NUSELÁK aka GRAFFITI BRIDGE

px

Nuselský most, výjimečnou mostní stavbu konce 70.let 20. století, nechvalně proslulou jako "most sebevrahů", čeká velká a barevná změna. Náročná betonová konstrukce dlouhá 485m, která se tyčí nad Nuselským údolím a spojuje Karlov s Pankrácem, se stane malířskou plochou pro devět českých a zahraničních umělců. Osm pilířů vysokých až 42m je prostorovou a obsahovou výzvou známým autorům velkoformátových maleb street artu. V září se na mostní konstrukci vystřídají umělci známí pod přízvisky Tron, Pasta, Point, Obic & Geno, Xdog, Horfe a Zedz a promění kontroverzní stavbu ve svébytnou "mostní galerii". Společným tématem bude autorům "duální princip" daný vlastním charakterem mostu - pilíře jsou vždy po dvou. Stejně tak most stále symbolizuje nejvyšší z protikladů lidského světa – dualitu života a smrti.

NUSELÁK aka GRAFFITI BRIDGE

Praha se tímto projektem začleňuje mezi světové metropole, které podporují moderní streetartové umění. Dáváme prostor mladým umělcům, kteří přemění šeď Nuselského mostu v nevšední podívanou.“ říká radní hlavního města Prahy, Aleksandra Udženija, pod jejíž záštitou se akce koná, a dodává: „Věřím, že pokud mladým lidem vymezíme zajímavá místa pro tvorbu, eliminujeme ničení fasád nechtěnými malbami.

Unikátní velkoformátové malby na pilířích Nuselského mostu budou pouze dočasně, zhruba po dobu dvou let, kdy proběhne plánovaná generální oprava celého mostu.

Na akci NUSELÁK aka GRAFFITI BRIDGE na počátku října naváže mezinárodní výstava graffiti a street artu MĚSTEM POSEDLÍ v Městské knihovně Galerie hlavního města Prahy, jíž se zúčastní také autoři z NUSELÁKU.

NUSELÁK aka GRAFFITI BRIDGENUSELÁK aka GRAFFITI BRIDGE

O autorech

OBIC

Jakub Uksa alias OBIC (*1981) se řadí k nejstarším aktivním graffiti writerům v ČR.
V současnosti především experimentuje s jeho formou. Opouští klasickou cestu vybarvování a obtahování tvarů sprejem a nachází pro sebe zcela osobitou výtvarnou formu založenou na nejjednodušším výrazovém prostředku – lince, která je základním kamenem samotných písmen a novou výzvou ke komplikaci písma jako takového. Experimentuje i s možnostmi klasického linorytu a malby. V minulosti se mimo jiné věnoval prostorové tvorbě, vytvořil scénografii pro klub Roxy a Abaton, kde své objekty kombinoval se světelnou technikou. V současnosti se profesionálně zabývá užitou grafikou. Těžištěm práce v této oblasti je pak tvorba logotypů, plakátů, hudebních přebalů a dalších tiskovin. Je autorem novoročního PF hlavního města Prahy z roku 2007. V minulém roce se graficky podílel na prvotině knihy Oty Sládka (Afghánská mise).
www.fotolog.com/obic

GENO

Lukáš Geno; umělec, jehož krédem je objevovat, zkoušet a hledat různé úhly pohledu na svou tvorbu. Orientuje se hlavně na práci ve veřejném prostoru, který pojímá specifickým způsobem. Více či méně jej doplňuje nebo přetváří, někdy s jemným, jindy zase s agresivnějším obsahem. Věnuje se velkoformátovým malbám, instalacím nebo grafice, spolupracoval několik let jako scénograf s klubem Roxy, Radost FX atd. Jeho instalace nebo graffiti najdete na mnoha místech Evropy. Vytvořil projekt otevřených ateliérů ve starém hotelu Paříž v Poděbradech. Pravidelně podporuje alternativní scénu vzešlou z graffiti projektem workshopů ve veřejném prostoru s názvem Woodoo session, který probíhá od roku 2006. Od roku 2008 stále běží jeho společný projekt s Eposem 257 kdy z odpadu a zbytků staré umělecké instalace vytvářejí funkční zateplené obydlí, kde od listopadu 2008 žije partnerský pár bývalých bezdomovců. V roce 2010 vytvořil projekt prezentace umělců, majících kořeny v graffiti pro ambasádu ČR v Berlíně. Je autorem návrhu velkoformátové stavebnice z odpadových materiálů. Fascinuje ho minimalismus a pomíjivost, jichž se často dotýká ve své tvorbě. Je stále aktivním writerem.
www.youtube.com/watch?v=enrrL_mLJaE
www.vimeo.com/14445771
www.phatbeatz.cz/berlin-meeting
www.woodoosession.wordpress.com

PASTA ONER

Pasta Oner (*1979) je popartový umělec střední generace, průkopník a propagátor graffiti a street artu v Čechách. Je zároveň vydavatelem a šéfredaktorem jediného českého streetculture magazínu Clique. Spolupracoval na vydání první České knihy mapující vývoj graffiti v Čechách In Graffiti We Trust. Společně s Pointem moderoval pořad o street artu a graffiti na rádiu Wave (Český rozhlas 4). Od roku 2003 pravidelně vystavuje v galeriích doma i v zahraničí, stejně tak se věnuje velkoplošným pouličním malbám. Od roku 2009 je zastupován pražskou galerií The Chemistry Gallery. V roce 2010 reprezentoval ČR na Světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji.
www.pastaoner.cz

POINT

Jan Kaláb (*1978) aka Point aka Cakes prošel dvěma pražskými vysokými uměleckými školami, zcestoval graffiti festivaly např. v Berlíně, Moskvě, Manchesteru, Amsterdamu, Gothebourgu či Sao Paulu. V roce 2008 uspořádal velkorysý mezinárodní festival streetartu a graffiti v Čechách s názvem NAMES (www.namesfest.net). Patří k legendám české scény. Zabývá se nejen klasickým graffiti s talentem pro dynamické, barevně hravé kompozice, ale tvoří i streetartové objekty rozličných formátů, nebojí se experimentovat a úspěšně tak posouvá hranice oboru. Rozmáchlý graffiti styl zredukoval na plátně na soustředěný minimalistický projev v duchu Pieta Mondriana. Jeho tvorba se v posledních letech přesunula z části do galerií, zasahovat do městského prostoru ovšem nepřestal. Mezi nezapomenutelné práce patří Pomník obětem graffiti, který v roce 2007 umístil na jednom z frekventovaných míst Prahy, 3D sošky tzv. Pointíků (barevných dráčků složených z písmen POINT) na římsách desítek budov a bezpočet barevných pieců po celé ČR.
www.onepoint.cz

TRON

Michal Škapa (*1978) patří k expresivnější vlně českých (pražských) writerů s velkým množstvím realizací. Věnuje se nespočetnému množství grafických činností časopisem Free Magazine a Upstream počínaje přes vizuály festivalů, knih, obalů CD hudebních skupin, webdesign, tvorbu vlastních fontů až po design plakátů a pozvánek kulturních akcí. Mezi grafické projekty za poslední dobu patří např.: Names festival, Kick the shit! Bitch!, OBR, Festival otrlého diváka pro kino Aero, IFP, vizuály pro label Bigg Boss apod. Kromě počítačové grafiky se věnuje také kresbě a airbrushi. Svou pestrou imaginaci přenáší do graffiti a vizuálních efektů. Člen CAP, NUTS, DSK a TOYZ!

XDOG

"Fučákům" Graffiti se Ondřej Vyhnánek (*1983) věnuje už 10 let. Vždycky preferoval místa s atmosférou jako kanály, podchody a různé špinavé díry. Upřednostňuje originalitu a vtip, před stylovou vytříbeností a technickou dokonalostí. V rámci ročního pobytu v Londýně se v ateliéru Emmy Biggs seznámil s mozaikou, které se v současné době spolu s keramikou nejvíce věnuje.
www.fotolog.com/xdoog

ZEDZ

Holandský umělec Zedz se věnuje graffiti od svých „nácti“ let a do současnosti stále vytváří díla, která se silně vztahují k těmto jeho pouličním kořenům. Posouvá hranice a tvoří nové formáty a ideje týkající se písma a graffiti, včetně výstavní typografie. Vyvinul výjimečný 3D styl písma, který se přelévá do abstrakce. V tomto ohledu by se dala jeho spolupráci s Maurer United Architects nahlížet jako revoluční. Zkoumáním tenké hranice mezi graffiti a architekturou došli k sérii návrhů „graffiti-architektury“. Jejich výsledkem jsou pak velké 3D piecy, které Zedz realizuje a které slouží jako „pouliční nábytek“. Takové práce můžeme považovat za přechod mezi graffiti piecem a jeho okolím. Posledních deset let už Zedz vystavuje v uznávaných galerijních institucích. Zedz se pohybuje v rámci rozmanitých disciplín jako je architektura, design, graffiti, oblékání, robotika, interaktivní design, které v rámci svých instalací spojuje s takovými obory, jako je free running, tanec, skateboardind, nebo BMX biking. V současné době působí Zedz v Miláně, kde pracuje na studiích nástěnných maleb, instalací, maleb na pltátno a vytváří dřevěné reliéfy.
www.zedz.org

HORFE

Posledních deset let života zasvětil francouzský writer Christophe Rippert aka Horfe prosazování svého jména v ulicích Paříže. Prostřednictvím tohoto veřejného působení na ulicích rodného města se zrodil unikátní talent a vyvinul se do bodu, kdy je jeho tvorba považována za jednu z nejzajímavějších v oblasti graffiti a po celém světě, kde působí, se jí dostává obdivných přívlastků jako inovativní a originální.
www.serviceaubar.com/blog
www.topsafelondon.com

NUSELÁK aka GRAFFITI BRIDGE

Pořadatelé

Autor koncepce: Jan Kaláb
Pořadatel: Taktum
Pod záštitou radní hl. města Prahy Aleksandry Udženija.
Hlavní partneři projektu: PRE, Pražská plynárenská, Pražská teplárenská, Centra
Partneři: Eternal, Eltodo,Trafačka, Černá růže
Hlavní mediální partneři: Česká televize, Mf DNES, iDNES
Mediální partneři: Radio 1, PhatBeatz, Radio City

NUSELÁK aka GRAFFITI BRIDGE

NUSELÁK aka GRAFFITI BRIDGE

pilíře Nuselského mostu, Praha 2 - Nusle

Umělci: HORFE, OBIC & GENO, PASTA ONER, POINT, TRON, XDOG, ZEDZ

Komentáře

klidne pomalovat nicmene

klidne pomalovat nicmene nezaslouzi si takovyto unikatni projekt neco vice nez co muzeme videt na vetsine oficialne realizovanych zdi v praze? i blua nahradili lichobezniky a ruce, osobne si myslim ze z onoho neustaleho opakovani ctyr jmen se stava ona sedost proti ktere se tu tak maluje. todle neni zavist komentar protoze osobne bych nehcal pilire spise sede a zbytecne na ne neupozornoval.

Žádný předmět

ani omylem :)

ani omylem :)

nečmarejte po nuseláku!

Hele panove , mam to na jazyku už dlouho a tohle je pěkná příležitost jak vám to sdělit :streetart neni žádnej art a pěkně mně sere , grafiti je mrtvý .Váš uměleckej projev neni promyšlenej v kontextu , věřte že je spousta lidí koho to nezajímá a nechce se na vaše výtvory koukat zkuste se trochu dovzdělat když chcete dělat art.
Nejhorší na tom je , že vám vůbec nepřijde blbý si brát na vaše akce peníze od takovejch firem jako je PRE kde v představenstvu sedí Milan Jančík ,Pražská plynárenská atd. z minulejch akcí Vám vůbec nevadí si brát prachy od ČEZU nebo Chrenka ,necháte se zaštítit Udženijou..... ,Streetart neni art ,art je dneska už někde jinde.

a co je na nich a na jejich

a co je na nich a na jejich povrchu tak krasne?

Jestli vážení umělci nedokáží

Jestli vážení umělci nedokáží vnímat krásu mostních pilířů, jejich povrchu, a je to pro ně pouze "šeď", je to sice trochu smutné, ale je to jejich osobní věc. Na druhou stranu nám násilně a s drzou samozřejmostí nutí dílo své, a to aniž by si vyžádali stanovisko Národního památkového ústavu a požádali o svolení autora díla. Přečtěte si všichni laskavě jeho dopis, je tam řečeno vše. Nic proti street-artu, ale tohle je normální honimírská egomaniakální akce.

Taktone

Souhlasim s ofcakem.Lepe bych to nenapsal .K tem panelakum : Co si papatuji, byl tam z boku symbol Eg. ( jablko ,hruška )nic jiného ,ale proč to píšu .Mělo to své opodstatnění,které spočívalo například v tom , že člověk věděl kam přesně má jít .(já bydlel v hroznu) . Dávalo to smysl a tak by to i mělo zůstat.

Graffiti -Ok ,ale tam kde to má své opodstatnění.

Unikátní velkoformátové malby

Unikátní velkoformátové malby na pilířích Nuselského mostu budou pouze dočasně, zhruba po dobu dvou let, kdy proběhne plánovaná generální oprava celého mostu. tak wtf? . kluci na most jdou s barvama ne se zbijeckou

spok.: meles hovna ty kaspare

spok.: meles hovna ty kaspare

če nevi někdo kde najdu video

če nevi někdo kde najdu video akce a reakce? jestli víte co myslím, benzeho snímání všedních emocí

nechapu...

Nechapu co se řeší za pseudokauzu, pokud to bude nekomu vadit muze podat navrh/žádost/stížnost na radnici v Nuslich a po cca 2-3-6 mesicich si ten betonovej skvost nechat natřít zpátky našedivo...

Ádo, tenhle "betonovej

Ádo, tenhle "betonovej skvost" dostal v r. 2000 architektonickou cenu.

Martin

a co ma docasna zmena vzhledu

a co ma docasna zmena vzhledu piliru spolecnyho s architekturou . kluci ten most nebudou prestavovat . jen na pristi 2 roky udelaj barevnejsi nosniky . co se tu sakra hroti za ceskou zast

Souhlasim s tim co uz zde

Souhlasim s tim co uz zde bylo napsano , tato architektura neni vhodna k " polictovani" prave v jeji chladne brutalite , jednoduchosti , "nezabavnosti" spociva jeji sila a kouzlo , je to asi jako zkraslit rotvailera tim ze mu obliknu ruzovej kostym velikonocniho kralicka .... Dalsi vec ktery nerozumim je tato snaha "dostat graffitti mezi lidi a ukazat a priblizit ho siroke verejnosti " .... PROČ ??!!! Myslim ze siroka verejnost stejne o ty " cmaranice" nestoji ikdyz budou super velky a super barevny , no a graffitti verejnost rozhodne nepotrebuje uz jen ze samotne podstaty graffitti ....

sice píšeš jako retard

sice píšeš jako retard spongebobe ale ve svý podstatě s tebou souhlasim (fitti, streetart a veřejnost). nadruhou stranu nevidim důvod proč hrotit zrovna tuhle malbu když jich je po městě tolik. spíš si myslim že zrovna pointův nebo obicův muralistickej styl se k tomu mostu hodí... doufam že pasta bude mít nějakej pilíř tak daleko, že mě to nebude dožírat svojí trapností...

Total souhlas. Pasta by mel

Total souhlas. Pasta by mel voholit patku aka Hitleruv vnuk a zmizet...

ha ha

119 PODPISŮ NO NEWIM VY ZAPŠKLÝ BÁBY K ČEMU VÁM TO BUDE:)

No co sem nakkuknul na

No co sem nakkuknul na Idnes.cz do komentaru je tam hodne negativních ohlasu od siroke verejnosti, co nejs
ou zaujati grafs a street artem(myslím ze na vec pohlizeji zase jinak nes normalni navstevnich tohoto vebu)

Se vší úctou ke všem budoucím

Se vší úctou ke všem budoucím autorům, pro mě tohle "polidstovani " staveb je blbost. Architektura 70. a 80. let ma jedinou vyhodu a tim je jeji geometricnost az brutalita. Neni to architektura lidskeho meritka. Uz na zateplenych panelacich je videt ze to nefunguje a potom stavba jako celek je nekde na puli cesty mezi tou absurdni prisnosti a snahou o humanizaci.

Ps: nicmene verim, ze tam vzniknou pekna dila a rad se na to podivam ) Treba to bude vyjimka potvrzujici pravidlo.

Hlavní partneři projektu:

Hlavní partneři projektu: PRE, Pažská plynárenská, Pražská teplárenská, Pražské služby--no teda Pažská?:-)?

pazoutska ;) opraveno diky

pazoutska ;) opraveno diky

no prej by tam měl bejt i

no prej by tam měl bejt i lafor a blunk, ty budou dělat klasiku :)

tesim se na horfeho. skoda ze

tesim se na horfeho. skoda ze tam nebude nekdo prez clasciky graffiti ale kazdopadne to bude super !!!

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování