REFLEX - Dílo Týdne: Point - 3D graffiti (Palachovo nám.)

px

Podoba pražského Palachova náměstí pořád ještě není definitivně vyřešena - architekti a urbanisté dlouhé roky přemýšlejí, jak prostor mezi budovami Vysoké školy uměleckoprůmyslové, filozofické fakulty a Rudolfina upravit tak, aby se v něm lidé cítili co nejpříjemněji.

Hlavně betonový větrák z podzemních garáží (připomíná nechutný industriální dort) působí jako nepříjemný trn v oku a nic nepomáhají ani lavičky, ani keříky, které ho mají snad zakrýt, snad zpříjemnit ... marně. Dokud tam zůstane, tohle náměstí se nevzpamatuje. Je to výzva! Od čtvrtka 12. února se ale cosi změnilo, i když jen na přechodnou dobu. Každý, kdo se na náměstí ocitne nebo jen jede kolem, si toho musí všimnout.

Na větráku vyrostlo třírozměrné (3D) graffiti sousoší, kolem něhož jsou rozmístěny čtyři sádrové plastiky znázorňující utíkající holčičky. Během čtvrteční mrazivé večerní vernisáže byl asi před stovkou přihlížejících vesměs mladšího věku odpálen i ohňostroj: byla to příjemná slavnost. Autorem dřevěného sousoší, opatřeného nátěrem z fluorescenční barvy, která nejvíce vynikne, když se na město snáší soumrak, je Point, "holčičky dělal jeho kamarád Masker. V necelých šestadvaceti letech se Point stal klíčovou postavou českého graffiti, nikdo jiný se mu nevěnuje tak soustavně, tak dlouho, a především - nikdo jiný u nás o tomhle svébytném proudu umění, pronikajícím do veřejného prostoru, dosud nepřemýšlel způsobem, jakým jej pojímá on. Po "období zdí a vlaků" se Point vyjadřuje plasticky a ve svém principu jde o sochařské graffiti, které poprvé instaloval v roce 2002 na zeleném prostranství na Klárově, ležícím přes řeku naproti Palachovu náměstí. Znaky převádí do podoby třírozměrných objektů, z nichž tentokrát složil jediný, bohatě členěný, ale pořád ještě přehledný a rytmický. Líbí se mi, že se Point pořád pokouší v tom, co dělá, dostat dál a experimentuje. Než někdo nevymyslí něco lepšího, 3D graffiti má na Palachově náměstí nárok na existenci. Jsem zvědav, jak dlouho tam vydrží. Osobně bych ho tam viděl nejraději co nejdéle.

Zdroj: Reflex - 09/2004 - 26.2.2004
Autor: Petr Volf

Komentáře

2 IVAN

Hele, i kdyby jo, když si pro ní přijdeš, napařej ti tu pokutu za něj za ten vodvoz, pak kdoví jak to ty umělci rozložily, aby to vůbec šlo dát dohromady. Třeba na Barranďáku by lidem určitě nevadila.

Nedala by se ta plastika

Nedala by se ta plastika vodvíst s toho smrdutýho magistrátu někam ven, třeba na legál, tam by to třeba nikomu nevadilo, škoda plasioky byla hustá...

Co udělat s větrákem

Co udělat s větrákem není vyřešeno a s tímto přístupem ani nikdy nebude. Ví někdo, proč dílko bylo rozebráno? Bylo to snad trnem v oku pražským občanům? Protože nebyl papír s povolením od magistrátu? No, holt nemáváš papírem, nemůžeš nic. Špatná byrokracie vládne tímto prohnilým státem a bohužel bude i nadále. A co teprve až začne někomu vadit Svatý Václav, taky ho sejmou?

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování