MĚSTEM POSEDLÍ: GIRL POWER - Ženy a hudba v graffiti

px

Ve středu 7. listopadu proběhne v Malém sále Městské knihovny poslední debatní večer v rámci výstavy Městem posedlí o několik let trvajícím dokumentu Girl Power. Moderovat bude Anna Oravcová, spoluautorka nedávno pokřtěné knihy Revolta stylem. Hosty bude Sany (writerka a režisérka dokumentu Girl Power), Toy_Box (komixová kreslířka), Alexandra Krolikova (novinářka, teoretik umění) a Ondřej "Sifon" Anděra (režisér a člen kapely WWW).

MĚSTEM POSEDLÍ - GIRL POWER - Ženy a hudba v graffiti

7. 11. 2012 | 19.00
Galerie hlavního města Prahy (Malý sál), Mariánské náměstí 98/1, Praha 1 - Staré Město

Hosté: Sany, Toy_Box, Alexandra Slesareva, Ondřej Anděra…
Moderuje: Anna Oravcová

Přestože či právě proto, že je graffiti převážně mužskou doménou, pohybuje se v ní a kolem scény i velké množství žen a dívek. Část z nich si vydobyla pozici jako writerky, případně umělkyně na hranici street artu a dalších odvětví, jiné se věnují kurátorování, novinařině, dokumentaristice apod.

Z trochu jiného úhlu pohledu představí svou tvorbu kreslířka Toy_Box, známá převážně svými knižními i pouličními komiksy, ruská novinářka Alexandra Slesareva nás seznámí se svou domácí scénou a jejími specifiky a jako třešnička na dortu bude večer korunovat Ondřej Anděra aka Sifon, který spolu s moderátorkou Annou Oravcovou naváže blízkou hudební subkulturou se scénou graffiti - hiphopem a rapem.


Sany

Writerka a také režisérka dokumentu, který bude příští rok v kinech.O ženách z celého světa, které zasvětily své životy graffiti nebo street artu.

Toy_Box

Známá komiksová autorka a street artistka. Kromě výtvarných aktivit je členkou anarchistického a antifašistického hnutí.

Alexandra Krolikova (Slesareva)

Absolvovala v Rusku fakultu žurnalistiky, má titul magistra sociálních věd, media a komunikace. Zabývá se uměním ve veřejném prostoru, Osobně street artem ve Východní Evropě a státech bývalého SSSR. V roce 2011 přijela do České Republiky, kde studuje kurátorství na katedře dějin a teorie umění Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Ondřej "Sifon" Anděra

Ondřej Anděra aka Sifon, věk třicet čtyři let. Jedna z hlavních postav tuzemského hip hopu devadesátých let. Jeho umělecký záběr je dosti rozličný, působí nebo působil jako herec, režisér, výtvarník, kreslíř, animátor, inovátor, multimediální tvůrce, hudebník, básník, textař a zpěvák. Má za sebou letitou praxi u filmu, v divadle i baletu. Po střední výtvarné škole absolvoval Katedru multimediální tvorby FAMU. Jeho snímky "Za obrazovkou" a "Bílá hora" se dočkaly ocenění na mezinárodním filmovém festivalu v polské Lódži. V roce 1999 natočil nadčasovou výpověď "Noc mezi námi", o dva roky později pak trikový film "Jowie, Please Help Me!", ve kterém pomocí moderního baletu popsal frustraci postmoderní generace. Je režisérem aktuálního baletního projektu "Graffiti" a podílel se i na zvukové stránce desítek dalších divadelních představení. Jeho umělecké polohy zahrnují krom oficiálně uznávaných kategorií, jako je balet, divadlo či film, i neoficiální pražskou hiphopovou kulturu a její graffiti scénu. Úzce spolupracuje s Rádiem 1. V roce 2006 natočil se svým projektem WWW debutovou desku "Neurobeat", v roce 2009 pak vyšel kritiky vřele přijatý "Tanec Sekyr".

Anna Oravcová

"Hiphopová vědkyně", která se věnuje studiu hip hopu na akademické úrovni od roku 2005. Píše odborné články a přednáší o české i světové hiphopové kultuře nejen u nás, po Evropě, ale i v USA. Zároveň tlumočí a dělá rozhovory s více či méně známými osobnostmi hip hopu.


GIRL POWER - Movie

Šokující, odvážný a kontroverzní - to je vznikající film Girl Power. Očima writerů objevíte Berlín, Milán, Toulouse, Barcelonu, Moskvu, Budapešť, Prahu, Essen, Paříž, Oslo, Gdaňsk, Vídeň, Madrid, New York City, Sydney, Kapské Město, São Paulo a další…. Navštívíte graffiti jamy a související evropské hip hop festivaly. Filmem, který bude mít premiéru v březnu 2013, provádí známá pražská writerka Sany. A právě ona představí nejen film, ale i svou práci a ostatní autorky jinak převážně pánského světa graffiti a streetartu.

 • GILR_POWER_01
  GILR_POWER_01
 • GILR_POWER_02
  GILR_POWER_02
 • GILR_POWER_03
  GILR_POWER_03
 • GILR_POWER_04
  GILR_POWER_04
 • GILR_POWER_05
  GILR_POWER_05
 • GILR_POWER_06
  GILR_POWER_06
 • GILR_POWER_07
  GILR_POWER_07
 • GILR_POWER_08
  GILR_POWER_08
 • GILR_POWER_09
  GILR_POWER_09
 • GILR_POWER_10
  GILR_POWER_10
 • GILR_POWER_11
  GILR_POWER_11
 • GILR_POWER_12
  GILR_POWER_12
 • GILR_POWER_13
  GILR_POWER_13

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování