centrální plocha mnichovské sprejerské scény - most Brudermühlbrücke. Streetartoví výtvarníci ve spolupráci s městem dávají mostu jednou ročně nový kabát. Tuto možnost si nenechávají ujít ani nejvýznamnější mnichovští sprejeři, kteří tu v minulosti vytvořili umělecky náročná díla vynikajících estetických kvalit. Práce vyvedené na mohutných betonových mostních pilířích v korytě řeky Flaucher, přítoku Isaru, působí impozantně už z dálky. Vzhledem k bohatosti detailů se však rozhodně vyplatí přistoupit blíž a prohlédnout si graffiti pěkně zblízka – graffiti, nad kterými nahoře na mostě panuje čilý dopravní ruch.

Trafostanice u plovárny Schyrenbad

Streetartoví výtvarníci ozdobili svými kreacemi v pověření města i různé budovy veřejných služeb ve správě města. Obzvlášť zdařilým příkladem jejich práce je trafostanice u vchodu na mnichovskou plovárnu Schyrenbad. Při uměleckém ztvárnění objektu využili čtyři zúčastnění umělci toto místo zjevně i jako inspiraci. Na stěnách trafostanice je vyobrazena karibská krajina s pláží. Avšak v mělké zátoce, nad kterou se vznáší růžový nápis “Just do it”, číhá nebezpečí – v tyrkysově modré vodě se to hemží všelijakými příšerami, které by mohly člověku radost z koupání pořádně zkazit. Naštěstí je plovárna Schyrenbad s bezpečným plaveckým bazénem hned vedle.

Anděl míru

Anděl míru je často fotografovaná mnichovská pamětihodnost. Vyplatí se však nejen pohled vzhůru k soše, která ze sloupu vysokého 38 metrů shlíží na město. Podchod pod touto pamětihodností stojí rozhodně také za zhlédnutí. Je totiž vyzdoben fantaskními graffiti různých umělců, mimo jiné zde zanechali svou stopu výtvarníci Loomit, Flin a Flying Förtress. Svislé zářivky rozdělují stěny na téměř čtvercové plochy, z nichž každá je jinak výtvarně pojata. Když procházíme kolem prací lemovaných neony, působí to téměř tak, jako bychom kráčeli uměleckou galerií. Snaha vypořádat se s tímto místem přiměla některé sprejery k vytvoření streetartové verze Anděla míru - ve více či méně volné interpretaci.

Copyright: Goethe-Institut e. V., internetová redakce

PhatBeatz k tématu: 

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování