MĚSTEM POSEDLÍ - doprovodný program

px

Přípravy výstavy MĚSTEM POSEDLÍ, která bude otevřena 9. října v Městské knihovně Galerie hlavního města Prahy, a zároveň i bohatých doprovodných programů, vrcholí. Výstava věnovaná street artu a autorům, kteří vycházejí z graffiti, se bude konat do poloviny ledna 2013, a to nejen v prostoru renomované galerijní instituce. Ze své podstaty je tvorba vybraných autorů, kterých bude celkem čtyřiadvacet (z toho více než polovina ze zahraničí), ovlivněna ulicí, městským prostředím, kde většinou vzniká. I proto bylo třeba galerijní přehlídku doprovodit výstavou "venkovní", tj. doprovodným programem, jenž zrcadlí dění v galerijním prostoru. Kromě fasády na Národní třídě, MeetFactory a Trafačky, jsou v jednání další městské plochy, které budou hostit tento nejsoučasnější umělecký projev.

NUSELÁK aka GRAFFITI BRIDGE

Pilíře Nuselského mostu, které měli umělecky pojednat zkušení autoři velkoformátových maleb, zůstanou v původním stavu, protože se nepodařilo vyjednat konsensus s jedním ze spoluautorů konečné dokumentace Nuselského mostu, ing. arch. Hubičkou. Přes veškeré snahy a zejména s ohledem na skutečnost, že malby měly být na mostě jen dočasně, vzhledem ke stavu mostu, nebylo možné pokračovat v připravované akci. Plánovaná přemalba měla probíhat pouze na bočních částech pilířů, došlo by tedy jen k zanedbatelnému ovlivnění pohledové osy z památkové rezervace, viditelnému pouze z protilehlých kopců. Oslovení umělci vytvářeli své návrhy, kterých bylo několik, v souladu s výtvarným pojetím mostu a s jeho charakterem. Nikoli jako revoltu namířenou proti výtvarnému pojetí betonové stavby. Specifikem tvůrců street artu je zejména jejich schopnost přizpůsobit se prostředí a pracovat v harmonii s ním - ač to v některých případech může být právě proti němu. Každý z oslovených pojal koncept "duality" po svém, uchopil ho svou výrazovou řečí, stejně jako by to učinil kterýkoli jiný umělec, nespojovaný ovšem s kontroverzním světem graffiti. Odsud vychází i domnělá nevhodnost zvolených technologických postupů, které byly konzultovány s TSK i s předním českým odborníkem v oblasti betonových konstrukcí, kteří uvedli, že přímá fixace barev na pilíře jeho stav z hlediska životnosti a funkčnosti nijak neohrožuje, naopak stav horních vrstev betonu do plánované sanace může jen stabilizovat. Bohužel požadované předčasné odstranění maleb před sanací nebylo možné, jelikož je řešením příliš finančně nákladným a víceméně v rozporu s plánovanou obnovou betonu Nuselského mostu.

V průběhu měsíce září budou představeny další venkovní plochy určené pro velkoformátové malby a na konci října bude vyhlášena soutěž o tzv. BEST PIECE, tj. o nejlepší z namalovaných děl. Kromě malování a výstavy samotné, proběhne množství zajímavých doprovodných akcí pro děti, budou se konat procházky městem s cílem vidět a porozumět některým street artovým sdělením, přednášky světových i českých umělců a teoretiků, projekce a samozřejmě i tzv. graffiti jamy, tj. společné malování na legálních plochách.

Více informací k chystaným akcím a k výstavě najdete na www.mestemposedli.cz, www.taktum.cz. a www.trafacka.cz, k projektu Nuselák aka Graffiti Bridge na www.nuselak.com.

MĚSTEM POSEDLÍ / STUCK ON THE CITY

DOPROVODNÝ PROGRAM

BEST PIECE / STUCK ON THE CITY

legální zdi po celé Praze

Nejrozsáhlejší sekcí doprovodného programu k výstavě Městem posedlí je malování na nových i tradičních legálních zdech po celé Praze. Vzniká galerie pod širým nebem. Na konci října 2012 bude vyhlášena soutěž o nejlepší „piece“, nejlepší nástěnnou malbu. Diváci budou moci hlasovat prostřednictvím webových stránek a v prosinci 2012 bude vyhlášen výsledek hlasování. Sledujte www.mestemposedlil.cz.


WARM UP! - GRAFFITI JAM

29. - 30. 9. 2012 | 12.00
Trafačka, Kurta Konráda 1, Praha 9

IRONLAK BBQ (graffiti jam pozvaných pražských writerů – grill, pivo, limo). Společné malování na legální zdi legendární Trafačky.


MĚSTEM POSEDLÍ / STUCK ON THE CITY - Vernisáž

9. 10. 2012 | 18.00
Galerie hlavního města Prahy (2. patro Městské knihovny v Praze), Mariánské náměstí 98/1, Praha 1 - Staré Město

Vernisáž výstavy MĚSTEM POSEDLÍ.

Vystavují: AKAY, BATES, BIOR, BRAD DOWNEY, DELTA, EPOS 257, HONET, HORFE, HOW'N'NOSM, M-CITY, MASKER, OBIC, PASTA ONER, POET 73, POINT, REBEL INK, SMASH 137, SPINO, SWOON, TRON, X-DOG, ZEDZ, …

začátek: 18:00
výstava do 13. 1. 2013: denně kromě pondělí 10.00 - 18.00


PREZENTACE UMĚLCŮ + FAGANI

10. 10. 2012 | 19.00
GHMP (Malý sál), Městská knihovna

Prezentace umělců + večer s FAGany

HOW&NOSM
Autorská dvojice (dvojčata), která pracuje společně na venkovních zdech i v galerijních prostorech po celém světě.
http://hownosm.blogspot.cz

HONET
Francouzský writer a malíř, který si vytvořil vlastní fantazijní svět plný specifických postav.

SWOON
Americká umělkyně, která studovala taktéž v Praze, se proslavila svými nápaditými šablonami s figurálními motivy.

FAGani
Festival animovaného graffiti. Nejlepší ze soutěžních snímků, beseda s autory. Animovaná zeď MeetFactory v Městské knihovně.

Večer bude tlumočený z anglického a francouzského jazyka.


HONET NA GALERII ZEĎ

11. - 13. 10. 2012
Galerie Zeď, Ke Sklárně 3213/15, Praha 5 - Smíchov

Na Galerii Zeď vznikne piece od francouzského writera HONETa a bude přirozenou součástí programu BEST PIECE.

FAGani 2012
Od 25. 9. mohou na webových stránkách lidovky.cz příznivci festivalu animovaného graffiti FAGani hlasovat o nejlepší animovaného video. Dne 25. 10. celá soutěž vyvrcholí vyhlášením vítězů druhého ročníku festivalu animovaného graffiti FAGani.


KŘEST DVD 300% KICK THE SHIT + GRAFFITI JAM

13. - 14. 10. 2012 | 11.00
Graffneck & legální zóna Kačerov, Praha 4

Graffiti jam za účasti mnoha legend českého graffiti a křest dvd z KTS 3000, KTS Bitch! a KTS Wild Style za přítomnosti Vladimíra 518 a mnoha dalších.


COUNTDOWN THE PIECES

16. - 28. 10. 2012 | út – ne | 15.00 – 19.00
Trafo Gallery, Kurta Konráda 1, Praha 9

Slovinské graffiti v prostředí české galerie.


PASTA ONER - CHOOSE TO BE HAPPY

16. - 21. 10. 2012 | 19.00
Verdunská ul., Praha 6 - Dejvice

Pasta Oner tvoří velkoformátový mural v Dejvicích.


STREET TALK

17. 10. 2012 | 19.00
GHMP (Malý sál), Městská knihovna

Odborné přednášky českých i zahraničních teoretiků výtvarného umění a architektury na téma street art a veřejný prostor.

Radek Wohlmuth – Česká graffiti scéna - na scestí mezi ulicí a galerií
Pohled kurátora výstavy Městem posedlí.

Jakob Kimwall – Světová scéna
Švédský teoretik srovná dění na české a světové, zejména švédské scéně.

Javier Abarca
Španělský teoretik umění o graffiti University of Madrid
www.urbanario.es

Stephan Doitschinoff aka Calma – prezentace monogafie
Brazilský umělec, autor jedinečné vizuální řeči ovlivněné brazilským, potažmo indiánským dědictvím, kombinované s prvky urbánní poetiky. V Praze pokřtí svou čerstvou publikaci CRAS.
www.doitschinoff.com


LEKTORSKÉ PROHLÍDKY

od 20. 10. 2012 | 13.00 - 18.00
Městská knihovna, 2. patro | Duhová ulice

Workshopy pro děti a školy spojené s komentovanou prohlídkou výstavy - Tvořivé dialogy s uměním.

Edukační aktivity, jejichž prioritou jsou interaktivní prohlídky pro všechny typy škol. Na úvod zprostředkujeme základních informace o street artu a graffiti, o jejich kořenech, vývoji i současnosti v ČR i ve světě a dále seznámíme se souvisejícími katalogy, knihami a časopisy. Umělci budou představeni nejen svými díly koncipovanými a realizovanými pro tuto výstavu, ale i prostřednictvím dokumentace dřívějších prací a především interaktivní cestou - formou nejrůznějších edukačních aktivit - výtvarnou komunikací a dialogem s jejich díly.  Kromě akcí pro školy se budou konat i speciální víkendové workshopy pro všechny věkové kategorie.

Nutno objednat se minimálně jeden den předem.
mail: lucie.haskovcova@ghmp.cz
tel: +420 608216418 / +420 606612987


RECYKLACE JAKO STAV MYSLI / ALL IS A READY MADE

24. 10. 2012 | 19.00
GHMP (Malý sál), Městská knihovna

Večer věnovaný recyklaci v umění. Přednáška s projekcí.

PhDr. Dušan Brozman, historik umění
Recyklace v umění 20. a 21. století - historický exkurz po současnost

Umění odpadu / Waste Land
Dokumentární film / Brazílie / Velká Británie, 2010, 95 min / Režie: Lucy Walker, Hudba: Moby

Z největší skládky odpadů na světě přichází neuvěřitelně pravdivý příběh známého newyorského umělce a skupiny catadores (mrchožrouti). Film, jehož natáčení trvalo téměř tři roky, sleduje známého umělce Vika Munize na jeho cestě z Brooklynu do rodné Brazílie, konkrétně na největší skládku odpadů na světě Jardim Gramacho, který se nachází na okraji Rio de Janeira. Právě tam vznikly fotografie eklektické skupiny Catadores (mrchožrouti) - samozvaných sběračů recyklovatelných materiálů. Munizovým počátečním cílem bylo namalovat Catadory s odpadky, nicméně následná spolupráce ho inspirovala k fotografickým obrazům z odpadků, které odhalují jejich důstojnost i zoufalství. Režisérka Lucy Walker a spolurežiséři Joao Jardim a Karen Harley měli úzký přístup k celému procesu tvorby a na konci nabízejí strhující důkaz transformační síly umění a alchymie lidského ducha.


DISKUSE - GRAFFITI, VEŘEJNÝ PROSTOR / KREATIVITA VERSUS KRIMI

30. 10. 2012 | 19.00
GHMP (Malý sál), Městská knihovna / live ČT 24

Diskutující: Radek Wohlmuth (kurátor výstavy), Vladimir 518 (umělec), Pasta Oner (umělec), Zdeněk Lukeš (teoretik architektury), Ondřej Šefců (náměstek NPÚ), Vladana Rýdlová (produkční výstavy Městem posedlí)
Moderuje: Petr Vizina


RECYKLACE JAKO STAV MYSLI / ALL IS A READY MADE

31. 10. 2012 | 19.00
GHMP (Malý sál), Městská knihovna

Večer věnovaný recyklaci v umění. Přednáška s projekcí.

Ing. Arch. Kateřina Nováková
Recyklace v architektuře. Co vše lze postavit z pet lahví?

Architekt odpadu / Garbage Warrior
Dokumentární film, Velká Británie, 2007, 84 min / Režie: Olivek Hodge

Portrét amerického architekta Michaela Reynoldse, který se proslavil stavbami z odpadů, zaznamenával přední britský dokumentarista Oliver Hodge po tři roky. Vítězný snímek Ekofilmu 2009. Američan Michael Reynolds staví přes tři desítky let s úspěchem velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody i tepla. Využívá staré pneumatiky, plechovky od piva a skleněné láhve. Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje z Nového Mexika přesto, anebo spíš právě proto, v USA neustále naráží na nejrůznější byrokratické překážky. Celé tři roky zaznamenával režisér Oliver Hodge práci Michaela Reynoldse a jeho boj s americkými úředníky. Vypravil se s ním a s jeho partou podobně nadšených spolupracovníků i na tsunami zcela zničené Andamanské ostrovy, kde se jejich levné a účelné domky setkaly s velkým nadšením. Z celkových 350 hodin natočeného materiálu se tvůrcům nakonec podařilo sestříhat nesmírně živý a zajímavý portrét výjimečného muže a jeho splněného životního snu.


NAPIŠ SVÉ JMÉNO

3. 11. 2012 | 13.00 - 18.00
GHMP (2. patro), Městská knihovna

Workshop pro děti a školy spojené s komentovanou prohlídkou výstavy - tvořivé dialogy s uměním.


GIRL POWER - ŽENY V GRAFFITI

7. 11. 2012 | 19.00
GHMP (Malý sál), Městská knihovna

Šokující, odvážný a kontroverzní - to je vznikající film Girl Power. Očima writerů objevíte Berlín, Milán, Toulouse, Barcelonu, Moskvu, Budapešť, Prahu, Essen, Paříž, Oslo, Gdaňsk, Vídeň, Madrid, New York City, Sydney, Kapské Město, São Paulo a další…. Navštívíte graffiti jamy a související evropské hip hop festivaly. Filmem, který bude mít premiéru v březnu 2013, provádí známá pražská writerka Sany. A právě ona představí nejen film, ale i svou práci a ostatní autorky jinak převážně pánského světa graffiti a streetartu.

Hosté: Sany, Toy_Box, Alexandra Slesareva
Moderuje: Anna Oravcová

Sany
Writerka a také režiserka dokumentu, který bude příští rok v kinech.O ženách z celého světa, které zasvětily své životy graffiti nebo street artu.

Toy_Box
Známá komiksová autorka a street artistka. Kromě výtvarných aktivit je členkou anarchistického a antifašistického hnutí.

Sifon
Legendary WWW

Anna Oravcová
"Hiphopová vědkyně", která se věnuje studiu hip hopu na akademické úrovni od roku 2005. Píše odborné články a přednáší o české i světové hiphopové kultuře nejen u nás, po Evropě, ale i v USA. Zároveň tlumočí a dělá rozhovory s více či méně známými osobnostmi hip hopu.


KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY

14. 11. 2012 | 18.00
GHMP, Městská knihovna

Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem v angličtině.


BOMB IT

17. 11. 2012 | 13.00 - 18.00
GHMP (2. patro), Městská knihovna

Workshop pro děti a školy spojené s komentovanou prohlídkou výstavy - tvořivé dialogy s uměním.


KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY

27. 11. 2012 | 18.00
GHMP (2. patro), Městská knihovna

Komentované prohlídky výstavy s kurátorem.


DOTEK ULICE

1. 12. 2012 | 13.00 - 18.00
GHMP (2. patro), Městská knihovna

Workshop pro děti a školy spojené s komentovanou prohlídkou výstavy - tvořivé dialogy s uměním.


KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY

11. 12. 2012 | 18.00
GHMP (2. patro), Městská knihovna

Komentované prohlídky výstavy s kurátorem.


MĚSTO BEZ HRANIC

15. 12. 2012 | 13.00 - 18.00
GHMP (2. patro), Městská knihovna

Workshop pro děti a školy spojené s komentovanou prohlídkou výstavy - tvořivé dialogy s uměním.


POSEDLOST BARVOU

12. 1. 2013 | 13.00 - 18.00
GHMP (2. patro), Městská knihovna

Workshop pro děti a školy spojené s komentovanou prohlídkou výstavy - tvořivé dialogy s uměním.


CITY WALKS

Komentované procházky po jednotlivých "lokalitách" se samotnými tvůrci či teoretiky.
Provádí: Pasta, Tron a další.


Další doprovodný program v průběhu října a listopadu bude upřesněn.

MĚSTEM POSEDLÍ / STUCK ON THE CITY

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování