Ztohoven - Otazníky ?

px

V úterý 14.Ledna 2003 opět zhaslo neonové srdce Jiřího Davida na Pražském Hradě. Tentokrát to však neměli na svědomí tajemní darkeři. Zdroj energie odpojili sami zaměstnanci správy hradu.Těsně před zhasnutím se srdce na pár okamžiků proměnilo v obrovský otazník.

Stojím na Jiřském nádvoří a pozoruji lešení na němž je srdce připevněno - podivně rachotí. Kolem běží skupinka šesti příslušníků hradní policie, dívají se nahoru a jeden udýchaně pronese "lezou pořád vejš, šmejdi!"

Ti "šmejdi" jsou studenti uměleckých škol, kteří se už napotřetí pokusili zakrýt polovinu Davidova srdce a přidáním tečky vytvořili znak, kterým obvykle končí otázky a po němž by mělo následovat hledání odpovědí.

Policisté postávají dole pod lešením a jsou bezradní. "Jménem zákona - polezte dolů!" Na věži je ticho, jen ve vzduchu šustí lepenka a levá polovina srdce pomalu mizí. Po chvíli je jasné, že osm policistů neudělá nic - s mizejícím srdcem střídá napětí euforie - zvládnou to! "Máte čas! Ještě vlevo dole to prosvítá! …" ozývá se pod lešením. A už je to otazník - visí tu a zdá se že už se nemůže nic stát. Radost se šíří … a najednou je tma. Všechno zhaslo. Rozpaky. Pískot …

Praha - Srdce - Otazníky

"Je to hra" říká Honza, jenž se lehce nedobrovolně stal jakýmsi mluvčím skupiny ZTOHOVEN, jak si aspiranti umění říkají. "Nemáme nic proti srdci, nechceme nic zničit, jde jen o to celou věc posunout dál, ukázat lidem jiný úhel pohledu …" Jistě, vždyť někteří z nich byli žáky J. Davida.

Ano, pokud jde jen o symboly srdce a otazníku, mohla by to celé být jen hra. Hra se symboly, s prázdnými slovy, s formami. Jenže právě ten otazník naznačuje jak jsou oba symboly provázány a pokud si opravdu začneme klást otázky a poctivě na ně hledat odpovědi dostaneme se do onoho jiného úhlu pohledu. Můžeme uvidět i obsah a poslání, které tahle hra přináší. A možná pak začnou dávat smysl věci které bychom bez otazníků jinak rovnou odsoudili, nebo zesměšnili. Členové skupiny ZTOHOVEN ve svém manifestu rozsvěcí svůj otazník nad Hradem v předvečer prvního kola prezidentských voleb - budou se po nich moci rozsvěcet ještě další srdce? Bude je nutno opět změnit na otazníky? Nebo bude tma, bez barev a radosti - bez života. Bude naše společnost dál hodnotit formy bez znalosti obsahu? Bude náš život jen hra s prázdnými slovy?

… příliš mnoho otazníků?

Autor: Chaos / Praha

Komentáře

???

Dobry napady , mlady lidi!!!Pryc s hradem, udelejte tam velikej bar!!! :-) Proedem se omlouvam vsem historikum :-)

rcpt 2 Jenich

Hm, samotny oznacovani jestli neco je nebo neni umeni nestaci, hned nastava spor. Kazdopadne autor to ma podle me snazsi, mu skutecne staci rict ze jeho vytvor povazuje za umeni, na oponentovi je vic prace jelikoz pokud si to nemysli a rekne jen to ze podle nej neni, moc smyslu tomu nedal, zatimco pokud je schopnej racionalne a vecne argumentovat, coz predpoklada urcity rozhled v oblasti vytvarneho umeni, tak muze snadno nejakou precenovanou excesi zkritizovat. A pak je zase na autorovi jestli je schopen argumentovat proti...
Reagoval sem na ty prispevky, ktery jsou ve stylu "hm no nevim, tohle mi jako umeni neprijde, vyznam to nema a je to divny...", tahle argumentace jasne ukazuje, ze v tom autor dost plave.
OK muzu teda predeslou definici rozsirit na to ze umeni je to co za umeni oznacime a sme schopni jeho uroven obhajit.
Taky se pouziva definice kruhem: Umeni je to co jako umeni funguje.

..aha...

aha takze kdyz se vyseres na chodnik a reknes ze to je umeni a ja reknu ze ne tak v tom plavu?.. bajecna definice umeni...

Co je umeni?

Kdyby to nekdo nevedel, tak umeni je to co za umeni oznacime. Tedy ne my vsicni, ale nejaka skupina lidi na jejichz nazory dame a ani to neni nutny, nekdo si muze delat neco ciste pro sebe a na ostatni kasle.
Takze nejak se objektovne zabyvat tim jestli to je umeni a jaky ze to ma smysl je dukaz toho ze v tom diskutujici dost plave.

Srdce na hradě?

To srdce nebylo zrovna nejlepší volba. Zavání to dost kýčem. Význam díla, nevím. Otazník by mohl znamenatm,kdo bude příštím prezidentem, jinak nevím.

?

nejak mi unika smysl toho srdce... a ze to nekdo nazyva umenim?.. no nevim no.. to muselo dat Sipkovi hodne prace nez to vymyslel. kazdopdane uzdelat z nej otaznik je dobrej for.

-----?-----

málo otazníku !!!! Víc ! Víc !

0609 112 567

more wypada to tam jak v nakem night clubu, ........slunce w dushi

Proc zrovna tady?

Protoze mlady umelci a jejich aktivity se okolo PhatBeatz tocily, toci a tocit budou!

parada...obdivuju secky

parada...obdivuju secky umelce...ale proc je to tady?

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování