Vladimir 518 o hudbě, graffiti i životě

px

Množství pieců, nespočet rýmů, tohle všechno a ještě mnohem víc má v sobě writer, jehož respektuje celá scéna. I když je v současnosti v zahraničí, poskytl nám rozhovor nejen o současném dění okolo něj, ale zároveň o zajímavé minulosti a blízké budoucnosti.

Není nikoho, kdo by neznal člověka, co si říká Wladimir518. Na jeho přání však dnes z jeho jména vypouštím ono dvojité 'W' a nahrazuji jej jednoduchým. Tisíc slov by nedovedlo vyjádřit, o co všechno se na naší scéně zasloužil, přesto se to pokusím velmi stručně zrekapitulovat a následně přejít k slíbenému rozhovoru.

Když kluci z PSH loni vydali dlouho očekávané album Repertoár, mluvilo se o něm jako o něčem, co u nás dosud nebylo viděno ani slyšeno. A také to byla pravda. Tohle album je propíráno až dodnes, i když kluci už mají za sebou svůj druhý projekt. Zdali se o druhém CD singlu dá mluvit jako o regulérním albu se vede mnoho sporů, avšak touto otázku se nemá smysl zabývat. Na nedávno vyšlém projektu můžete vidět dva videoklipy - remix Praha 2002 (download) a Zatím díky (download).

Vladimír je současně jeden z nejvýznamnějších writerů naší scény, stejně tak jako každý i on prošel jistým vývojem od svých začátků až doposud, a o tom také bude brzo řeč. My samozřejmě nemůžeme jinak, a na samém konci článku, coby perličku na dortu, vám předkládáme jeho díla.

Vladimir 518

Dari: Dobře, takže se pustíme do rozhovoru... Jak se v současné době máš?
Vladimír: Mám se fajn, jsem v Německu u svejch kámošů, kteří v pronajatý továrně drtěj grafickej design, fonty a tak. Učím se tu nějaký programy, který v Praze nikdo nepoužívá, nasávám nový estetický podněty, ale i odpočívám, poslední rok v Praze byl pro mně hodně hektickej.

Dari: Nedávno jste s vaší partičkou PSH vydali singl. Tenhle počin obsahuje tři remixy a dvě videa, mohl bys říct něco o průběhu natáčení videoklipů Praha 2002 remix a Zatím díky ?
Vladimír: Zatím díky jsme točili minulou zimu, byla to spíš taková zkouška, příprava pro klip Praha. Nevím, co k tomu říct novýho, mám pocit, že i na vašich stránkách o tom bylo hodně informací. Chtěli jsme to vyzkoušet a udělat něco, co v Čechách zatím nikdo moc nedělá. Mám všechny naše klipy rád, už jenom proto, že všechny točili naši kamarádi. Tím myslím Jižák, kterej pro nás udělal Sifon, i ty dva nový, na kterejch jsme spolupracovali s Romeem. Mám pocit, že jedině lidi, který nás znaj osobně a víc do hloubky, můžou vystihnout danej track. Hlavně spolupráce s homeboys je vždycky i velká zábava, což je pro mě ideální představa produkce.

Dari: Ráda bych se ještě chvíli zastavila u těch zremixovaných pecek. Koho z vás napadlo udělat remixy?
Vladimír: O tomhle singlu jsme přemejšleli už dlouho, je to pro nás logická kontinuita desky. Byla by nuda tam dát originály, který lidi znaj z Repertoáru, spíš by to nemělo ani smysl.

Dari: Jaký reakce od lidí jste na tenhle singl čekali?
Vladimír: Žádný speciální. Produkujeme nějakou hudbu, koho to zajímá, ten ji poslouchá a naopak.

Dari: Patříš k old school writerům na naší scéně, kteří jsou respektovaní i v zahraničí, jaký byly začátky a kdy jsi začínal?
Vladimír: Začal jsem v roce 94, po tom, co jsem náhodou zahlíd nějaký graffiti. Začátky byly těžký i krásný zároveň, zpětně vidím tohle období jako jedno z těch nej. Těch pár graffiti jmen, který jsem měl šanci v týhle době pozorovat po městě, na mě působilo ve svý nejsilnější podobě a to bez toho, abych osobně
znal autora... Ten, kdo má rád graff, ví o čem mluvím.

Dari: Co pro Tebe teď představuje graffiti?
Vladimír: Tohle jsem se už pokoušel tolikrát popsat, že se mi do toho už po stoprvý nechce. Slovo, význam graffiti naplňuje každej writer sám, svoji vlastní definicí, svým vlastním obsahem. Možná jde jenom o to, která z myšlenek přežije, která je natolik přínosná, že ji ostatní příjmou za vlastní. Tím se stává součástí definice graffiti. I já jsem se pouze nechal ovlivňovat a snažil se ovlivňovat. Můj piece může jako jedinej posloužit jako odpověď na tvoji otázku. Přestože už moc nemaluju, svý graffiti si nesu dál.

Vladimir 518

Dari: S kým jsi začínal malovat a jakej byl Tvůj vývoj co se týká malování?
Vladimír: Ze začátku jsem maloval hlavně se svým bráchou a klukama z DSK. Mira 2, Malcomet, Splesh a tak. Pak jsme založili společně s velkou bandou lidí NNK. To bylo fajn, ale bylo nás moc, po čase přišla stagnace. Z toho důvodu vzniklo ABX (Pois, Skarf, Koks, Ash a já). Mít svoji crew je důležitý už pro pravidla hry, ale i pro zázemí. Je těžký flákat se po štrýtu sám. Zároveň jsem vždycky spíš pociťoval jako svoji crew celou scénu, až na pár výjimek. Mám rád většinu lidí, který se kdy pohybovali nebo pohybujou kolem graffiti. Chodil jsem malovat s kýmkoliv. Společná tvorba graffs je setkávací bod ve městě. Sešli jsme se a dokud budem chtít, můžeme jít spolu.

Dari: S kým si zajdeš rád zamalovat dneska?
Vladimír: Samozřejmě preferuju homies, ale jdu s kýmkoliv se mi zrovna chce.

Dari: Jak vnímáš příval nových, mladých kluků, co malujou?
Vladimír: Rozhodně pozitivně, výtvarně maj co říct a to je důležitý. Hodně z nich se dostalo dost daleko, je skvělý to sledovat. Praha je stylový město, je to výsledek práce celý party, protože ne vždy tomu tak bylo. Mladí kluci z toho vycházej a naštěsti moc dobře chápou, co je na graffiti stěžejní.

Dari: Jak moc sleduješ dění na současné hip hopové scéně u nás?
Vladimír: Stejně intenzívně jako všechny roky předtím. Zajímaj mě všechny elementy, jsem v kontaktu s lidma, co produkujou. Teď, když jsem v Německu, musím si vystačit jenom se sledováním hiphop stránek a psaním mailů s homeboys.

Vladimir 518

Dari: Je u nás někdo, koho opravdu hodně ceníš?
Vladimír: Jasně, že jo! Cením si svejch kámošů, nikdo mimo nich mě nenapadá.

Dari: Kdybychom se teď měli zpětně vrátit k vašemu albu "Repertoár", jsou na něm místa, který se Ti nelíbí?
Vladimír: Na každý věci, kterou vypustíš, máš chuť něco měnit, takový to "kdyby" a tak. Tahle deska je kus mýho života, beru ji tak a jsem s ní smířenej. Rád ji poslouchám a mám ji rád.

Dari: Co četba? Čteš rád?
Vladimír: Jasně, že jo, čtu od malička, skvělej přísun informací. Zkušenosti jinejch lidí ti můžou zprostředkovat nový zkušenosti, rozšířit obzory, každej snad ví... Číst knihy je stejný jako poslouchat rap, SLOVO!

Dari: Proč jsi se vůbec pustil do tohoto rozhovoru? Baví Tě dělat rozhovory?
Vladimír: Tenhle rozhovor dělám už jenom proto, že mám rád Phatbeatz, pokud vám k něčemu pomůže, není pro mě problém strávit pár chvil u kompu. Další věc je to, že si myslím, že komunikace je hodně důležitá, bez ní se věci nemůžou pohnout dopředu.

Vladimir 518

Dari: Jak vnímáš vztah hulení - hip hop? Otázka speciálně pro člověka z vypálenýho pražskýho štýla :o)
Vladimír: Hulim často a hulim rád. Dává mi to možnost se na věci podívat s odstupem a to je nezbytnej pohled. Lidi si občas přestávaj vážit toho, co maj, a jsou zbytečně zatrpklí. Ganja mě naučila vážit si každý minuty, existence sama o sobě je strašně fajn. Je to taky dobrá dýmka míru, ne? Meeting point.

Dari: Chceš někomu něco vzkázat, někoho pozdravit?
Vladimír: Jasně, zdravím svý lidi, každej z nich ví. Zdravím taky čtenáře PhatBeatz, snad se jednoho dne někde potkáme!

Dari: Díky ! :o)

Komentáře

Jeden z mych vzoru kterych

Jeden z mych vzoru kterych si cenim respect for him

In graffiti we trust

Graffiti mě baví už delší dobu , ale po tom , co jsem si přečetl tu knihu sem pořádně zjistil o čem to celý je :) ..škoda že sem nebyl v tý době když jsi měl tu svoji "school" ...Tvoje slova mě posunuly dost vpřed...co se týče malování.Měj se

Wlada518 je pro me

Wlada518 je pro me nejcenejsi clovek tyhle CZ hiphopovy sceny...pozdrav z HODONINA

respect

respect

otázka...

čau. chtěl bych se zeptat jestli se daj někde sáhnout ty fonty co dělá Vláďa... dík za odpověď..

...:)

peknej rozhovor... jinak Vlada proste umi :)
Videl sem od nej comix a totalne me to rozsekalo - krutost nejvetsi 8)... nemate nekdo tuseni, kde by se od nej dalo videt vic takovejch veci??? myslim tim hlavne web...
.
.
.
jinak respect - jak jinak 8)

2 kwer

sorry, že odbočuji od toho fér rozhovoru,ale KWER je jen jeden, ten co jmeno KWER používá od roku 1997.
Jak jsi na tom ty?

Wlada v zahranici :o)

...sem se doslechl ze Vlada po ceste do Nemec navstivil nase mjestecko (Teplice) a káámo CLONE ho opil a skouřil že Vlada nevedel čí je.......:o)) ale WELKEJ RESPEKT pro nej ...URCITE SI HO ZASLOUZI

RESSSPEKT.....

RESSSPEKT.....

greejt meen ....

skvele se rozpovidal... :) to je radost delat s takovym clovekem rozhovor... hm, myslim, ze zajimavy.

Brno rullezzz

jo,jo Láda ví o čem mluví.Respekt.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování