EPOS 257 - BLOW UP

px

V metropoli se na půl hodiny objevila socha ze vzduchu. Stalo se to v posledních čtrnácti dnech už podruhé. Přestože šlo o poměrně krátkou dobu, kdo byl ve středu v pražských Dejvicích ve správný čas na správném místě, prostě ji nemohl přehlédnout. Má totiž patnáct metrů.

Mezi pražskými writery není třeba "jméno" Epos představovat. Stojí za ním jeden z klíčových autorů momentálně asi nejaktivnější části současné graffiti komunity. Pětadvacetiletý writer maluje "často a rád" a na jeho piecy je možné narazit skoro všude, stejně jako kolem tratí, tak i v tubusech metra.

Epos ale zároveň představuje jednoho z mála autorů na scéně, jehož aktivity klasické graffz přesahují a stále častěji se projevuje také v rámci dalších disciplín umění ve veřejném prostoru, ať je to street-art nebo land-art.

Kořeny ale nezapírá a u některých jeho prací jsou patrné na první pohled. Legendární je například jeho "landartový tag" z jara loňského roku, který na výšku přesáhl šest metrů a k vidění byl poblíž dálnice na Hradec asi deset kilometrů od Poděbrad.

Od té doby má za sebou dalších pár povedených akcí, třeba "mumifikaci" padlého stromu v lesíku na Krejcárku nebo instalaci Zárodek (Kokon), kterou můžete stále vidět v korunách stromů nad cestičkou v parku na Karlově náměstí.

V Praze se objevila v rámci výstavy Street Art Praha. Epos byl jediný ze všech, kdo jakoby vytušil, že "street" zavřený do galerie není to pravé ořechové. Do expozice umístil jen prostorový model své realizace s hláškou "Pravdu hledej venku".

Kdo se v maketě zorientoval jako v mapě, mohl pár set metrů od galerie najít originál. Tehdy byl ještě napojený na lampu pouličního osvětlení a v noci v prostoru přízračně zářil.

Teď je tu Epos s novým projektem, který má postupně vznikat v průběhu léta až do září. Připravoval ho skoro rok a výsledek může být podle všeho tím nejlepším, co zatím předvedl.

Ze speciální látky navrhl a nechal si ušít několik objektů, z nichž nejmenší má zhruba pět metrů. Jsou koncipované pro konkrétní průduchy větráků metra a když se k nim připoutají, proudící vzduch je nafoukne.

Některé větráky mají průduchů víc, takže sestavu může tvořit i několik částí. Svou premiéru má tedy za sebou zatím patnáctimetrový "fukarový monument" v podobě drapáku.

Odbyl si ji na frekventovaném místě před hotelem Diplomat. Je to ovšem jen zkušební model, který nemá být součástí připravovaného souboru.

Tvary budou podle všeho geometrizující - jedním z nich má být třeba prstenec, jiný bude asi trochu připomínat Stonehenge a bude možné do jeho prostoru vstoupit. Výška od pěti do třiceti metrů. Kdy a kde se objeví další objekt se dá jen dohadovat, protože celá akce je samozřejmě ilegální a počasí i větrací režim metra, jak už se několikrát ukázalo, jsou nevyzpytatelné.

Ovšem pohled na výsledek a hlavně chvíle, kdy se objekt plní vzduchem a získává svůj tvar, opravdu stojí za to. A dobrá zpráva na konec. Když všechno půjde podle plánů může nás na podzim potkat i kompletní výstava.

EPOS257 - BLOW UP

Komentáře

Ty voe to je mazec!!!

Ty voe to je mazec!!!

+++

http://aktualne.centrum.cz/video/?id=201713 skvelej scratch latkou na mikrofonu kamery!

jkjkkj

geniální nápad...ani ne....možná výnálezce toho materiálu, ze kterýho se to dělá....
jinak...co ten street art odnekad z New Yorku....a co teprv slavny fotky Marilyn Monroe...starý kolem 50ti let...

dfdsfd

aha...dole už to napísalo víc lidí...neba mě rolovat....ale teda....na velikosti přece nezáleží....
nevim....příde mi to málo..málo invence...nevim, kolik ta legrace stála....ale...jistě by se to dalo ještě využít jinak...

Sory nechci bejt

Sory nechci bejt nepříjemnej ale ty komenty mi přijdou trapný, za prvé se k tomu podepište (aby sme věděli co děláte vy, jestli vůbec něco...) Za druhý, je uplně jedno kolik to stálo vo to přece nejde, a využít jinak by to nešlo :D :D Ať každej dělá co se mu líbí ... Ještě jednou velkej respekt pro Epose ....

Hukot jak prase........fakt

Hukot jak prase........fakt je to úúlet :))

-

tyo super asi ne zrovna levná záležitost.. lidi na to koukaj co je to za komerční akci a ono nic! vubec jsem netušil že v praze jsou takové odvětrávací šachty- dobrej nápad!

Supr

Supr !!

!

jsem rád, že to konečně vyšlo! tešim se na další.

Ahoj

Ahoj diky za support :) s čistym svedomim mužu rict, že to už mam v hlavě co je rok dlouhej a napadlo mě to čistě zmého popudu.dnešní svět je jeden velkej maraton propojenej internetem , takže když vás neco napadne je hodně pravděpodobný že už to nekdo udelal nebo nad tim premejšlí dalších x lidí po celý planetě.

PŘESNĚ TAK

Podobnost čistě náhodná. Taková je dnešní doba. Každopádně velkej plus za realizaci.

ten new yor kazdej zná, ale

ten new yor kazdej zná, ale co vim tak to ma Epos v priprave dyl nez se to objevilo v tv (pise to i v clanku). holt sou tydle projekty o tom kdo s tim riv vyleze. nikdo pak uz nepatra komu se to driv vylouplo v hlavince.

nic nemeni na tom ze smekam a těšim na prstence a stonehenge

pro Joshuu Harrise

To byl komentar k nize uvedenym prispevkum...kteri o tom slyseli zrejme poprve a hlasali slova jako "genialni napad" atd...
A zkus si prosim muj prispevek precist jeste jednou, urcite tam najdes vetu: "Každopádně to tim nechci nikterak snižovat, ulici to určitě okoření". Pak urcite zjistis, ze vyznam vety je presnej opak tvyho slova "shazovat". Tzn. ze to i prezevsechno ocenuju...

I když to tim nechceš

I když to tim nechceš scahzovat, tak to tak stejně vyzní... Ale snad se shodnem na tom že Epos je jeden z prvních aspoň v Evropě ...

joshua allen harris,Mzky ...

joshua allen harris,Mzky ... Nikdo tu o originalitě zatim nemluvil ... A nema cenu to schazovat... Epos je jden z mála kdo něco pobdnýho dělá a je vidět že ani v NY nedělaj takovy rozměry :D :D

...

cenim to, ze si uvedomuje, ze street art vystava sama o sobe nedava smysl a umistuje to do streetu.

...jo jo jo to jsem viděl

...jo jo jo to jsem viděl před časem reportáž v TV o typovi z NY, či bůh ví odkud, co dělá "zvířátka"...sice menší, ale o originalitě tu doufám mluvit nebudem...Každopádně to tim nechci nikterak snižovat, ulici to určitě okoření...

TOHLE CENIM HODNE...TVRDÝ

TOHLE CENIM HODNE...TVRDÝ

hm,

jen houšť!

hodně dobrý

hodně zajímavý nápadad, fakt čumím!!

moc dobre

moc dobre

Ty vole, to je geniální

Ty vole, to je geniální nápad... Big up pro epose... Ale při mym štěstí to nikdy neuvidim naživo :D:D:D

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování