Sifon (WWW) a Peťo Tázok - rozhovor

px

V pátek 18. dubna jste mohli navštívit společný pražský koncert WWW a Peťo Tázok (SK). Koncert proběhl v industriálním prostoru smíchovské MeetFactory. Čtěte krátký rozhovor uskutečněný před tímto koncertem s oběma aktéry koncertu – Peťo Tázokem a za WWW odpovídal Sifon.

WWW

Co v tobě evokuje spojení WWW a Peťo Tázok? Kde se nachází společná půda obou projektů a kde se naopak míjej?

Peťo Tázok: Spojenie WWW a Peťo Tázok ? Je tam toho veľa. Či už to, že WWW som počúval pred vyše 10 rokmi , alebo to, že sme „iní“ ako „ostatní“ ? Spoločná črta je tam práve v tej „inakosti“, ale zároveň práve tá „inakosť“ je aj to, čo oba tieto projekty odlišuje od seba samých.
Ako vraví Sage Francis „I'm different...in a different way“

Sifon: To spojení ve mně evokuje setkaní několika částečně šílených vědců, kteří objevili metodu, jak určitým slovosledem vyvolat v mozku endorfinové tornádo. Společná půda obou projektu je nejspíše živena textařským přístupem k rapu, výraznou fikcí a nadsázkou. Oba projekty se míjejí díky jemným osobitým rozdílům ve sdělení, rozdílný je částečně i styl hudby. WWW se spíše odklánějí od hiphopu k elektronickým a industriálním formám a Pet´o Tázok podle mého prohlubuje možnosti a experimentuje uvnitř žánru hiphop.

Pro mnoho lidí jste se stali zbraní v boji proti tomu, co nazývají tim běžnym, primitivnim a trapnym hip hopem. Pokuď jste alternativou k hlavnímu proudu v CZ-SK rapu, jak ho osobně vnímáte a jak by se dal popsat váš vztah k němu?

Sifon: Osobně se nevyhraňuji proti tomu, co je nazýváno hlavním proudem a ani se necítím alternativou k něčemu. To co s WWW děláme vychází z našich vnitrních potřeb. Můj vztah k proudům je obecný, jako k hudbě takové, vybírám si co mě oslovuje, nemám konkrétně hiphop pod nějakým drobnohledem, je pro mě součástí toho celého rozmanitého hudebního světa. To co je hloupé moje hlava zkrátka mine.

Peťo Tázok: Nemám rád to označenie „alternatívny hiphop“. V poslednej dobe sa to veľmi ujalo, či už pri projekte Peťo Tázok, alebo pri mojom ďalšom projekte s Lyrikom Modré hory. V prvom rade ide vždy len a len o hudbu. O hudbu pre ľudí. Rozhodne sa neberiem za alternatívu, a keď už použiť to slovo „alternatíva“ tak v týchto krajoch kde vačšina hudby znie tak ako znie, je veľmi ľahké byť „alternatívny“.

Odkud z hudebního světa přichází inspirace pro vaší práci? Na čem vyrůstal mladej Sifon a Peťo Tázok, co momentálně posloucháte?

Sifon: Inspirací je moc, ale když začneme tvořit, snažíme se na ně zapomenout, hledáme skrytý průsmyk. To co nás inspiruje nám vlastně slouží ve smyslu - to je vynikající objev, takže tudy už to nepůjde, ten už je něčí a nebudeme jej opakovat. Sifon vyrůstal na Beastie Boys, NIN, Public Enemy, A Tribe Called Quest atd... Momentálně poslouchá The Streets, NIN, The Young Gods, M.I.A., Manžele, Pet´o Tázok atd...

Peťo Tázok: Bolo toho veľa. Všetkých tých drsných černochov, čo rozprávali svoje true street stories , všetkých tých chlapcov čo spievali večne svoje večné smoothové love songy, všetkých bláznov, ktorých o pár desaťročí neskôr vysamplovali práve tí drsní černosi a mohli sa stať nesmrtelnými.
A v týchto dňoch počúvam všetkých tých Dillov, čo menia životy, Madlibov, čo ich menia tiež, ale zatiaľ si to nikto nenapísal na svoje tričko, Sage Francis-ov, čo si vylievajú svoje srdcia v beatoch, Slug-ov čo vedia, čo je Atmosféra, Ben Westbeach-ov, ktorí ma vítaju v najlepších rokoch môjho života , taktiež najlepšiu kapelu všetkých dôb The Beatles a najlepšieho textára bývalého ČSR Karla Kryla a kopec ďalších. A milujem Zuzanu Navarovú.

Oba vydáváte svojí hudbu na nezávislejch labelech. Co vás k tomu vede a co z toho pro vás plyne?

Peťo Tázok: Vieš si predstaviť, to že by môj projekt s Karaokem vyšiel na major-e?
Alebo, že by na major-e vyšla Kačia s hlavou tigra? Alebo Modré hory? Ja nie :).

Sifon: Vede nás k tomu touha po absolutní tvůrčí svobodě a porozumění všech zúčastněných spolupracovníků. Plyne s toho rozhodně zmíněná svoboda i porozumění a též větší pocit zodpovědnosti za vlastní práci. Nezávislý label má k tvorbě svých umělců přímý vztah, skoro rodičovský, dá za ni ruku do ohně, protože je jeho živým profilem. Alespoň takové zkušenosti mám s labelem Bigg Boss.

Připravujete nový desky, s vašima jménama jsou spojený vaše specifický styly. Sledujete nějakej cíl, respektive existuje cíl?

Sifon: Cíl je ukryt v samotném procesu tvorby, přirozeně to vydržet a dál chodit s kůží na trh. Skrze to lépe poznat sebe a svůj vztah se světem. Cílem je tvorba, která nějakým způsobem pomáhá smysluplněji žít.

Peťo Tázok: Robíme hudbu akú by sme asi sami chceli a chceme počúvať. To bude asi ten jediný cieľ. Či už je to Peťo Tázok, alebo Modré hory, alebo hocičo iné.

18.04.08, Meet Factory... co můžou lidi od vašich koncertů očekávat?

Sifon: Maximální nasazení, endorfinové tornádo, husté beaty, Tikajícího muže, Laco Žraloka a několik zbrusu nových skladeb WWW.

Peťo Tázok: Nič. Očakávania nás robia horšími. A keď už tak, tak jedného Karaoke Tundru a jedného Peťa Tázoka, kopec beatov, groove-ov, zvukov, samplov, obrazov v pozadí a cez to pátos, skepsu a pár básni, čo vlastne ani nie sú básňami.

PhatBeatz k tématu: 

Komentáře

jj taky tam budu pac jak

jj taky tam budu pac jak rika Peto Tázok " život je jen dočasná záležitost , co nemá obsah " :)

paaaaaaaatek,zcela

paaaaaaaatek,zcela jiste!!!!!

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování